Coraz więcej wydajemy na Święta!

Z roku na rok na Święta Bożego Narodzenia są droższe

PODKARPACIE. Zgodnie z wynikami badań Pentora, nasze wydatki związane ze zbliżającymi się świętami będą wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym o prawie 17 proc. Na przygotowanie tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia wydamy średnio 600 zł.

– W tym roku odpadła mi organizacja wigilii, którą spędzę u rodziny – mówi Dorota Dec z Łańcuta – Ale i tak muszę się przygotować na wydatek rzędu 500 zł. Do tego dochodzi jeszcze Nowy Rok i Sylwester, czyli kolejne 500 zł. A i tak obywamy się bez szaleństw i staramy się kupować skromne prezenty.

Rokrocznie przygotowanie świąt pochłania mnóstwo pieniędzy. Ceny żywności idą w górę ale niestety nasze zarobki stoją w miejscu.

– Wszystko drożeje. – mówi Weronika Stręk z Rzeszowa – Już trzy miesiące temu zaczęłam odkładać pieniądze na święta i prezenty pod choinkę dla dzieci. A i tak okazuje się zazwyczaj, że wydatki są wyższe niż zaplanowałam. Przeważnie wydaję ok. 700 – 800 zł.

Zakupowe szaleństwo

Na co wydajemy najwięcej? Na artykuły spożywcze i prezenty gwiazdkowe dla najmłodszych. W tym roku na podarunki wydamy prawie 350zł., czyli aż o 14,7 proc więcej niż w zeszłym roku – Zabawki i ubrania dla dzieci są bardzo drogie – mówi pani Wiktoria – Autko z napędem to wydatek ok. 70zł a interaktywna lalka 150 – 250 zł.

Ale i tak najwięcej kosztują nas świąteczne frykasy. Za kilogram uszek zapłacimy ok. 11-13 zł a cena dobrej szynki szczególnie w okresie przedświątecznym nie spada poniżej 20 zł, podobnie jak kiełbasy. Do tego dochodzą jeszcze słodkości. Niektórzy decydują się na zakup gotowych wypieków i tak za kilogram mazurka zapłacimy 170-24zł, sernik 20-27zł a babkę drożdżową 9-15 zł. Niewiele taniej wychodzi ich samodzielne przygotowanie. Za wszystkie składniki do mazurka własnej roboty wydamy ok. 24 zł a babki drożdżowej ok. 23zł.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments