Coraz chętniej rozliczamy się z fiskusem przez Internet

Korzyści z internetowej formy rozliczania się ze skarbówką są oczywiste. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ. Uniknięcie kolejek w urzędzie skarbowym, zerowy koszt i wygoda. Czy elektroniczne deklaracje wyprą papierowe?    

Mieszkańcy Podkarpacia idą z duchem czasu i z roku na rok coraz częściej rezygnują z tradycyjnej, papierowej formy rozliczania się ze skarbówką, na rzecz e-deklaracji. Od początku roku skorzystało z nich około 20-25 proc. podatników, którzy dokonali już rozliczenia z Urzędem Skarbowym za 2011 rok. W niektórych miastach te wyniki są jeszcze lepsze.

W Dębicy elektroniczne deklaracje stanowią około 30 proc. – Na 2050 zeznań złożonych od 1 stycznia do 6 lutego, 650 stanowią elektroniczne. W porównaniu do zeszłego roku jest to na pewno więcej. W całym 2011 roku na 47 tys. złożonych zeznań e-deklaracji było 6 tys., czyli około 13 proc. – mówi Jerzy Skocz, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy.

Stolica e-deklaracji

Jeszcze lepszym wynikiem może pochwalić się I Urząd Skarbowy w Rzeszowie. Na 27 tys. dokumentów PIT jakie wpłynęły do urzędu to tej pory, aż 12 tys. zostało przesłanych przez internet, co stanowi ponad 40 proc. W porównaniu do poprzedniego roku, kiedy e-deklaracji złożono tu 2874, już teraz jest to wynik pięć razy lepszy. Zastępca Naczelnika I US w Rzeszowie Lesław Janicki jednak uspokaja: – jaki procent w skali wszystkich będą stanowić deklaracje elektroniczne okaże się dopiero po zakończeniu akcji składania zeznań. Jeśli ktoś wysyła je przez internet, to robi to już teraz, a te papierowe zdecydowana większość ludzi składa lub przesyła pocztą na sam koniec.

Nowocześni VAT-owcy  

Popularność e-deklaracji rośnie również wśród tzw. VAT-owców, którzy z fiskusem rozliczają się miesięcznie lub kwartalnie. – Można powiedzieć, że co piąty podatnik korzysta z formy elektronicznej. U nas na 7200 dotychczas złożonych, 1500 to e-deklaracje – mówi Lesław Janicki.

Same zalety  

Korzyści z internetowej formy rozliczania się ze skarbówką są oczywiste. Pozwala ona nie tylko ograniczyć formalności do minimum, ale też gwarantuje oszczędność czasu i kosztów związanych z opłatami pocztowymi lub z dotarciem do urzędu skarbowego. Można je wysłać z domu o każdej porze dnia i nocy. Warto też podkreślić, że podczas wypełniania rozliczenia PIT system elektroniczny od razu wyłapuje popełniane błędy. – E-deklaracja wymusza pewne rzeczy – przykładowo natychmiast weryfikuje błędy rachunkowe. Ewentualne błędy wynikają raczej ze stosowania starych numerów KRS lub złego przepisywania z papieru do PIT-u elektronicznego – mówi Jerzy Skocz. W przypadku podania błędnej kwoty z zeszłorocznego zeznania podatkowego, system po prostu nie przyjmie naszej deklaracji.

Od tysięcy do milionów

2012 to już piąty rok, w którym mamy możliwość złożenia zeznania podatkowego przez internet. W 2008 roku uczyniło to niespełna 104 tys. osób, w 2009 – 760 tys., w 2010 – 929 tys., a rok temu aż 3,4 mln. Do tak znacznego wzrostu popularności e-deklaracji w ostatnim roku przyczyniło się przede wszystkim zniesienie wymogu podpisu elektronicznego. Najchętniej z e-deklaracji korzystają Krakowianie i Warszawiacy.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments