Coraz większe działa w walce o zamek

W obronie zamku społeczny Komitet Obrony Zamku zbiera podpisy na stronie http://ratujmymalywawel.pl/. Fot. Bogdan Myśliwiec

BARANÓW SANDOMIERSKI. Radni województwa podkarpackiego uratują bezcenny zabytek?

Protest przeciwko sprzedaży Małego Wawelu zatacza coraz szersze kręgi. Walczą już nie tylko mieszkańcy miasta i powiatowi radni. W obronie zabytku wystąpił także Zarząd Regionu NSZZ Solidarność w Stalowej Woli.

- Jestem przeciwny sprzedaży baranowskiego zamku. Zmiana właściciela może przynieść negatywne konsekwencje – powiedział tydzień temu starosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra, a za nim odzywają się kolejne głosy sprzeciwu.

- Jako starosta, jako były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i jako mieszkaniec gminy Baranów Sandomierski, protestuję przeciwko planowanym zmianom. Podobno powodem sprzedaży jest brak rentowności naszego “Małego Wawelu”, ale czy ktoś myśli o sprzedaży zamku wawelskiego, zamku w Pieskowej Skale, pałacu w Łańcucie czy Nieborowie, a przecież z punktu widzenia ekonomii też są nierentowne. Zamek w Baranowie Sandomierskim to skarb naszej kultury, a powody ekonomiczne nie są naszym zdaniem argumentem by wyzbywać się skarbów ojczystych – mówi Pitra.

Przypomnijmy, zamek baranowski jest jedną z najpiękniejszych rezydencji manierystycznych w Polsce  i w Europie. Został wzniesiony pod koniec XVI w., a jego historia wiąże się z wieloma zasłużonymi dla naszego kraju rodami: Baranowskich, Leszczyńskich, Opalińskich, Lubomirskich, Sanguszków, Małachowskich, Potockich, Krasickich i Dolańskich.

W obronie baranowskiego zamku wystąpił w tym tygodniu Zarząd Regionu NSZZ Solidarność w Stalowej Woli. Związkowcy sprzeciwiają się sprzedaży zamku, który od stuleci stanowi dziedzictwo kulturalne naszego regionu i oczekują, że Agencja Rozwoju Przemysłu, która wystawiła obiekt na sprzedaż, a także Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Skarbu Państwa podejmą zdecydowania działania na rzecz ochrony architektonicznej perły Podkarpacia. Do akcji dołączyło się także Stowarzyszenie Moje Miasto Tarnobrzeg.
W obronie zabytku stanęli także podkarpaccy radni, którzy przyjęli uchwałę intencyjną o chęci komunalizacji baranowskiego zamku.

Małgorzata Rokoszewska

do “Coraz większe działa w walce o zamek”

 1. ROMAN

  ja w pierwszej kolejności proponuję sprzedać
  - rząd / kolegialny organ władzy wykonawczej który ma koordynować działalność administracyjną i realizować zadania państwa dla dobra obywateli – tylko że od ponad 60 kilku lat tego nie widzę i zgłaszam ten „obiekt ” do zbycia.

 2. Dociekliwy

  Może Wawel sprzedamy…??? ;-)

 3. ziec

  Sprzedam tesciowa. Tez jest nierentowna i nie przynosi dochodu a tylko straty.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.