Co w Zamku Lubomirskich? PiS proponuje: Muzeum Kresów Wschodnich

– Muzeum, które znajdzie się w Zamku Lubomirskich, powinno urosnąć do rangi Muzeum Narodowego – mówi Robert Kultys, rady PiS. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Zdaniem radnych opozycji, przeniesienie do Zamku Lubomirskich Muzeum Okręgowego, to zbyt mało, by “zachwycić”.

Miasto od długiego czasu stara się o przejęcie Zamku Lubomirskich, w którym obecnie mieszczą się Sąd Okręgowy oraz Prokuratura Okręgowa. Prezydent Tadeusz Ferenc chce przeniesienia do niego Muzeum Okręgowego z ul. 3 Maja. Zdaniem opozycji, pomysł ukulturalnienia zamku jest dobry, ale nie doskonały. – Trzeba stworzyć coś, co będzie świeże, nowatorskie – mówi Robert Kultys, radny PiS. Proponuje, stworzenie w nim Muzeum Kresów Wschodnich.

– Żeby przejęcie Zamku Lubomirskich przez miasto zakończyło się sukcesem, konieczna jest jedna rzecz: nowa instytucja kultury w zamku musi być świeżym, nowatorskim pomysłem, zorganizowanym na podobnej zasadzie jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Centrum Naukowe “Kopernik” – przekonuje Kultys.

Planować trzeba już dziś
Jego zdaniem, otworzeniem Muzeum Kresów Wschodnich przyciągnie turystów z całej Polski, a nawet z Ukrainy. – Nie ukrywajmy, że przejęcie zamku będzie kosztowne zarówno dla miasta, jak i województwa – podkreśla radny. – Już dziś trzeba rozpocząć przygotowania do otworzenia nowej instytucji. Nie można zapominać, że zamek ma swoje ograniczenia. Po pierwsze, są to pomieszczenia zabytkowe, po drugie, określonej wielkości. Od razu na starcie należy wykluczyć pewne rozwiązania – wyjaśnia Kultys.

Na razie nie ma żadnej koncepcji, a jedynie słychać, że miasto planuje przenieść do Zamku Lubomirskich Muzeum Okręgowe z ul. 3 Maja. – Z całym szacunkiem, ale zbiory, którymi dysponuje muzeum, nie są w stanie zachwycić turystów z Warszawy czy Krakowa – mówi radny PiS.

Idea dobra
Pomysł radnego popiera jego partyjna koleżanka, Ewa Draus – radna sejmiku wojewódzkiego. – Pomysł ten wpisuje się w strategię rozwoju województwa i miasta – mówi. – Obydwa samorządu powinny partycypować w kosztach – dodaje.

Z wstępnych ustaleń wynika, że zarówno samorząd wojewódzki, jak i urząd miasta wyłożą po 10 mln zł na przystosowanie zamku na potrzeby muzeum. Pieniądze ma dorzucić także Ministerstwo Kultury. Samo opracowanie koncepcji i planów potrwa jednak przynajmniej 2, 3 lata.

Ewelina Nawrot

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
xyzmarianROMANmartha Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marian
Gość
marian

A ja proponuję aby w samorządach zabronić zasiadać radnym powiązanym z różnymi opcjami politycznymi. Samorządność została w znaczny sposób przez pseudo polityków zniszczona i sięga dna. Dość już PiS, PO itp. Samorządność to mieszkańcy, ludzie związani z miejscem, regionem a nie banda dbająca tylko o siebie i swoje stołki.

ROMAN
Gość
ROMAN

no to ci ” fachowcy ” bardzo dułgo będą dumać nad tą koncepcją – 2 – 3 lata czyli ; 17520/ 26280 godzin
oby im się od tego dumania szare komórki nie zagotowały – bo by była prawdziwa tragedia.

martha
Gość
martha

tia. PiS proponuje ale do gadania nigdy nic nie ma:D

xyz
Gość
xyz

Może pora to zmienić… ;-)