Cukier jak narkotyk?

Okazuje się, ze uzależniają nie tylko papierosy, alkohol, czy narkotyki. Według naukowców taką pokusą nie odparcia jest także… cukier. Co więcej, ta najczystsza forma słodyczy spożywana w dużych ilościach stwarza zagrożenie dla naszego organizmu.

Osoby, które uwielbiają wszelakiego rodzaju słodkości powinny się mieć na baczności. Zdaniem naukowców biochemia mózgu narkomanów oraz osób uzależnionych od słodyczy jest bardzo podobna. Mechanizm wyzwalający nałóg jest zazwyczaj taki sam. Tym bardziej, że od cukru w prosty sposób można się uzależnić, bo jest on praktycznie wszędzie, dodaje się go nawet do tych najmniej oczywistych produktów jak musztardy, ketchupy, sosy.

Niebezpieczeństwo jest tym większe, że jak wyliczają badacze, że średnio każdego dnia możemy spożywać nawet do 25 łyżek cukru, który kryje się w różnych produktach stosowanych codziennie. Bawiąc się dalej w matematyczne wyliczenia okazuje się, że rocznie możemy spożywać nawet 45 kg cukru. A prawidłowa dzienna dawka spożycia cukru wynosi jedynie 7 gramów.

Uzależnienie niesie za sobą także konsekwencje zdrowotne. Tylko w tym roku naukowcy 28 razy badali wpływ cukru na umysł człowieka. Specjaliści podkreślają, że ilość naukowo potwierdzonych doniesień wskazujących na uzależniające właściwości cukru jest tak duża, że nie może być dłużej ignorowana.

– Odnajdujemy wiele związków w tym jak leki i jedzenie wpływają na nasz mózg – wyjaśnia Nora Volkow, dyrektor National Institute on Drug Abuse. Nie brak jednak i sceptycznych głosów.

Farmakolog Richard Adamson, pełniący funkcję konsultanta w American Beverage Association z rozbawieniem przyjmuje te naukowe doniesienia. Jest przekonany, że nie można uzależnić się ani od cukru, ani od fast foodów.

– Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś napadł na bank, żeby zdobyć pieniądze na lody albo batonika – komentuje.

PAP, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments