Coraz więcej przypadków wścieklizny na Podkarpaciu!

PODKARPACIE. Jeśli epidemia nie zostanie powstrzymana, to grozi nam powtórka z lat 2000-2002.

– Ta epidemia rozwija się w zastraszającym tempie – ostrzega przed wścieklizną Bronisław Tofil, radny SLD w Sejmiku. Najgorsza sytuacja jest w powiatach jasielskim i krośnieńskim, gdzie w ostatnim roku zarażonych zostało 8 sztuk bydła, 8 zwierząt domowych oraz 129 dzikich. W styczniu już tylko w 6 powiatach na Podkarpaciu nie odnotowano przypadku wścieklizny, ale migracja epidemii będzie prawdopodobnie następować w kierunku wschodnich powiatów.

– Wścieklizna przyszła do naszego regionu z jednej strony ze Słowacji, a z drugiej z województwa małopolskiego, dlatego głównym jej ogniskiem są powiaty: jasielski, krośnieński i strzyżowski – tłumaczy Tofil, który podniósł problem na ostatniej sesji sejmiku. Na 23 stycznia tylko w 6 powiatach nie stwierdzono przypadków wścieklizny: stalowowolskim, niżańskim, lubaczowskim, przeworskim, sanockim i leskim.

W 2012 roku na terenie naszego województwa stwierdzono 11 przypadków wścieklizny wśród kotów, 10 psów, 10 kun, 2 borsuków, 1 tchórza, 1 sarnę i aż 170 lisów, które w największym stopniu przenoszą chorobę. W poprzednich latach (2003 – 2010) odnotowywano zaledwie po kilka-kilkanaście przypadków, najczęściej w odległości 5-10 km od wschodniej granicy, ale od 22 października Ukraina rozpoczęła regularne szczepienia w pasie przygranicznym z Polską.

Statystyki wskazują, że jeśli epidemia w naszym regionie nie zostanie powstrzymana, to możliwa jest powtórka z lat 2000-2002, w których stwierdzano około 400 przypadków wścieklizny. Dr Mirosław Welz, podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii, apeluje o szczepienie nie tylko psów, które jest obowiązkowe, ale również kotów. – Ze względu na tryb życia są one narażone na kontakt z chorymi zwierzętami wolno żyjącymi i mogą stanowić istotny wektor szerzenia się choroby – mówi doktor.

Szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie są przeprowadzane przez wszystkie funkcjonujące w województwie zakłady lecznicze dla zwierząt (gabinety, przychodnie, kliniki weterynaryjne).

Arkadiusz Rogowski

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o