Crossowcy zajeżdżają Puszczę Sandomierską

Crossowcy i quadowcy ze Stalowej Woli zagrażają przyrodzie i turystom na terenie Puszczy Sandomierskiej. Fot. Bogdan Myśliwiec

KOLBUSZOWA. W zwartych grupach przyjeżdżają ze Stalowej Woli.

– Jest grupa zorganizowana crossowców i quadowców ze Stalowej Woli, którzy zajeżdżają leśne i polne drogi Puszczy Sandomierskiej. Nie ma na nich sposobu. Czy ma dojść do nieszczęścia, żeby przestali to robić? – alarmuje nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa Bartłomiej Peret.

Nadleśniczy nie kryje emocji: – To prawdziwa zmora i plaga. Mimo że są ludźmi bogatymi i niegłupimi, to czynią takie szkody w lasach. W weekendy w godz. 10-11 w zorganizowanych grupach i jednakowo ubrani przyjeżdżają do lasów w okolicach Kolbuszowej i rozjeżdżają drogi, zagrażając bezpieczeństwu rowerzystów i spacerowiczów. Ostatnio ze strony crossowców padały pogróżki wobec mieszkańców Bojanowa i Wilczej Woli, którzy nie godzili się na ich obecność. Straż leśna jest wobec nich bezsilna – kontynuuje nadleśniczy.

Moda na Puszczę
Lasy w widłach Wisły i Samu, między Tarnobrzegiem, Stalową Wolą, Mielcem, Kolbuszową i Rzeszowem  od czasu utworzenia  Przyrodniczego Szlaku Puszczy Sandomierskiej przeżywają  renesans. – Wzrosła liczba turystów samochodowych z większych miast – mówi nadleśniczy Bartłomiej Peret, jednocześnie projektodawca  szlaku. – Przyjeżdżają z rowerami lub tylko pospacerować lub pobiegać. Odnotowujemy też większą liczbę rowerzystów korzystających z pociągów na trasie Rzeszów – Tarnobrzeg. Namawiam samorządy, by rozmawiały z Przewozami Regionalnym w celu uruchomienia dodatkowych  połączeń na tej trasie. Turystyka jest prawdziwą szansą dla naszego regionu  – mówi nadleśniczy. Niestety, nie ma dobrej wiadomości dla grzybiarzy. – W lasach jest sucho, dlatego trudno o grzyby.

300 km ścieżek
Przyrodniczy Szlak Puszczy Sandomierskiej powstał w latach 2009 – 2011. Łączy w jeden system 300 km ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych. Przebiega  przez wiele unikatowych pod  względem przyrodniczym i kulturowym miejsc.  Towarzyszą mu zielone klasy i miejsca postoju, gdzie czekają na gości stoły, ławki, zadaszenia chroniące przed słońcem, deszczem i śniegiem oraz tablice dydaktyczne.

Piotr Samolewicz

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ROMANfryzjerPalarivo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

zatrudnić Chucka Norrisa – załatwi temat i po sprawie remont hyba zrobił – a w tv- ciągle biadolą o tej elektryczności że jak nadchodzi to miga – to niech w lesie pomiga.

fryzjer
Gość
fryzjer

Co to straz Lesna nie ma broni ?
Strzal w opone i po krzyku. Po kilku strzalach nie bedzie chetnych do jazdy po puszczy poniewaz nie wiedziec kiedy z lasu wyjdzie lesniczy i strzeli w opone !!

Palarivo
Gość
Palarivo

Złapać i nakopać im do dupy.