Co odkryli archeolodzy w Sanoku?

Jedno ze znalezisk. Grób z widocznym zielonym krzyżykiem. Fot. Archiwum Piotra Kotowicza

SANOK. – Znaleźliśmy relikty średniowiecznych kościołów znane nam tylko ze źródeł pisanych – mówią archeolodzy.

Półroczne badania archeologiczne towarzyszące prowadzonej przez miasto Sanok rewitalizacji placu Św. Michała i ulic przyległych zakończyły się dużym sukcesem. Nikt nie spodziewał się, że sanocka ziemia kryje aż tyle ciekawych rzeczy.

Grupa badaczy pod kierownictwem archeologów Piotra Kotowicza i Marcina Glinianowicza pracowała na trzech stanowiskach archeologicznych oraz terenach objętych nadzorem archeologicznym. – Znaleźliśmy relikty średniowiecznych kościołów znane nam tylko ze źródeł pisanych. Dzięki nim już dziś możemy rekonstruować wygląd dawnego Sanoka, a źródła pisane uwierzytelnić naszymi odkryciami – mówi Piotr Kotowicz.

Fundamenty kościoła św. Michała
Najistotniejszym z tych znalezisk były fundamenty kościoła św. Michała fundacji Kazimierza Wielkiego. Źródła podają, że spłonął on w 1782 roku. Współpracujący z archeologami prof. Tomasz Węcławowicz, znawca gotyckiej architektury, wykonał rekonstrukcję jego bryły.

Bardzo ciekawe znalezisko kryło również drugie stanowisko badawcze przy ul. Grzegorza, gdzie archeolodzy odkopali pozostałości (dużą część prezbiterium) XIV-wiecznego kościoła ufundowanego przez Władysława Opolczyka dla zakonu franciszkanów. Wewnątrz reliktów świątyni odkryto również dobrze zachowaną 10-metrowej głębokości studnię kamienną, w której jest jeszcze woda.

Sanok był otoczony murami miejskimi
Ostatnim elementem, którego istnienie udało się potwierdzić, są mury miejskie. – Historycy powątpiewali w to, że Sanok był otoczony w średniowieczu murami. Bardziej sugerowali, że był to wał ziemny. Tylko w kronice tzw. Janka z Czarnkowa pojawiła się informacja, że król Kazimierz Wielki otoczył miasto oraz zamek murami i to się rzeczywiście potwierdziło – wyjaśnia archeolog.

Badacze przez cały czas odsłaniali również cmentarze. Tylko przy kościele św. Michała natrafiono na 260 pochówków. Znaleziono również ślady po innych cmentarzach sanockich. Obecnie szkielety poddawane są badaniom antropologicznym, z których dowiemy się wiele o życiu sanoczan w średniowieczu i okresie staropolskim. Natomiast znalezione zabytki zostaną zakonserwowane, zabezpieczone i wyeksponowane w przyszłości na wystawie.

– Co do fundamentów kościoła św. Michała, władze miasta podjęły decyzję o pozostawieniu fragmentu muru od strony Młodzieżowego Domu Kultury. Mur zostanie zabezpieczony, a zarys świątyni odznaczony w nawierzchni placu kamieniem o kolorze zbliżonym do barwy muru – mówi Agnieszka Frączek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sanoku.

ga

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o