Coraz więcej głodnych dzieci

– W tym roku na realizację programu dożywiania przeznaczymy 42 miliony 500 tysięcy złotych – poinformowała Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki. – Z tej formy wsparcia skorzysta blisko 140 tysięcy osób, w tym 60 procent to dzieci i młodzież, a reszta osoby samotne, chore i niepełnosprawne. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W naszym regionie o 5 tysięcy osób zwiększyła się liczba osób niedożywionych.

W tym roku około 140 tysięcy osób z Podkarpacia (w tym większość dzieci i młodzieży) jest niedożywionych i potrzebuje pomocy. To o pięć tysięcy więcej niż w 2012 roku. W całym regionie na dożywianie uczniów i osób dorosłych wydanych zostanie 42,5 mln zł.

Każdego roku o dofinansowanie dożywania starają się wszystkie samorządy z regionu. Gmina może otrzymać pomoc, jeśli sama wyłożyła środki na ten cel, nie mniej jednak niż 40 proc. potrzebnych pieniędzy. Ze względu na niskie dochody i rosnącą liczbę potrzebujących, gmina może wystąpić do wojewody o obniżenie wkładu własnego. Z takim wnioskiem w tym roku zwróciło się 119 gmin. Pozytywnie rozpatrzono wnioski 114. Premiowane będą te samorządy, które zamiast kanapek zdecydowały się zapewnić ciepłe posiłki. Nie tylko w roku szkolnym, ale także podczas ferii zimowych i wakacji.

Dożywianiem objęte są dzieci do 7. roku życia, uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej oraz osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności osoby samotne,  w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne. Do tej pory dożywianie prowadzone było w 1700 punktach.

– W ubiegłym roku w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie gminy Czarna dożywialiśmy 164 uczniów. W tym roku na razie wiadomo, że będziemy finansować posiłki 120 uczniom, ale to dopiero początek akcji i może się okazać, że trzeba będzie pomóc większej liczbie uczniów niż w 2012 roku  – poinformowała Renata Stoch, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnej (powiat bieszczadzki).

Mariusz Andres

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
P.KAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
P.K
Gość
P.K

To jest kolejny przykład że w Polsce rządzą idioci. Nie dożywieni z braków środków ? Czy rodzice zamiast kupić chleb kupili wino ? Państwo dużą grupę ludzi nauczyła dawać środki na wyżywienie , przez co sami stali sie niezaradni. Samorządy zamiast aktywizować bezrobotnych , kierować na prace interwencyjne, wypłacają zasiłki z MOPSu/ GOPSu. Ludzie to jak lwy w Zoo, gdy dostają ciągle do miski żarcie tracą instynkt polowania. Jedynym rozwiązaniem jest likwidacja powiatów i przekazanie zadań gminom . W chwili obecnej zadania przeciwdziałaniu bezrobociu ma powiat jak i gmina. Powiat w postaci PUP, nie jest w stanie rozpoznać kto jest… Czytaj więcej »

Ambroży
Gość
Ambroży

A co za problem , aby wysyłać petycje na ręce premiera i jego ekipy szczawiowo- mirabelkowej !. Niech maja czarno na białym!