Coraz więcej głodnych dzieci

– W tym roku na realizację programu dożywiania przeznaczymy 42 miliony 500 tysięcy złotych – poinformowała Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki. – Z tej formy wsparcia skorzysta blisko 140 tysięcy osób, w tym 60 procent to dzieci i młodzież, a reszta osoby samotne, chore i niepełnosprawne. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W naszym regionie o 5 tysięcy osób zwiększyła się liczba osób niedożywionych.

W tym roku około 140 tysięcy osób z Podkarpacia (w tym większość dzieci i młodzieży) jest niedożywionych i potrzebuje pomocy. To o pięć tysięcy więcej niż w 2012 roku. W całym regionie na dożywianie uczniów i osób dorosłych wydanych zostanie 42,5 mln zł.

Każdego roku o dofinansowanie dożywania starają się wszystkie samorządy z regionu. Gmina może otrzymać pomoc, jeśli sama wyłożyła środki na ten cel, nie mniej jednak niż 40 proc. potrzebnych pieniędzy. Ze względu na niskie dochody i rosnącą liczbę potrzebujących, gmina może wystąpić do wojewody o obniżenie wkładu własnego. Z takim wnioskiem w tym roku zwróciło się 119 gmin. Pozytywnie rozpatrzono wnioski 114. Premiowane będą te samorządy, które zamiast kanapek zdecydowały się zapewnić ciepłe posiłki. Nie tylko w roku szkolnym, ale także podczas ferii zimowych i wakacji.

Dożywianiem objęte są dzieci do 7. roku życia, uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej oraz osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności osoby samotne,  w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne. Do tej pory dożywianie prowadzone było w 1700 punktach.

– W ubiegłym roku w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie gminy Czarna dożywialiśmy 164 uczniów. W tym roku na razie wiadomo, że będziemy finansować posiłki 120 uczniom, ale to dopiero początek akcji i może się okazać, że trzeba będzie pomóc większej liczbie uczniów niż w 2012 roku  – poinformowała Renata Stoch, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnej (powiat bieszczadzki).

Mariusz Andres

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.