Co z kasą dla Muzeum Historycznego w Sanoku?

W tym roku Muzeum Historyczne w Sanoku znalazło się na trzecim miejscu na Podkarpaciu wśród najczęściej odwiedzanych muzeów w naszym województwie. Fot. Archiwum
W tym roku Muzeum Historyczne w Sanoku znalazło się na trzecim miejscu na Podkarpaciu wśród najczęściej odwiedzanych muzeów w naszym województwie. Fot. Archiwum

SANOK. Przyszły rok może być jednym z najtrudniejszych od kilku lat dla Muzeum Historycznego w Sanoku.

Z informacji przekazanych przez Urząd Marszałkowski wynika, że może zabraknąć pieniędzy dla sanockiej placówki. – Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, nie wyobrażam sobie naszego dalszego funkcjonowania. Wypada zamknąć muzeum – mówi Joanna Przybyła, wicedyrektor muzeum.

Łącznie przez 7 lat placówka dostała z województwa 3 mln 550 tys. zł. – Pieniądze pokrywały wynagrodzenia dla pracowników, opłacaliśmy też z nich rachunki, energię elektryczną, gaz. Koszty funkcjonowania muzeum są znaczne i rosną. Budynek został rozbudowany, mamy dodatkowe skrzydło, sale konferencyjne, rozbudowaliśmy piwnice, to wszystko trzeba teraz utrzymać. A jeśli nie dostaniemy pieniędzy… Wypada w tej sytuacji zamknąć muzeum, bo nie damy rady dalej funkcjonować – podsumowuje Joanna Przybyła.

Choć konkretne decyzje jeszcze nie zapadły, radny Sławomir Miklicz, który od lat wnioskował o pieniądze dla sanockiego muzeum, jest zaniepokojony, że zarząd może zechcieć szukać oszczędności na sanockiej placówce.

– Jeśli te informacje się potwierdzą, będzie to fatalna decyzja – mówi nam Sławomir Miklicz, radny sejmiku wojewódzkiego. – Fatalna tym bardziej, że jest to placówka, która posiada wszystkie cechy muzeum ponadpowiatowego i dla mnie współfinansowanie placówki w formie dotacji przez samorząd województwa to rzecz zupełnie naturalna – mówi dalej i zapowiada, że będzie walczył o pieniądze dla sanockiej placówki.

Jego wniosek zamierza poprzeć Anna Kowalska, była wicemarszałek województwa, obecnie radna sejmiku. – Nie umiemy doceniać tego co nasze, rodzime, a przecież ikony czy Beksiński to są skarby na skalę światową. Nie ma lepszej reklamy i promocji naszego województwa jak tego typu placówki – mówi Anna Kowalska.

– Nie ma co podnosić alarmu, nikt nie powiedział, że pieniądze kategorycznie się nie znajdą. Temat jest zupełnie otwarty, bez paniki. Wartość tego muzeum dla województwa jest nie do przecenienia. Trzeba znaleźć jakiś złoty środek – uspokaja z kolei Tadeusz Pióro, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Martyna Sokołowska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments