Cukrzycy wydadzą 5 razy więcej pieniędzy

W tym roku (do 27 października) POW NFZ wydał na refundację doustnych leków cukrzycowych 5 mln 596 tys. zł, a na insuliny 20 mln 109 tys. zł.

PODKARPACIE. Drożeją paski do glukometrów i insulina.

Paski do mierzenia poziomu cukru we krwi zamiast 3,2 zł będą kosztować blisko 20 zł. W dodatku zdrożeje insulina. – Samokontrola cukru będzie teraz kosztowała nie 20 ale 180 zł, a gdzie zakup insuliny (ok. 200-300 zł), a gdzie oprzyrządowanie do pompy i inne niezbędne zakupy? – pyta Renata Wilczkiewicz, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Rzeszowie. – Wszystkim się wydaje, że jak ktoś choruje to musi kupić lek. Niestety coraz częściej ludzie rezygnują z efektywnego leczenia cukrzycy, bo ich na to nie stać. Co będzie po nowym roku strach myśleć.

Dlaczego tak drastycznie zdrożeją paski do badania poziomu cukru? Według ministerstwa zdrowia “niewielka odpłatność za paski ograniczy chęć do nadmiernego kontrolowania glikemii bez szkody dla efektów leczenia”, “dotychczasowy system pozwalał na wzrost zjawiska nieodpłatnego rozdawania glukometrów. Chorzy niejednokrotnie wykonywali oznaczenia równolegle na kilku aparatach co powodowało nieuzasadnione zużywanie pasków”.

Złe leczenie – przykre skutki

– Nadmiar cukru we krwi powoli uszkadza narządy, naczynia krwionośne i układ nerwowy. Tak dochodzi do późnych powikłań cukrzycy, które mogą doprowadzić do inwalidztwa oraz przedwczesnej śmierci. Przewlekłe powikłania cukrzycowe dotyczące małych naczyń to m.in. choroby oczu (retinopatia), nerek (nefropatia), nerwów obwodowych (neuropatia). Drugim problemem jest uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych powodujących zawały serca i udary mózgu, których ryzyko przy cukrzycy wzrasta 4 – 5-krotnie, a także chorobę naczyniową tętnic kończyn dolnych. Możliwe jest też wystąpienie zespołu stopy cukrzycowej, mogącego prowadzić do amputacji kończyny – mówi dr Kędzierska, konsultant wojewódzki ds. diabetologii w regionie.
Na Podkarpaciu na cukrzycę choruje ok. 200 tysięcy osób z czego 2,5 tysiąca do dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Gorzki smak cukrzycy

– Tylko w Polsce nastoletnie dzieci są za zdrowe na zasiłek pielęgnacyjny (150 zł), a za chore, by uczyć się w każdej szkole (cukrzyk może się uczyć tylko w liceum ogólnokształcącym). Tylko u nas nie refunduje się insulin długodziałających. Tylko u nas 18-letni cukrzyk (III klasa liceum) automatycznie traci refundację z NFZ (300 zł) na osprzęt do pompy insulinowej, mimo że w większości przypadków nie ma żadnych dochodów – mówi Renata Wilczkiewicz.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
9 lat temu

Albo będziemy jeść albo tylko leczyć lecz wszystko doprowadzi nas do jednego

Ulka
Ulka
9 lat temu

Nie życzę im źle,ale niech te b…też zachorują zobaczymy jak będą piszczeć. To co oni wyprawiają to wola o …..Tu trzeba tak jak z Kadaffim.

Karol
Karol
9 lat temu

Przecież jest już po wyborach, trzeba poczekać jakoś 4 lata do następnych obiecanek.

ZB
ZB
9 lat temu

To możemy podziękować wspaniałej min.zdrowia.Ten jej gest ,gest”Kozakiewicza”pokazał gdzie ma wszystkich chorych.Czyli mamy eutanazję wprowadzoną przez koalicję PO-PSL.
Czyli hasła głoszone przez w/w koalicję „Człowiek najważniejszy” „By żyło się lepiej” o du..ę rozbić.
Już wyobrażam sobie działalność Sejmu , którym kierować będzie p.Kopacz.

anna
anna
9 lat temu
Reply to  ZB

taką minister zdrowia i ten cały rząd to tylko na szubienice