Co podrożeje, a co stanieje w 2013 roku

Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Nowy rok powinien być dla nas łaskawszy, ale i tak rachunki wzrosną.

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok. Ten kończący się upłynął pod znakiem rosnących cen i szalejącej inflacji. Drożało niemal wszystko i to w zastraszającym tempie. Jaki będzie ten następny, 2013?

Ekonomiści twierdzą, że inflacja będzie niższa niż w tym roku. Większość produktów i usług nie podrożeje. Niestety, w górę pójdzie jednak to, co najbardziej uderzy po kieszeni przeciętnie zarabiających ludzi. Największe podwyżki dotkną bowiem żywność, tak podstawowe artykuły jak: chleb, mąka, makarony, ziemniaki. Zdrożeje też nabiał i mięso oraz kawa i herbata.

Żywność stanowi nawet połowę naszych wydatków. W nadchodzącym roku do góry mają pójść ceny pszenicy, a wraz z nią ceny mąki. To przełoży się na wzrost cen chleba. Najbardziej podrożeją jednak makarony.

Znacznie więcej zapłacimy za mięso. Droga wołowina to u nas standard. Jednak w 2013 r. podrożeje wieprzowina, bo na rynku jej wciąż brakuje. Największy wzrost cen będzie widoczny na surowym mięsie, mniejszy na już obrobionych wędlinach.

W przyszłym roku więcej zapłacimy też za ziemniaki. W tej chwili polskie ziemniaki jadą do Rumunii, gdzie płaci się za nie lepiej niż w kraju. Już teraz ceny skupowanych ziemniaków są ponad dwa razy większe niż rok temu.

W przyszłym roku ceny prądu powinny pozostać bez zmian, a nawet spaść nieznacznie. Natomiast gaz do 1 stycznia ma być tańszy nawet o 10 procent. Paliwa będą się wahać, ale można mieć nadzieje, że ich ceny nie poszybują tak w górę jak w tym roku. Wszystko dlatego, że szalejące ceny o prawie jedną dziesiątą zmniejszyły zużycie paliw, rozrosła się też szara strefa. Koncerny chyba się przestraszyły i doszły do wniosku, że drożej paliwa sprzedawać się już nie da i odpuściły kierowcom.

Od nowego roku w górę idzie też akcyza na papierosy. Będzie to skok o około 60 grosz na paczce przeciętnych papierosów. Oprócz tego wzrosną opłaty za śmieci. W związku z nową formą rozliczania się za odbiór śmieci, czyli tzw. ustawą śmieciową, praktycznie we wszystkich gminach opłaty te idą do góry. Czasem nawet dwukrotnie.

Artur Getler

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
izaWALEKWojtek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iza
Gość
iza

Andrzej Leper przewidywał, że polityka rządu w zakresie hodowli świń skończy się, że maszej krajowej wieprzowiny nie będzie na rynku.
Owszem w dyskontach jest tańsze mięso – ale to wszystko sprowadzane pułtusze z zagranicy i u nas porcjowane. Schabowy z Biedronki, a schabowy kupiony od chłopa do dwa różne kotlety.
Swoją drogą kiedy Biedronka zacznie płacić takie podatki jak płacił właściciel sklepu osiedlowego? Duże markety mają raj w POlsce.

WALEK
Gość
WALEK

Skąd autor tego wziął ceny produktów spożywczych? Pewno wzorem Pana PrezesaKaczyńskiego z osiedlowego sklepiku. Chleb 1 kg -2,99 zł (Lidl) lub 0,5 kg – 1,49 zł (Biedronka). Mąka – 1,49 zł (Lidl , Biedronka). Makaron 1 kg – 2,79 zł (Carrefour). Ziemniaki -0,88 zł Lidl.Mleko 2% – 1,95 (Lidl) lub 1,99 zł (Biedronka). Schab b/k , non stop są gdzieś w marketach promocje – ostatnio 14,99 zł w Tesco.Cukier – 3,45 (Lidl). Herbata 60 torebek – 4,5 zł (Biedronka). Oraz kawa mielona 05 kg – 7/98 zł (Biedronka). Chodzę na zakupy to ceny pamietam. Oczywiście ,że nie wszyscy i wszędzie… Czytaj więcej »

Wojtek
Gość
Wojtek

nie tak ustala się wsrost cen , jesteście pesymistyczni. Proszę o konkret cena ziemniaków na koniec roku 1 zł w 2012r 2 zł – poszę o informację na jakiej podastawie cana ziemniaka w 2013 bedzie wynosiła 2 zł , a może 0,3 zł proszę o iformacje skąd mcie takie dane, konkret – czy to Radio Maryja