Co piąty mieszkaniec powiatu nie ma pracy

Maria Wesołowska, dyrektor PUP w Kolbuszowej podkreśla, że pracy nie mają przede wszystkim młodzi mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Dramatycznie dane Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej.

Pod koniec pierwszego kwartału stopa bezrobocia w powiecie kolbuszowskiego wynosiła 18 proc. i była o dwa procent wyższa od średniej wojewódzkiej i aż o prawie 5 proc. od krajowej.  Oficjalne dane to jedno, a realne bezrobocie to drugie. W powiecie “prężnie” działa szara strefa, jest też ogromna emigracja, zwłaszcza wśród młodych.

Według stanu na koniec pierwszego kwartału b.r. w kolbuszowskim pośredniaku zarejestrowanych było 4 340 osób, z czego 2 092 to kobiety. Z prawa do zasiłku korzystało 480 bezrobotnych. W okresie trzech pierwszych miesięcy tego roku PUP zarejestrował 1158 osób, czyli więcej o 130 osób, niż w rok wcześniej. W ewidencji bezrobotnych najwięcej jest mieszkańców, którzy nie mają pracy od co najmniej roku. Jest ich ponad 56 proc.

Największą grupę ludzi bez pracy stanowią ludzie młodzi: w wieku 25-34 lat (20,9 proc.) i 18-24 lat (25,8 proc.). Jeżeli weźmiemy pod uwagę kwalifikacje, to najwięcej wśród bezrobotnych jest osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym. (34,7 proc.), policealnym i średnim zawodowym (26,5 proc.) oraz gimnazjalnym i poniżej (21,6 proc.). Wśród zarejestrowanych w kolbuszowskim PUP aż 28,4 proc. nigdy dnie pracowało.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments