Co trzeci maturzysta nie sprostał próbie

Na razie bez paniki. Do kwitnienia kasztanów zostało jeszcze pół roku

PODKARPACIE. Zostało im pół roku do nadrobienia zaległości, a wyniki powinni potraktować jako ostatnie ostrzeżenie.

Gdyby egzamin z 3. listopada był prawdziwym sprawdzianem wiedzy z matematyki, można by było mówić o „rzezi niewiniątek”. Próbną maturę z najbardziej ścisłego przedmiotu zaliczyło w naszym województwie tylko 63 proc. zdających. To oznacza, że więcej niż co trzeci uczeń ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej, będzie musiał w ciągu niespełna pół roku, nadrobić to, co miał wykładane przez cały okres szkoły.

To powinien dla wielu być zimny prysznic. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie ogłosiła wyniki próbnej matury, którą organizowała dla maturzystów z trzech województw: lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Nasi maturzyści nie odbiegają od średniej, ale to w niczym ich nie powinno tłumaczyć.

Zdający, a do matematycznej próby podeszło na Podkarpaciu prawie 23 tys. uczniów, mieli do rozwiązania kilkadziesiąt zadań. Jak twierdzą pracownicy OKE, nie były to zadania najtrudniejsze. Najlepsi mogli zdobyć maksimum 50 pkt. Żeby zdać, wystarczyło jednak uzyskać 30 proc. z tego, czyli 15 pkt. Dla blisko 7 tys. piszących, to był próg za wysoki! Średnia uzyskana przez podkarpackich maturzystów, to 20,38 pkt. Od sąsiadów różni się tylko dziesiątymi częściami.

Oczywiście nalepiej wypadli uczniowie liceów ogólnokształcących, którzy dominują wśród maturzystów. Licealiści ogólni osiągnęł średni wynik 24,55 pkt. Zupełnie pod egzaminacyjnym progiem znaleźli się uczniowie techników uzupełniających. Ci mają do uzupełnienia więcej, niż się komukolwiek wydaje, bo ich średni wynik to zaledwie 7,5 pkt. I co ciekawe, w próbnej maturze lepiej wypadli uczniowie szkół publicznych, niż ich koledzy ze szkół niepublicznych.

Krosno najlepsze, krośnieński najgorszy

Jeżeli chodzi o matematyczną geografię, to w kategorii powiatów najlepiej wypadł stalowowolski (średnia 22,7 pkt.), a na przeciwległym końcu znalazł się pow. krośnieński z wynikiem 15,89 pkt. Z czterech naszych miast na prawach powiatu, najlepszych matematyków ma Krosno (23,64 pkt.), a czwarte miejsce zajęli przyszli maturzyści z Rzeszowa (20,03 pkt.).

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments