Co nowego nas czeka w 2013 r.

Od nowego roku łatwiej będzie można wyrobić sobie paszport. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Zarówno egzamin na prawo jazdy, jak i wydanie samego dokumentu będą droższe od połowy stycznia nowego roku.

Od nowego roku zmieni się trochę nasze życie. Do lekarza nie będziemy musieli nosić ze sobą druków RMUA, wystarczyć ma nam tylko dowód osobisty, a w szpitalu pojawią się opaski magnetyczne z kodem pacjenta, który będzie zawierał dane o pacjencie i chorobie. Znikną też szkolenia redukujące 6 punktów karnych, które do tej pory można było odbyć w ośrodku ruchu drogowego. Będą one obowiązkowe po przekroczeniu limitu punktów. Poza tym od 2013 r. czekają nas zmiany w becikowym, które nie będzie dostępne dla bogatszych rodziców, i te związane z prawem jazdy. Co jeszcze się zmieni?

1 stycznia 2013 r. zmienią się druki do rozliczeń PIT. Nowe formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 będą już obowiązywać przy rozliczaniu się z dochodów uzyskanych przez podatników oraz poniesionych strat w 2012 roku. Poza tym rodziny zarabiające ponad 9,3 tys. zł miesięcznie posiadające jedno dziecko nie będą mogły korzystać z tzw. prorodzinnej ulgi podatkowej. Na pierwsze dziecko można odliczyć 92,67 zł miesięcznie. Kwota ulgi na trzecie dziecko wyniesie 139 zł miesięcznie, a na czwarte i kolejne – 185,34 zł.

Zaostrzone zostaną również zasady ulgi internetowej. Odliczenie 760 zł od dochodu będzie przysługiwać tylko przez dwa kolejne lata podatkowe pod warunkiem, że podatnik wcześniej z tej ulgi nie korzystał. Prawo do stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu ograniczy się do odliczenia kwoty 42 tys. 764 zł rocznie.

Łatwiej się zameldować i wyrobić paszport
Od stycznia wniosek o wydanie paszportu będziemy mogli złożyć w dowolnym wydziale paszportowym w kraju i w tym samym punkcie będzie można dokument odebrać. Miejsce zameldowania nie będzie miało tu znaczenia. W 2013 r. aby móc zameldować się w nowym miejscu, nie będzie konieczne wymeldowanie się ze starego. Termin zgłoszenia meldunku zostanie też wydłużony z 4 dni do 30, a formalności będzie mógł za nas załatwić ustanowiony pełnomocnik.

Ustawa deregulacyjna ułatwi działalność małym firmom
Tzw. trzecia ustawa deregulacyjna umożliwi małym przedsiębiorstwom rozliczanie się metodą kasową, co oznacza odprowadzanie podatku dopiero po otrzymaniu pieniędzy od kontrahenta. Dotyczy to firm, które będą mieć roczne obroty nieprzekraczające 1,2 mln euro.

Dłuższy urlop wychowawczy
Od stycznia w życie wchodzą także zmiany w kodeksie pracy, które dotyczą urlopu wychowawczego. Jego czas wydłuży się do 37 miesięcy, z czego 35 miesięcy jest do dowolnego podziału między rodzicami. Przez 2 pozostałe miesiące dzieckiem opiekować się będzie wyłącznie jeden rodzic, bez żadnych zamian. Oboje rodziców będzie mogło iść na wychowawczy w tym samym czasie nie dłużej niż 4 miesiące, a cały urlop będzie można wykorzystać w 5 częściach.

Blanka Szlachcińska

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
jasdssfdwybuchowy joeczytelniczkaVV Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jas
Gość
jas

wiesz ile ludzie maja pieniedzy pochowanych !!!

jas

dssfd
Gość
dssfd

i zapomnieli dodać że rudy z koleżkami z peło ograbi nas na kolejne miliony a najbardziej dodkliwe będzie karanie mandatami na każdym kroku za najmniejsze nawet przewinienie :P

wybuchowy joe
Gość
wybuchowy joe

racja VV, dodam tylko ze sukcesywnie pomagamy rzadowi nas oszukiwac i zubozyc do zera ta nasza biernoscia wobec spraw na ktore z racji bycia Polakiem powinnismy miec w duchu patriotyzmu obowiazek uczestniczenia i sprawiedliwego oraz uczciwego na nie wplywu. Zycze Wszystkim nie tylko hucznej zabawy sylwestrowej ale w nowym roku nie zatracenia calkowicie tożsamosci bycia Polakiem oraz praw i obowiazków z tym związanych bo jesli ja stracimy to bedziemy narodowoscia tylko na papierze!

czytelniczka
Gość
czytelniczka

Co 365 dni jest nowy rok i to jest pewne,a co nam zafundują nasi …….to kinder niespodzianka, z wierzchu czekolada,a w środku?Tak jest od zawsze i tak będzie do końca świata.Głowa do góry będziemy bogaci jak ch….,zdrowi jak ryby i spokojni jak nieboszczyki.

VV
Gość
VV

zapomnieliscie dodac, ze w 2013 r wszyscy zubozejemy i to drastycznie a te kwoty dotyczace ulg, to jakas kpina.
Szczesliwego…. ! :)