Coraz większy konflikt o obowiązkowe szczepienia

Szczepionki to jedno z największych osiągnięć medycyny. Swoista polisa na życie. Fot. Wit Hadło
Brak szczepień to większe ryzyko zachorowania na odrę, wirusowe zapalenie wątroby typu A, gruźlicę czy tężec.

KRAJ, PODKARPACIE. Obywatelski projekt dotyczący zniesienia obowiązku szczepień w Polsce zyskuje coraz większą popularność.

Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zniesienie obowiązku szczepień. Jego autorem jest stowarzyszenie „STOP NOP”, które chce, aby to rodzic mógł decydować, czy jego dziecko powinno być zaszczepione, czy też nie. W tej sprawie eksperci nie pozostawiają złudzeń – brak obowiązku może doprowadzić do katastrofy.

Konflikt pomiędzy zwolennikami szczepień oraz ruchem antyszczepionkowym trwa od lat, jednak w ostatnich miesiącach urósł do rozmiarów publicznej dyskusji. Po pierwsze, głośno zrobiło się o takich nazwiskach jak Justyna Socha czy Jerzy Zięba (inicjatorzy zmian), a po drugie, Polacy żywo zaczęli interesować się swoim bezpieczeństwem. Teraz dodatkowo rozpoczęto zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zniesieniu obowiązku. – Celem jest przede wszystkim wprowadzenie dobrowolności szczepień w Polsce wzorem 20 państw europejskich – informują działacze „STOP NOP”. 11 kwietnia Sejm oficjalnie zarejestrował projekt.

Brak szczepień to problem
W ostatnich siedmiu latach znacznie wzrosła liczba odmów dotyczących szczepień. Jeszcze w 2010 r. było ich ponad 3 tys., natomiast w 2017 r. już ponad… 30 tys.! Mowa więc o wzroście blisko dziesięciokrotnym i tu pojawia się kłopot. Eksperci alarmują, że zrezygnowanie ze szczepień wiąże się z wieloma konsekwencjami.

– Przede wszystkim chodzi o powrót chorób niebezpiecznych takich jak odra, wirusowe zapalenie wątroby typu A, gruźlica czy tężec – mówi Bożena Konecka-Szydełko, kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę ze skali zagrożenia, a przykładem problemów może być Rumunia. W tamtejszym społeczeństwie nie ma obowiązku szczepień i nagle… odnotowano najwyższy od kilku lat wskaźnik epidemii odry.

O co chodzi antyszczepionkowcom?
Zwolennicy dobrowolności szczepień wskazują przede wszystkim, że kłopotem w szczepionkach jest tiomersal, związek który może skutkować wyższym ryzykiem autyzmu. W ich opinii zawiera go większość stosowanych środków. Z taką argumentacją nie zgadza się jednak część lekarzy uważająca, że szczepionki ze śladową ilością tiomersalu przynoszą takie same efekty jak szczepionki bez niego. Czy chodzi więc o nakręcanie spirali strachu i dezinformację społeczeństwa? – Na pewno pokutuje brak świadomości w kwestii tego, jakie korzyści przynoszą szczepionki – tłumaczy Konecka-Szydełko. – Dla wielu ludzi hasłowa wiedza jest dobrze przyswajana, ale gdyby zapytać ich czego rzeczywiście się obawiają, to mieliby problem z odpowiedzią – dodaje.

„STOP NOP” na zebranie 100 tys. podpisów – wymaganych do tego, aby sprawą zajął się Sejm – ma czas do 11 lipca. Czy więc za kilka miesięcy czeka nas szczepionkowa rewolucja?

Kamil Lech

25
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
Rafałesperogazda(nie publikowany)profesor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał
Gość
Rafał

PROŚBA
– zbiórka podpisów pod Obywatelskim projektem USTAWY
która ma wprowadzić DOBROWOLNOŚĆ SZCZEPIEŃ W POLSCE !!!
__________________________________________________________________

To nie zwykła petycja tylko PROJEKT USTAWY który wymaga minimum 100 tys podpisów NA PAPIERZE,
aby wszedł pod obrady Sejmu i Senatu.

Zwolennicy zakazu aborcji zebrali az 500 tys !! podpisów pod ustawą !
Szczepienia są jeszcze groźniejsze, bo są w Polsce dla niemowlaków – przymusowe :(|

DOBROWOLNOŚĆ SZCZEPIEŃ –
SZANSA NA KOLEJNY KROK DO WOLNOŚCI POLAKÓW !!!!

Prośba o poparcie Ustawy, która ma znieść TOTALITARYZM I ZAMORDYZM SZCZEPIENNY
jaki panuje w Polsce !

19 państw w Europie ma DOBROWOLNOŚĆ szczepień !!!!!
W czym Polska jest gorsza ???

espero
Gość
espero

Aby w tym temacie być obiektywnym trzeba by przeanalizować kilka danych statystycznych z okresu ok 60 lat. Np jaka była częstotliwość występowania chorób przed wprowadzonym szczepieniem przeciwko nim, jaka była śmiertelność szczególnie dzieci w wyniku tych chorób, jaki jest odsetek powikłań w wyniku przyjęcia szczepionki i jaka w związku z tym śmiertelność. Osobiście uważam, że skoro lecząc się na różne choroby wierzymy lekarzom, to dlaczego akuratnie w tym temacie ludzie doszukują się jakiś teorii spiskowych i jak niektórzy w komentarzach do tego materiału posądzają lekarzy o „interes” w obowiązkowych szczepieniach? Nie bez znaczenia są również koszty społeczne zniesienia obowiązkowych szczepień.… Czytaj więcej »

gazda
Gość
gazda

Więc zaszczepieni biorą całą pulę! Będą żyć w zdrowiu i szczęściu o 100 lat dłużej. A nieszczepieni pójdą biegiem do piachu. Tylko dlaczego najgłośniej drą się ci szczepieni? Czy to możliwe żeby w pakiecie dostali też szczepionkę przeciw logicznemu myśleniu? Czy może dlatego się szczepią bo nie potrafią logicznie myśleć, a do tego wzięte szczepionki spowodowały niekontrolowany wzrost agresji? Jest to temat na doskonałe prace doktorskie zarówno z medycyny, jak i socjologii.

profesor
Gość
profesor

lekarz zyje z leczenia, wiecej zarobie na leczeniu was niz na szczepieniu. kuzyn grabarz juz się rozbudowuje.
nie szczepcie się. co tam karaiby…. cały swiat czeka …

BWM9
Gość
BWM9

Zastanów się, jaką głupotę napisałeś i odpowiedz na pytanie, dlaczego lekarze z taką zajadłością walczą z antyszczepionkowcami przecież to przeczy twojej tezie.

Suweren
Gość
Suweren

wprowadzić wolnośc szczepien połaczoną z odpowiedzialnością rodzica w tym pelna odplatnosc leczenia powiklan chorób, których można uniknąc szczepieniem. przez portfel do mózgu (bo nie rozumu). stare powiedzenie ze profilaktyka lepsza od leczenia nie wszystkich przekonuje.

(nie publikowany)
Gość
(nie publikowany)

Piszesz bzdury.
Proszę mi powiedzieć co z odpowiedzialnością w wyniku choroby poszczepiennej?
Czy chciałbyś aby było to Twoje dziecko? Skoro 1000 kolejnych cieszy się zdrowiem?

BWM9
Gość
BWM9

Pacjent pyta lekarza, na co jest ten lek, który mi Pan dzisiaj przepisał. Na moje wakacje na Karaibach.

Ruch
Gość
Ruch

Nie ma ruchu antyszczepionkowego – Justyna Socha czy Jerzy Zięba nie walczy ze szczepionkami!
Osoby te chcą aby decyzja o szczepieniu lub nie, leżała w rękach rodziców.
Nasze prawo należy naprawiać, ponieważ jest coraz dalej od wartości które wyznajemy.

wybor
Gość
wybor

Do redakcji

Dwukrotnie w artykule użyte jest sformułowanie „brak obowiązku może doprowadzić do katastrofy”. Rozumiem, że w pełnej wersji artykułu jest obszernie wyjaśnione o jaką katastrofę może chodzić, gdyż samo puste sformułowanie z którym mamy tu do czynienia w wersji elektronicznej jest niczym więcej jak frazesem.

BWM9
Gość
BWM9

Otóż matoły bardzo mało wiecie, ale powtarzacie za lobbystami bzdury. Wpamix przeczysz sam sobie, jeżeli szczepionka chroni przed chorobą to szczepiony nie ma się, czego obawiać, lecz obawiać się może nieszczepiony, bo niektóre szczepionki powodują, że zaszczepiony roznosi chorobę. Paweł w Związku Radzieckim a także w PRL nikt nie karał olbrzymimi grzywnami rodziców nieszczepionych dzieci, czego przykładem jestem ja nigdy niezaszczepiony. Mario zapewne jesteś wierzącą katoliczkę to zapoznaj się z tym, co twierdzą na podstawie przeprowadzonych badań Kenijscy biskupi zarzucając Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNICEF-owi, że pod pretekstem realizacji szeroko zakrojonego programu obowiązkowych szczepień przeciw tężcowi kobiet w wieku… Czytaj więcej »

wybor
Gość
wybor

Ja liznąłem jeszcze komunistycznej nauki w szkole gdzie na lekcjach matematyki uczono logicznego myślenia. Obecnemu oświeconemu pokoleniu już go brak. Mnie nikt nie przekona, że jeśli mamy zbiór A w którym mamy 20 krajów w których nie ma obowiązku szczepienia i zbiór B gdzie raptem kilka gdzie ten obowiązek jest to że te kilka zaszczepionych krajów chronią całą resztę. Z kolei jak napisał BWM9 skoro szczepienia są skuteczne to w czym mają problem zaszczepieni? Przecież mogli by się spokojnie przyglądać jak niezaszczepieni chorują i wówczas ich wyśmiać, gdyż sami są przecież bezpieczni. Z Ukrainy przyjechało do nas ponad 2-3mln obywateli,… Czytaj więcej »

Adam
Gość
Adam

Im nie wytłumaczysz to pokolenie rodziców co kupuje syropki na ząbki i leki przeciwbólowe, bo zakwasy mają po basenie… Jak to tak? Taki dar jak szczepionki może być szkodliwy? Przecież brajanowi i karynie nic nie było, tylko dziwnym trafem mają alergie na wszystko, cukrzycę, padaczkę. Ale to tylko zbieg okoliczności. Przecież tak pediatra powiedział i jeszcze zachwalał „te 6w1”, bo mniej ukłuć dla dziecka… Najlepsza jest świadomość takich Grażyn i Januszy, co tak bronią szczepień a nawet nie mają pojęcia przeciw jakim chorobą są szczepienia. Za nie długo człowiek usłyszy, że szczepienie przeciw różyczce uratowało ludzkość i jakby nie ono… Czytaj więcej »

hijena
Gość
hijena

Paweł z całą odpowiedzialnoóścią można stwierdzić,że dzięki roztropności twoich rodziców zostałeś zaszczepiony i dzisiaj masz mozliwość wypowiadania się na forum.W innym przypadku dzisiaj z ciebie pozostalyby smród i kalosze

wybor
Gość
wybor

Dzieci Billa Gatesa są nieszczepione i jakimś cudem żyją. Ulepieni z jakiejś innej gliny są czy jak? A może to tylko bogaci mają mieć możliwość się nie szczepić? W końcu co to dla nich 50tyś kary z Sanepidu, której ze względu na swoje koneksje i tak pewnie nie dostaną.

kasia
Gość
kasia

komentarze pokazują, że jeszcze gdzieś mądrość żyje

Wpamix
Gość
Wpamix

Nie ma problemu. Wprowadzić dowolnosc i wolny wybor ale jednocześnie obowiazek przedstawiania ksiazeczki szczepien pidczas przyjmowania dziecka do publicznego zlobka, przedszkola czy szkoly. Po to aby zapobiec ewentualnej epidemi. I obowiazek pokrycia kosztow leczenia dzieci na te choroby na ktore rodzice nie chcieli szczepic. A na razie prawo mamy takie i nie inne wiec karac dotkliwie rodzicow ktorzy nie szczepia dzieci

Adam
Gość
Adam

I jeszcze dołożyć obowiązkowy podatek dla palaczy, osoby pijące colę i stołujące się w fast foodach. Dlaczego z moich podatków mają być te osoby leczone.

A jak Ty zapobiegasz epidemii? Doszczepiasz się regularnie? Czy tylko powtarzasz te brednie o epidemiach, które są u bram Polski od kilku lat.

Paweł
Gość
Paweł

W Związku Radzieckim to by było nie do pomyślenia. Państwo przecież zawsze wie lepiej.

Maria
Gość
Maria

Niewiarygodne że w dobie takiej wiedzy i wykształcenia ludzi, niektórzy wierzą w jakieś zabobony że szczepionki szkodzą. A przecież to dzięki szczepieniom zostało wyeliminowanych wiele chorób zakaźnych. Mam dwójkę dzieci w wieku 7 i 3 lata i oboje byli szczepieni i nigdy po szczepieniu nic im nie dolegalo.

Adam
Gość
Adam

Skoro informacje zawarte w charakterystyce produktu leczniczego to zabobony to nie dziwne, że w Polsce rośnie sprzedaż leków przeciwbólowych „bo lekarz z reklamy polecał”.

hijena
Gość
hijena

osobnicy domagajacy się zniesienia obowiązkowych szczepien,to osoby wykazujace się kretynizmem w znacznym stopniu i przypadloscia nabytą.Zapewne to ci sami,ktorzy korzystają z porad ” dr Googla”.

wybor
Gość
wybor

Jakieś argumenty na poparcie swojej odkrywczej tezy? Zapewne żadne…

Pola
Gość
Pola

Co za tępe pokolenie, masakra.

wybor
Gość
wybor

To fakt, aż tylu ludzi wierzy że w systemie gospodarki rynkowej gdzie liczy się maksymalizacja zysku przedsiębiorstwa to że firmy farmaceutyczne mają zdrowie pacjentów na względzie zakrawa na kpinę.

Wyszukajcie sobie np. „Goldman Sachs Gene Therapy Bad Business”.