Co robić, gdy pilnie potrzebne są pieniądze?

Według danych Biura Informacji Kredytowej nawet co piąta rodzina posiadająca dzieci na wychowaniu ma problem z pokrywaniem bieżących rachunków. Wielu rodziców pomimo korzystania z rządowego programu 500+ ma także trudność z uzbieraniem pieniędzy na jednorazowe większe wydatki typu wakacje, czy sprzęt elektroniczny. W codziennym zmaganiu się z problemami finansowymi warto wiedzieć, co robić, gdy pilnie potrzebne są pieniądze np. na uregulowanie zobowiązania bądź ekstra wydatek.

Domowy budżet pod kontrolą

Raport BIK na temat kłopotów polskich rodzin z regulowaniem bieżących zobowiązań jest niepokojący. Przecież wszelkie opóźnienia w spłacie rachunków mogą dość szybko przeobrazić się w poważniejsze problemy. Od zaległości rosną odsetki, a znaczne przekroczenie terminu płatności może skutkować wpisaniem do rejestru dłużników, czy wszczęciem procedury windykacyjnej.

Jeśli w każdym miesiącu zdarzają się nam problemy z regulowaniem najważniejszych płatności typu czynsz, czy rachunki za prąd i telefon, warto zacząć skrupulatnie planować wydatki. W zarządzaniu domowym budżetem pomogą nam darmowe aplikacje na smartfona lub po prostu zwykły zeszyt, w którym będziemy mogli co miesiąc rozpisać plan naszych najważniejszych wydatków.

Dobrą praktyką jest regulowanie w pierwszej kolejności rachunków, a dopiero potem planowanie innych niezbędnych zakupów. Lepiej bowiem skorygować wydatki na jedzenie czy przyjemności niż martwić się, że nie ma się pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań.

Skąd wziąć pieniądze w sytuacji awaryjnej?

Czasami zdarza się, że pomimo wysiłków włożonych w zarządzanie budżetem domowym, tak czy owak zabraknie nam środków na jakiś ważny wydatek. Wystarczy, że w wyniku poważnej awarii komputera dziecka konieczny będzie zakup nowego sprzętu, który trudno było przewidzieć. W takich okolicznościach możemy skorzystać z wielu opcji pozyskania dodatkowej gotówki – poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Szybka pożyczka online

Dostępne przez Internet pożyczki pozabankowe to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród osób, które pilnie potrzebują dodatkowych pieniędzy. Te nowoczesne usługi pozwalają pożyczyć pieniądze bez formalności i w zasadzie od ręki, ponieważ w wielu przypadkach cała procedura zamyka się w około 15-30 minutach, łącznie z przelewem środków na konto klienta.

Do zaciągnięcia takiej pożyczki online w kwocie od 100 do kilku tysięcy złotych zwykle wystarczy dowód osobisty oraz konto w banku. Nie ma potrzeby przesyłania skanów dokumentów, czy zaświadczeń o zarobkach. Należy jednak mieć w miarę dobrą historię kredytową i nie mieć wpisów w bazach dłużników (czyli nie mieć np. zaległości w rachunkach). Taka wygodna i szybka pożyczka online na konto dostępna jest choćby tutaj: https://freezl.pl/oferty/pozyczki-na-konto.

Do plusów pożyczek internetowych należy zaliczyć nie tylko brak formalności, czy szybki przelew gotówki, ale także to, że środki można przeznaczyć na dowolny cel – zapłacimy nimi rachunki, sfinansujemy codzienne zakupy, a nawet większe ekstra wydatki.

Karta kredytowa

Zaletą karty kredytowej jest to, że dzięki niej możemy sięgnąć po dodatkowe środki z banku zawsze wtedy, gdy będą nam one potrzebne. Najpierw jednak trzeba ją wyrobić – w tym celu należy udać się do banku i złożyć stosowny wniosek wraz z dokumentami niezbędnymi do oceny naszej zdolności kredytowej. To właśnie od tej oceny będzie zależało, jaki limit środków na karcie zostanie nam przyznany. Jeśli już dostaniemy kartę, nie musimy korzystać z niej od razu. Sięgajmy po nią wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście pilnie potrzebne są pieniądze na ekstra wydatki.

Ważne! Karta kredytowa służy głównie do operacji bezgotówkowych, ponieważ za wypłatę nią gotówki z bankomatu bank naliczy nam wysoką prowizję i w dodatku od razu zacznie naliczać odsetki od kredytu.

Z karty korzystajmy więc wyłącznie wtedy, gdy pilnie potrzebne są nam pieniądze np. na większe zakupy. Pamiętajmy również, by wykorzystaną z karty kwotę pieniędzy spłacić w okresie bezodsetkowym (trwa on około 54 dni), ponieważ dzięki temu unikniemy kosztów kredytu.

Pożyczka od rodziny

W sytuacjach awaryjnych, gdy naprawdę pilnie potrzebujemy dodatkowych środków finansowych, dobrze mieć w rodzinie lub wśród przyjaciół osobę, którą będziemy mogli poprosić o pożyczkę. Zaletą pożyczenia pieniędzy od bliskich jest to, że zwykle nie wiąże się to z żadnymi kosztami (trudno żeby siostra doliczyła nam odsetki i prowizję), jak również z jakimikolwiek formalnościami.

Niestety nawet jeśli mamy taką zaufaną osobę, to musimy liczyć się z tym, że nie zawsze będzie gotowa nam pomóc – w końcu rodzice, czy rodzeństwo także mogą mieć akurat swoje wydatki lub chwilowe braki na koncie.

Na pilne wydatki warto mieć odłożoną gotówkę

W każdej sytuacji, gdy pilnie potrzebne są pieniądze, powinniśmy mieć tak naprawdę możliwość sięgnięcia po własne oszczędności. Choć przy skromnym budżecie wydaje się to trudne, warto podjąć wysiłek, by każdego miesiąca odłożyć określoną kwotę np. na konto oszczędnościowe. Dzięki temu będziemy powoli budować swoją poduszkę finansową, po którą będziemy mogli sięgnąć w sytuacjach podbramkowych.

Regularnie powtarzające się problemy z niewystarczającą ilością pieniędzy powinny nas również skłonić do przeanalizowania i redukcji wydatków oraz być może znalezienia sposobu na zwiększenie dochodów.

Artykuł partnera