Co w Zamku Lubomirskich? PiS proponuje: Muzeum Kresów Wschodnich

– Muzeum, które znajdzie się w Zamku Lubomirskich, powinno urosnąć do rangi Muzeum Narodowego – mówi Robert Kultys, rady PiS. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Zdaniem radnych opozycji, przeniesienie do Zamku Lubomirskich Muzeum Okręgowego, to zbyt mało, by “zachwycić”.

Miasto od długiego czasu stara się o przejęcie Zamku Lubomirskich, w którym obecnie mieszczą się Sąd Okręgowy oraz Prokuratura Okręgowa. Prezydent Tadeusz Ferenc chce przeniesienia do niego Muzeum Okręgowego z ul. 3 Maja. Zdaniem opozycji, pomysł ukulturalnienia zamku jest dobry, ale nie doskonały. – Trzeba stworzyć coś, co będzie świeże, nowatorskie – mówi Robert Kultys, radny PiS. Proponuje, stworzenie w nim Muzeum Kresów Wschodnich.

– Żeby przejęcie Zamku Lubomirskich przez miasto zakończyło się sukcesem, konieczna jest jedna rzecz: nowa instytucja kultury w zamku musi być świeżym, nowatorskim pomysłem, zorganizowanym na podobnej zasadzie jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Centrum Naukowe “Kopernik” – przekonuje Kultys.

Planować trzeba już dziś
Jego zdaniem, otworzeniem Muzeum Kresów Wschodnich przyciągnie turystów z całej Polski, a nawet z Ukrainy. – Nie ukrywajmy, że przejęcie zamku będzie kosztowne zarówno dla miasta, jak i województwa – podkreśla radny. – Już dziś trzeba rozpocząć przygotowania do otworzenia nowej instytucji. Nie można zapominać, że zamek ma swoje ograniczenia. Po pierwsze, są to pomieszczenia zabytkowe, po drugie, określonej wielkości. Od razu na starcie należy wykluczyć pewne rozwiązania – wyjaśnia Kultys.

Na razie nie ma żadnej koncepcji, a jedynie słychać, że miasto planuje przenieść do Zamku Lubomirskich Muzeum Okręgowe z ul. 3 Maja. – Z całym szacunkiem, ale zbiory, którymi dysponuje muzeum, nie są w stanie zachwycić turystów z Warszawy czy Krakowa – mówi radny PiS.

Idea dobra
Pomysł radnego popiera jego partyjna koleżanka, Ewa Draus – radna sejmiku wojewódzkiego. – Pomysł ten wpisuje się w strategię rozwoju województwa i miasta – mówi. – Obydwa samorządu powinny partycypować w kosztach – dodaje.

Z wstępnych ustaleń wynika, że zarówno samorząd wojewódzki, jak i urząd miasta wyłożą po 10 mln zł na przystosowanie zamku na potrzeby muzeum. Pieniądze ma dorzucić także Ministerstwo Kultury. Samo opracowanie koncepcji i planów potrwa jednak przynajmniej 2, 3 lata.

Ewelina Nawrot

do “Co w Zamku Lubomirskich? PiS proponuje: Muzeum Kresów Wschodnich”

 1. marian

  A ja proponuję aby w samorządach zabronić zasiadać radnym powiązanym z różnymi opcjami politycznymi. Samorządność została w znaczny sposób przez pseudo polityków zniszczona i sięga dna. Dość już PiS, PO itp. Samorządność to mieszkańcy, ludzie związani z miejscem, regionem a nie banda dbająca tylko o siebie i swoje stołki.

 2. ROMAN

  no to ci ” fachowcy ” bardzo dułgo będą dumać nad tą koncepcją – 2 – 3 lata czyli ; 17520/ 26280 godzin
  oby im się od tego dumania szare komórki nie zagotowały – bo by była prawdziwa tragedia.

 3. martha

  tia. PiS proponuje ale do gadania nigdy nic nie ma:D

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.