Cukrzyca będzie mniej gorzka

Cukrzyce chcąc leczyć się nowoczesnymi lekami nie będą już płacić 500 - 600 zł miesięcznie tylko kilkakrotnie mniej – mówi Renata Wilczkiewicz, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Chorych na Cukrzycę. Fot. Anna Moraniec

KRAJ, PODKARPACIE. Od lipca na liście leków refundowanych mają znaleźć się długo działające analogi insulin. Chorzy na cukrzycę wreszcie zapłacą mniej za leczenie.

– Na informację o refundowaniu długo działających analogów insuliny czekaliśmy całe lata. Teraz blisko 20 tys. pacjentów w regionie odetchnie z ulgą. Chcąc leczyć się nowoczesnymi lekami nie będą płacić 500 – 600 zł miesięcznie tylko kilkakrotnie mniej (nie ma jeszcze pewności co do ceny leku) – mówi Renata Wilczkiewicz, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Chorych na Cukrzycę.

Niestety długo działające analogi insulin będzie mogła kupić tylko część pacjentów, tych chorujących na cukrzycę typu 1, których na Podkarpaciu jest ok. 20 tys., z czego 10 tysięcy to dzieci i młodzież do 18 roku życia. Chorujących na drugi typ cukrzycy jest trzykrotnie więcej.

Wprowadzili ograniczenie by nie nadużywano drogich leków

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenie, bo istniało zagrożenie, że wszyscy cukrzycy przestawiliby się nowoczesne i wygodniejsze, ale tym samym bardzo drogie leki. Dlaczego wygodniejsze? Ponieważ stosując długo działające insuliny chory nie musi tak bardzo pilnować wysokości cukru, nie musi się bać, że nagle podskoczy mu zbyt wysoko (wysoki poziom cukru we krwi to ryzyko nieodwracalnych zmian w nerkach, tętnicach, mózgu, oczach) lub spadnie zbyt nisko (prowadzi do zawrotów głowy, omdleń).

Resort bał się, że insuliny powodują raka

Diabetycy i diabetolodzy od lat apelowali do ministerstwa o wprowadzenie na listy refundacyjne analogów insulin, które były nią objęte już w całej Europie. Mimo wielokrotnych obietnic ministerstwa analogi długo działające dotychczas nie trafiły na listę. Jeszcze na przełomie grudnia i stycznia resort tłumaczył, że ich nie refunduje, bo istnieje podejrzenie, że mogą być rakotwórcze (jednocześnie zgadzało się na sprzedaż tych produktów w aptekach za pełną cenę!). Po wynikach badań, które definitywnie wykluczył wpływ stosowania tych insulin na ryzyko zachorowań na nowotwory (przedstawili je producenci nowoczesnych insulin) resort zdrowia się ugiął i analogi mają trafić na listę od 1 lipca.

***

W tym roku na cukrzyków nadeszły ciężkie czasy. W styczniu mocno (z kilku do kilkudziesięciu zł) podskoczyły insuliny krótko działające, niezbędne dla dzieci i kobiet w ciąży, które używają pomp insulinowych. Część pasków do badania poziomu cukru wypadła z list refundacyjnych (część znowu wróciła w marcowej liście). Generalnie leki dla cukrzyków podrożały bo sztywne ceny leków w aptekach nie pozwalały farmaceutom na stosowanie bonusów czy upustów (apteka przyjazna cukrzykom). Wprowadzenie więc na listę insulin długo działających choćby tylko dla najciężej chorych to dla nich dobra wiadomość.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ala
ala
8 lat temu

jak Tusk z Palikotem wprowadzą eutanazję, to tego typu problemy będą ostatecznie rozwiązane – i wtedy czeka nas dobrobyt

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

w mojej ocenie nadzieja jest matką głupich (w/g starego porzekadła). A fakty są zgoła inne od 1.07 2012 zapowiedziana jest ostra walka lekarzy z NFZ (MZ) czyli wielkie nici w ogóle z refundacji , za którą lekarze nie chcą ponosić odpowiedzialności. Po drugie nie ma obecnie szefa NFZ , zaś procedura co dopiero jego wyłaniania została wszczęta i ile potrwa jeden Bóg wie. A do pełnego spełnienia zapowiedzi jest tak daleka droga jak na Księżyc.