Cukrowa zmowa cenowa

– Ktoś powinien z tym zrobić porządek – mówi Justyna Gawle ze Straszęcina (26 lat). – Mamy w Polsce cukrownie, mamy nadmiar surowca, czyli buraków cukrowych, to jak to możliwe żeby cukru brakowało? Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. Unijne kwoty cukrowe sztucznie zawyżają cenę cukru.

Kwoty cukrowe mogą być sprzeczne z Konstytucją i stanowić formę zmowy cenowej. Koalicja indywidualnych i przemysłowych użytkowników cukru wzywa do ich zniesienia od 2015 r. Rząd milczy.

W skład koalicji, która podjęła się walki o obniżenie cen cukru, wchodzi m. in. Federacja Konsumentów, Polska Federacja Producentów Żywności oraz inne polskie organizacje producentów wyrobów spożywczych, cukierniczych i napojów.

Według analiz prawnych koalicji, obecne regulacje oparte na systemie kwot cukrowych wyznaczających maksymalne poziomy produkcji cukru w każdym kraju UE powodują występowanie urzędowo zatwierdzonego i zaplanowanego niedoboru tego surowca na rynku.

W Polsce kwota produkcji jest o 230 tys. ton za mała w stosunku do zapotrzebowania. W całej Unii Europejskiej niedobór sięga 3,5 mln ton. Efektem jest bardzo wysoka jednolita cena cukru w całej UE, a w Polsce nawet ten poziom przewyższająca. Taka sytuacja nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia ani w kosztach produkcji, ani w braku mocy produkcyjnych.

Według koalicji, obecny system, w którym sztucznie ogranicza się produkcję, wyznaczając jej poziom celem osiągnięcia maksymalnie wysokiego jednolitego poziomu ceny, w sensie prawnym jest zmową cenową i jako taki jest prawnie zabroniony na obszarze całej UE.

W efekcie w całej Unii Europejskiej konsumenci i przetwórcy przepłacili za cukier ok. 5 mld euro. Dla Polski kwota ta wynosi około 125 mln zł. Tyle pieniędzy przepłacili polscy konsumenci i przedsiębiorcy. Dalsze utrzymywanie systemu kwot cukrowych jest szkodliwe społecznie i gospodarczo.

– Wzywamy rząd do poparcia wniosku Komisji Europejskiej o uwolnienie kwot produkcyjnych cukru w 2015 roku – domagają się członkowie koalicji we wspólnym stanowisku.

Niestety, rząd Polski nie tylko jest przeciwny uwolnieniu rynku od roku 2015 i nie podejmuje zapowiedzianych kroków mających zapewnić odpowiednią podaż cukru na rynek. – Takie działanie uważamy za niedopuszczalną ochronę interesów 6 koncernów cukrowych, w tym tylko jednego polskiego, kosztem polskiego społeczeństwa i tysięcy przedsiębiorców – podsumowują w oświadczeniu członkowie “cukrowej koalicji”.

Artur Getler

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
komendant straży pożarnejczytelnik Nowinbyly maszynistaAmbrożywiesiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
komendant straży pożarnej
Gość
komendant straży pożarnej

Peeselowcyrządzą juz tyle lat i zamiataja wszystko pod dywan zamiast rozwiazywac problemy.
Ilu ludzi chorych na hipoglikemię cierpi przez drani !
Podatki tez miały być płacone przez rolników zależne od dochodu i co ?
tylko im na stołkach zależy
precz z PSL em !

czytelnik Nowin
Gość
czytelnik Nowin

Brazylia chce sprzedawac cukier i to bez zadnych ograniczen za polowe ceny jaka obecnie obowiazuje w Uni Europejskiej.
Bedzie tanio jak zaczna dostarczac.

byly maszynista
Gość
byly maszynista

Za PRL-u to dopiero byla zmowa cukrowa.
Mysmy dawali ruskim tyle cukru ile tylko Polska zdolala wyprodukowac a magazyny w polskich cukrowniach byly nieomal puste i cukier dla Polakow trzeba bylo reglamentowac na kartki !! Ale ruskie za to brali od nas wegla tyle ze nie nadazano przeladowywawywac w Medyce mimo ze przeladunek trwal 24 godziny 7 dni w tygodniu. Na trasie ze slaska do Medyki co 10 minut cala dobe przez 7 dni tygodnia jechal pociag za pociagiem z weglarkami zaladowanymi weglem. Jak brakowalo weglarek to nawet platformy do dluzycy byly deskami nadstawiane i ladowane weglem.

Ambroży
Gość
Ambroży

Ktoś ??? , a przecież jest okazja po wniosku konstruktywnego votum nieufności PIS wobec koalicji rządowej PO/PSL skończyć z tym nierządem w Polsce!. Takich absurdów jest tysiące ,żeby nie powiedzieć miliony?. Ale kogo to obchodzi poza tymi zadowolonymi jeśli cieknięcie z kranu ciepła woda?.

wiesiek
Gość
wiesiek

Zmowa cenowa na cukier istnieje od 90 lat. Polska kiedyś potentat cukrowy zostaliśmy zmuszeni do ograniczenia produkcji. Wszystkie rządy PSL nic w tym temacie nie zrobiły chłopkom to jest na rękę nie produkują cenami robią większe zyski w TVP ich Kłopotek na jednej z podwyżek ceny cukru powiedział; ja nie słodzę. Ale dzieciom kwaśnego soku przertworow z owoców nie che dawać wytłumaczyć nie widzi potrzeby bo on nie słodzi