Cukrzyca to już epidemia

Każdy człowiek po 40 roku życia powinien raz do roku zbadać poziom cukru we krwi. Chorzy na cukrzycę muszą to robić codziennie. Na czczo i po posiłku. Fot. Archiwum

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do uszkodzenie nerek i oczu, a także zawału mięśnia serca, udaru mózgu, amputacji kończyn dolnych.

Wzmożone pragnienie, niekiedy tylko suchość w jamie ustnej, zwiększone ilości oddawanego moczu (również w nocy), osłabienie, zaburzenia koncentracji, senność, gwałtowne chudnięcie, zakażenia skóry, trudno gojące się rany mogą wskazywać na zachorowanie na cukrzycę.

– Pod nazwą cukrzyca kryją się przewlekłe zaburzenia przemiany węglowodanów o różnej etiologii, które prowadzą do podwyższenia poziomu cukru (glukozy) we krwi na czczo, między posiłkami lub w początkowym okresie tylko po posiłkach – mówi Joanna Kędzierska, konsultant wojewódzki ds. diabetologii w regionie. – Zaburzenia te wynikają z nieprawidłowego wydzielania insuliny przez komórki ją produkujące zlokalizowane w trzustce, albo też z osłabionego działania insuliny na komórki, tkanki i narządy takie jak: wątroba, mięśnie szkieletowe, tkanka tłuszczowa.

Atakuje podstępnie i cicho
Następstwem hiperglikemii (wzrostu poziomu glukozy w surowicy krwi) są objawy kliniczne cukrzycy. Najczęstsze to: wzmożone pragnienie, niekiedy tylko suchość w jamie ustnej, zwiększone ilości oddawanego moczu (również w nocy), osłabienie, zaburzenia w koncentracji, senność, chudnięcie, zakażenia skóry, utrudnione gojenie ran. – Niekiedy jednak cukrzyca może przebiegać bez istotnych objawów klinicznych, lub mogą one być tylko nieznacznie wyrażone, co nie znaczy “obojętne” dla organizmu chorego – mówi nasz ekspert.

Cukrzyca typu 1 to cukrzyca młodzieńcza
Dzieci i młodzi dorośli zapadają głównie na cukrzycę typu 1, dawniej zwaną cukrzycą młodzieńczą, w przebiegu której obserwuje się znaczne upośledzenie lub całkowity brak produkcji insuliny. Pierwotne przyczyny uruchamiające kaskadę reakcji autoimmunologicznych niszczących komórki B trzustki nie są do końca jasne. Wśród czynników środowiskowych mogących za to odpowiadać u osób z pewną predyspozycją genetyczną bierze się pod uwagę infekcje, szczególnie wirusowe, czynniki żywieniowe i klimatyczne. Ocenia się, że dopiero zniszczenie około 80-90 proc. komórek B wysp trzustkowych doprowadza do zaburzeń w gospodarce węglowodanowej i wystąpienia pierwszych objawów klinicznych choroby. W tym typie cukrzycy pacjent od samego początku musi być leczony insuliną podawaną z zewnątrz w postaci zastrzyków podskórnych lub z użyciem osobistej pompy insulinowej. Przerwanie leczenia insuliną powoduje zagrożenie życia chorego w następstwie kwasicy ketonowej.

Cukrzyca typu 2 – epidemia XXI wieku   
Cukrzyca typu 2 występuje u ok. 85 proc. wszystkich chorych z cukrzycą. Z uwagi na znaczny wzrost zachorowalności na ten typ cukrzycy zwana jest ona epidemią XXI wieku.   Częściej rozwija się u ludzi starszych i wynika ze względnego niedoboru insuliny, a nie całkowitego braku jej produkcji. W jej rozwoju kluczową rolę odgrywają dwa czynniki: zaburzenia w wydzielaniu insuliny oraz upośledzenie wrażliwości tkanek na jej działanie czyli tzw. insulinooporność.

Warto wiedzieć
* u co drugiego chorego na cukrzycę typu 2 występuje choroba niedokrwienna serca.
* cukrzyca jest częstą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek oraz utraty wzroku.
* co roku u chorych na cukrzycę przeprowadza się 14 tys. amputacji stóp.
* w Polsce na cukrzycę choruje ok.2,5mln ludzi, ponad 750 tysięcy z nich jeszcze o tym nie wie i w związku z tym się nie leczy.
* na rynku farmaceutycznym są różnorodne preparaty insulinowe oraz dostosowane do nich wstrzykiwacze. Życie bez insuliny od początku rozpoznania cukrzycy jest niemożliwe.
* o całkowitym wyleczeniu cukrzycy nie ma mowy, jedynie o powstrzymaniu objawów i uniknięciu powikłań.

Anna Moraniec

do “Cukrzyca to już epidemia”

  1. słodki

    Na kiedy może mnie przychodnia na Warzywnej zapisać, na 2013 rok czy raczej później?
    Jaka jest wogóle szansa zapisania się do specjalisty?
    Prywatnie mnie nie stać.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.