Co trzecia zabawka nie spełnia wymagań

Przy wyborze zabawki najważniejszym kryterium powinna być nie etykieta i cena, ale zdrowy rozsądek dorosłych. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. Przekroczony poziom szkodliwych ftalanów w plastiku i nieprawidłowe informacje na etykiecie.

Co trzecia sprawdzona zabawka nie spełnia wymagań – wynika z najnowszych badań Inspekcji Handlowej. Najczęstsze uchybienie to brak na zabawkach wymaganych przez prawo informacji.

W ciągu III kwartału tego roku Inspekcja Handlowa skontrolowała łącznie 728 zabawek, stwierdzając nieprawidłowości w 260 przypadkach. Nieprawidłowości odnotowano więc w prawie 36 procentach skontrolowanych zabawek. W 15 przypadkach w zabawkach znaleziono nadmierną ilość szkodliwych ftalanów. Substancje te mają różne skutki uboczne, mogą m.in. zakłócać rozwój narządów płciowych u chłopców.

Najczęstsze zastrzeżenia inspektorów dotyczyły braku lub niezasadnego umieszczenia ostrzeżenia “0-3”, które oznacza, że zabawka jest nieodpowiednia dla dzieci w tym wieku. Przedsiębiorcy, obawiając się, że ich zabawka może nie spełniać wymagań prawnych, zabezpieczali się “na wyrost” – błędnie oznaczali, że jest nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 roku życia, gdy w rzeczywistości zabawka nadawała się właśnie dla maluchów w tym wieku. Ponadto równie często ostrzegali przed ryzykiem, które tak naprawdę nie istniało.

W takim kontekście konsumentom trudno może być wybrać odpowiedzialnie prezent dla dziecka kierując się tylko informacjami na etykiecie, czy opakowaniu. Wydaje się, że najlepszym sposobem na trafny wybór zabawki będzie kierowanie się własnym zdrowym rozsądkiem.

Po pierwsze należy obejrzeć dokładnie zabawkę. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto upewnić się czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia).

Artur Getler

 

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
EmilROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

no a gdzie są stosowne służby i instytucje które powinne to monitorować 24 godziny na dobę – a nie od przypadku do przypadku i larum !
– kasę pobrali no to niech testują czy zgodne/ nie szkodliwe/ nadaje się czy nie – czy na kupe i przemiał.

Emil
Gość
Emil

to wszystko poprzez sprowadzanie półproduktów do produkcji z Chin. Chińczycy zapewniają, że wyroby są bezftalanowe, przesyłają nawet raporty z ich badań, które w większości wypadków okazują się bublem. My to kupujemy i produkujemy z tego zabawki, myśląc, że faktycznie nie ma ftalanów, które de facto są.
Tylko niektóre firmy na podkarpaciu restrykcyjnie przestrzegają ograniczeń co do ftalanów i faktycznie sprowadzają z Azji towary, które nie posiadają ftalanów.
Warto bardzo uważać, co się kupuje.