Cukrzycy zdenerwowani: – Gdzie te insuliny?

Super Nowościom, dzięki pomocy Lucyny Samborskiej, udało się namierzyć insulinę w Rzeszowie w Aptece na Targowej, Państwo Weredkowie przyjechali po nią z Jarosławia. 50 km jechaliśmy żeby kupić insulinę – mówi Tomasz Weredka. Fot. Autor

PODKARPACIE. W aptekach brakuje insuliny humalog: producent obiecuje zwiększyć dostawy.

– Od kilku dni jeżdżę od apteki do apteki w poszukiwaniu insuliny humalog dla męża, który od 18 roku życia leczy się tą insuliną. Zaangażowaliśmy do szukania rodzinę na Śląsku i w innych częściach kraju i nigdzie jej nie ma. Co mamy robić skoro zapas leku mamy już tylko na dwa dni? Mąż nie może zmienić leku od tak sobie, bo nie wiadomo jak organizm na to zareaguje. To rozpoczynanie terapii od nowa. Nie dość, że za jedno opakowanie insuliny płacimy ponad 40 zł, miesięcznie ok. 200 zł za samą insulinę) to jeszcze musimy szukać jej po całej Polsce. To skandal, za który ktoś powinien odpowiedzieć – mówi Beata Weredka z Jarosławia.

Sprawdziliśmy. Faktycznie, ani w aptekach, ani hurtowniach nie ma insuliny humalog, która po styczniowych zmianach na listach refundacyjnych podrożała dla pacjenta z 3,2 zł do 40,83 zł za opakowanie.

Jednak jej wytwórca, firma Lilly zapewnia, że wszystkie produkty, w tym również insulina humalog, są dostarczane do aptek za pośrednictwem niezależnych dystrybutorów w ilości, która powinna zapewnić pełną dostępność leku. – Przyczyny ewentualnych braków nie leżą po naszej stronie. Ponieważ jednak chcemy, by produkty były dostępne dla wszystkich, którzy ich potrzebują, zorganizowaliśmy jej dodatkowe dostawy. Spodziewamy się, że dotrą one do Polski na początku tego tygodnia – mówi Magdalena Jakubowska z Lilly Polska.

Dlaczego więc brakuje insulin?
Prawdopodobnie doszło do jakiejś chwilowej przerwy w produkcji, bo insuliny humalog nie mamy na składzie. W kilku aptekach jest jeszcze insulina humalog 25 i 50, ale zwykłej i mix nie ma – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. – Udało mi się namierzyć jeszcze dwa opakowania, które zarezerwowałam dla męża pani Weredki. – Liczymy, że na początku lipca insuliny będą już we wszystkich aptekach i chorzy nie będą mieć żadnych problemów z dostępem do nich.

Skoro producent zapewnia, że leków dostarcza tyle co przedtem to wygląda na to, że hurtownie i apteki wstrzymują się z zamawianiem insulin nie znając nowych cen leków (1 lipca wchodzi nowa lista leków refundowanych). Boją się, że po zmianie ceny mogą stracić na różnicy. Tylko co pacjentów obchodzi? Dlaczego muszą ryzykować swoim zdrowiem? Oni chcą dostać lek, za który w końcu płaca wcale niemałe pieniądze i nie interesują ich ewentualne straty farmaceutów.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
8 lat temu

Droga Redakcjo!
Dzwoniłem do apteki (Sokołów Podlaski) bo leku (insuliny Humalog) mam tylko na 3 dni, a w aptece twierdzą, że producent wstrzymał produkcję natomiast wyżej czytałem zapewnienia przedstawiciela Lilly na Polskę. co jest grane mam umierać? na cukrzycę choruję ponad 25 lat od 1986 roku i nigdy to a nigdy nie było problemu z insuliną? czy ktoś zbywa nas diabetyków obietnicami? Drodzy pomóżcie.