Coraz więcej głodnych dzieci

– W tym roku na realizację programu dożywiania przeznaczymy 42 miliony 500 tysięcy złotych – poinformowała Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki. – Z tej formy wsparcia skorzysta blisko 140 tysięcy osób, w tym 60 procent to dzieci i młodzież, a reszta osoby samotne, chore i niepełnosprawne. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W naszym regionie o 5 tysięcy osób zwiększyła się liczba osób niedożywionych.

W tym roku około 140 tysięcy osób z Podkarpacia (w tym większość dzieci i młodzieży) jest niedożywionych i potrzebuje pomocy. To o pięć tysięcy więcej niż w 2012 roku. W całym regionie na dożywianie uczniów i osób dorosłych wydanych zostanie 42,5 mln zł.

Każdego roku o dofinansowanie dożywania starają się wszystkie samorządy z regionu. Gmina może otrzymać pomoc, jeśli sama wyłożyła środki na ten cel, nie mniej jednak niż 40 proc. potrzebnych pieniędzy. Ze względu na niskie dochody i rosnącą liczbę potrzebujących, gmina może wystąpić do wojewody o obniżenie wkładu własnego. Z takim wnioskiem w tym roku zwróciło się 119 gmin. Pozytywnie rozpatrzono wnioski 114. Premiowane będą te samorządy, które zamiast kanapek zdecydowały się zapewnić ciepłe posiłki. Nie tylko w roku szkolnym, ale także podczas ferii zimowych i wakacji.

Dożywianiem objęte są dzieci do 7. roku życia, uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej oraz osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności osoby samotne,  w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne. Do tej pory dożywianie prowadzone było w 1700 punktach.

- W ubiegłym roku w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie gminy Czarna dożywialiśmy 164 uczniów. W tym roku na razie wiadomo, że będziemy finansować posiłki 120 uczniom, ale to dopiero początek akcji i może się okazać, że trzeba będzie pomóc większej liczbie uczniów niż w 2012 roku  – poinformowała Renata Stoch, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnej (powiat bieszczadzki).

Mariusz Andres

do “Coraz więcej głodnych dzieci”

 1. P.K

  To jest kolejny przykład że w Polsce rządzą idioci. Nie dożywieni z braków środków ? Czy rodzice zamiast kupić chleb kupili wino ?
  Państwo dużą grupę ludzi nauczyła dawać środki na wyżywienie , przez co sami stali sie niezaradni.
  Samorządy zamiast aktywizować bezrobotnych , kierować na prace interwencyjne, wypłacają zasiłki z MOPSu/ GOPSu.

  Ludzie to jak lwy w Zoo, gdy dostają ciągle do miski żarcie tracą instynkt polowania.

  Jedynym rozwiązaniem jest likwidacja powiatów i przekazanie zadań gminom . W chwili obecnej zadania przeciwdziałaniu bezrobociu ma powiat jak i gmina. Powiat w postaci PUP, nie jest w stanie rozpoznać kto jest najbardziej potrzebujący i kto powinien być skierowany na prace interwencyjne. W przypadku likwidacji PUP, kompetencje przejął by GOPS, który bardziej trafnie kierowałby osoby do aktywizacji . A co najważniejsze nie byłyby kierowane środki z dwóch źródeł do jednej osoby.

 2. Ambroży

  A co za problem , aby wysyłać petycje na ręce premiera i jego ekipy szczawiowo- mirabelkowej !. Niech maja czarno na białym!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.