Coaching, czyli sposób na pracownika

Coach to inspirator, który poprzez szereg pytań zmusza pracownika do wyciągnięcia własnych wniosków. Coaching pomaga w rozwoju umiejętności, talentów i wiedzy. Fot. Archiwum

Coaching zgodnie z definicją jest “interaktywnym procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania”. Zdaniem specjalistów tę  metodę można wykorzystać i dzięki niej poprawić motywację i zaangażowanie pracowników.

Coach to, krótko mówiąc, inspirator, który poprzez szereg pytań zmusza pracownika do wyciągnięcia własnych wniosków. Coaching pomaga w rozwoju umiejętności, talentów i wiedzy. Pozwala na lepsze wykorzystanie zdolności pracowników.

Zdarza się, ze coach jest mylony z osobami trudniącymi się doradztwem. Różnica polega na tym, że odpowiedzialność za rozwój coachingowanego spoczywa na nim samym. Bowiem to on sam decyduje o tym, w jakim kierunku powinien pójść.

Coachem być
Jak zostać coachem? Można skorzystać z kursów, które wydają certyfikaty tj. International Coach Federation bądź International Coaching Comunity albo pójść na studia. Zdaniem specjalistów w szkołach zdobyć można jedynie wiedzę, bo z praktyką, która w tym przypadku jest niezbędna, jest znacznie gorzej. Po studniach konieczne będzie pójście na praktykę albo staż. Dlatego zwykle polecają kursy.

Wielu osobom zajęcie coacha wydaje się być bardzo ciekawe. Zwykle jednak w tym kierunku idą menedżerowie, którzy nie mogą znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca. Jednak w gruncie rzeczy zajęcie to nie jest wcale takie łatwe. Wymaga bowiem doskonałej orientacji w jego specyfice i wielu branżach, nawet tych powszechnie nieznanych.

Kosztowne szkolenie
Z szacunkowych danych wynika, że coachów w Polsce mamy już około 3 tys. Jak podaje “Puls Biznesu” nauka w tym kierunku kosztuje od 2 tys zł (studia podyplomowe) do 18 tys. za kursy doszkalające. Pieniądze trzeba także wyłozyć na egzamin (od 1 tys. do 15 tys.!). Na szczęście koszty na szkolenie mogą się szybko zwrócić. Zarobki sięgają 1 tys. zł za… godzinę.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments