Co można odliczyć od podatku

Każdy podatnik ma prawo, by podatek oddawany fiskusowi pomniejszyć o 1 proc. wartości i uzyskane w ten sposób pieniądze przekazać na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Fot. Archiwum

Komu przysługuje ulga prorodzinna, kto może skorzystać z ulgi abolicyjnej, na co możemy przeznaczyć 1 proc. podatku.

Ulga na dzieci, składki zdrowotne, ulgi abolicyjne – to wszystko co możemy odliczyć z pieniędzy, jakie musimy zapłacić fiskusowi. Do tego przysługuje nam jeszcze prawo przekazania 1 proc. podatku na wskazaną przez nas organizację pożytku publicznego.

Ulga prorodzinna
W zeznaniu podatkowym za miniony rok mamy prawo skorzystać z ulgi prorodzinnej, która wynosi 1112,04 na jedno dziecko. Warto jednak pamiętać, że z ulgi może skorzystać tylko jeden z rodziców, ewentualnie może ona zostać podzielona pomiędzy nich w dowolnej proporcji. Prawo do odpisu mają nie tylko małżeństwa, ale także osoby żyjące w nieformalnym związku, pod warunkiem, że rzeczywiście razem wychowują swoje potomstwo.

Jeśli rodzice się rozwiedli lub pozostają w orzeczonej przez sąd separacji, odliczenie przysługuje temu z nich, u którego faktycznie mieszkają dzieci. Oznacza to, że osoba płacąca alimenty (z reguły jest to ojciec), nie ma prawa do odliczenia, jeśli dzieci z nią nie mieszkają. Natomiast jeśli dzieci pomieszkują u obojga rodziców, mogą się oni podzielić ulgą, wedle własnego uznania.

Ważne
Do zeznania nie trzeba załączać żadnych dokumentów poświadczających fakt posiadania dzieci, na które przysługuje ulga. Urząd skarbowy może jednak zażądać przedstawienia przez podatnika oświadczenia lub innych dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do odliczenia ulgi.

Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej
– rodzice
– rodziny zastępcze
– opiekunowie(np. członkowie rodziny opiekujący się dziećmi po śmierci rodziców, jeżeli dzieci z nimi mieszkały
– osoby opłacające podatek na zasadach ogólnych, rozliczające się według skali podatkowej

Ulga przysługuje na:
– dzieci małoletnie
– dzieci bez względu na wiek jeśli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną
– dzieci do 25 lat, jeśli się uczą i nie uzyskały dochodów wyższych niż 3089 zł, za wyjątkiem renty rodzinnej
– dzieci studiujące lub uczące się za granicą

Składki zdrowotne
Od podatku możemy także odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie można jednak odpisać sobie całej składki, kwota odliczenia nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. W przypadku, gdy uzyskujemy dochód z dwóch różnych źródeł, np. emerytura i praca, składka na ubezpieczenie opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Ulga abolicyjna
Osoby pracujące za granicą, mają obowiązek rozliczyć się z polskim fiskusem, mimo że płacą też podatek w kraju, w którym zarobkują. W umowach międzynarodowych przewidziano dwie metody podwójnego opodatkowania. Ulga abolicyjna pozwala na zmniejszenie podatku dla rodzimego urzędu skarbowego. Polega ona na odliczeniu od polskiego podatku kwoty będącej różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia, a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Z ulgi nie mogą skorzystać osoby, które pobierają zagraniczne renty lub emerytury.

Kto może korzystać z ulgi abolicyjnej
– osoby zatrudnione w umowy o pracę
– osoby prowadzące działalność gospodarczą
– osoby prowadzące i wykonujące działalność gospodarczą osobiście
– osoby uzyskujące dochody z praw autorskich i praw pokrewnych z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej

Każdy podatnik ma prawo, by podatek oddawany fiskusowi pomniejszyć o 1 proc. wartości i uzyskane w ten sposób pieniądze przekazać na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. W zeznaniu podatkowym można także wskazać konkretny cel, na który chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku. Nie trzeba wpisywać nazwy organizacji, którą chcemy wesprzeć, wystarczy podać numer jej wpisu do KRS. Wykaz instytucji, uprawnionych do otrzymania naszej darowizny jest na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl)

Komu możemy przekazać 1 proc. podatku
– instytucji charytatywnej
– konkretnej osobie, której pomaga organizacja charytatywna
– konkretnej placówce (np. ratowanie zabytku)
– na wsparcie danego pionu działalności statutowej (np. dożywianie dzieci w szkole

p

12
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
ryszardRomanLolaKostekkoala Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Roman
Gość
Roman

NIeprawda!! ulge prorodzinna maja prawo odliczyc po rozwodzie oboje rodzice jesli maja pelnie praw rodzicielskich nawet w przypadku jesli dziecko mieszka u matki! prosze podawac inforamcje zgodne z prawda i przepisami

ryszard
Gość
ryszard

Ja mogę? na jakiej podstawie?

Kostek
Gość
Kostek

No właśnie ja nie mam pomysłu na ten rok…zawsze przekazywałam hospicjum i myślałam, że wszystko jest git, ale okazało się, że jakoś nie do końca się z tego rozliczają…więc niestety potrzebuję jakiejś placówki, która wywiąże się ze swoich obowiązków jak już oczekuje pomocy….

Lola
Gość
Lola

a nie chciałabyś może pomóc osobom z niepełnosprawnością intelektualną? Niewiele osób pamięta o tej grupie, a pomocy, by w miarę normalnie żyć jednak potrzebują ;) Właśnie fundacja, której ja oddaje % zajmuje się takimi osobami. A o rozliczenie, nie musisz się martwić, bo sprawdziłam dobrze, czy się wywiązują z tego obowiązku (na ich stronce między innymi można obczaić raporty z rozliczeń) ;)

Kostek
Gość
Kostek

A to sprawdzałaś to tylko na stronce? A w ogóle co to za fundacja?

Lola
Gość
Lola

No ja miałam możliwość dokładnego wypytania ich jak to wygląda, bezpośrednio. Ale na stronce wszystko jest też dostępne;) Fundacja L’Arche- prowadzą 5 domów w Polsce, w których osoby z niepełnosprawnością mieszkają z asystentami no i tam uczą się wspólnego i w miarę możliwości samodzielnego życia. Wejdź sobie na stronkę http://www.larche.org.pl i się upewnij co do rozliczeń;)

Lola
Gość
Lola

Fajnie też prezentuje się to wszystko na fejsie. Jest dużo zdjęć z różnych wydarzeń które organizują albo w których uczestniczą i można sobie podpatrzeć ;) Znajdziesz ich pod L’Arche Polska

Lola
Gość
Lola

możesz też obczaić sobie ich działalność na yt, jeśli wolisz oglądać filmiki;) http://www.youtube.com/channel/UCMFccXUsUuEKKVmaAl-MAVQ

Lola
Gość
Lola

no ja dopóki mam taką możliwość i pomysł, przekazuję 1% od swojego…bo ja tego bardziej nie odczuje, a może komuś pomóc ;) Mam taką właśnie swoją zaufaną fundację, niewiele ludzi ją kojarzy, a ja poznałam ich działalność, więc to mój pewniaczek ;)

Paweł
Gość
Paweł

„Polega ona na odliczeniu od polskiego podatku kwoty będącej różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia, a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.”

Ot Polska właśnie. Oby tylko nie wprowadzili CAŁEK do pit-ów. :)))

pozdrawiam

koala
Gość
koala

Nikt nie ma prawa darowac swojego podatku innej osobie lub organizacji. Podatkiem zarzadza Panstwo poprzez swoje rzadowe organizacje. Podatnik NIE MA NIC DO POWIEDZENIA.
Ty mozesz darowac SWOJE a nie panstwowe i odpisac swoja dotacje z zarobionej kwoty DO OPODATKOWANIA. Musisz jednak miec pisemne potwierdzenie odbioru darowizny dla Taxation !!

koala
Gość
koala

W Australii mozesz podac w zeznaniu podatkowym takie pozycje obnizajace SUME do opodatkowania :
– skladki na zwiazki zawodowe (potwierdzenie obowiazkowe)
– zakup i pranie odziezy ochronnej (konieczne rachunki)
– darowizny (obowiazkowe potwierdzenia pisemne)
I to by bylo TYLE !!
Mozesz dostac zwrot 20 centow z kazdego dolara od kwoty POWYZEJ $1500.- ktory wydales na leki zapisane na recepte. Konieczne rachunki imienne z apteki. To znaczy ze jezeli wydales na te leki $1505.- dostaniesz zwrotu 1 dolar.
Na tym zeznanie podatkowe sie konczy !