Cwanym bezrobotnym żyje się lepiej niż uczciwie pracującym

Osoby, które od lat żyją na garnuszku państwa mają bardzo roszczeniowe podejście do pomocy społecznej. Uważają, że państwo ma obowiązek im pomagać, oni zaś wobec państwa nie mają żadnych obowiązków. Fot. Bogdan Myśliwiec

Ile można wyciągnąć z opieki społecznej? Państwo oferuje tak dużą pomoc, że leniwym i wygodnym nie opłaca się podjąć legalnej pracy.

Polska z roku na rok staje się państwem opiekuńczym, które zamiast wspierać przedsiębiorczych, zrzuca na ich barki coraz więcej obciążeń, a foruje tych, którym pracować się nie chce, tych, którzy potrafią kombinować i wiedzą jak się ustawić, by żyć na koszt innych podatników. Przykre to, ale prawdziwe. Jeśli jednak zgłębimy listę świadczeń, na które mogą liczyć osoby osiągające minimalne dochody, okaże się, że przy niewielkim wysiłku żyje im się tak samo albo nawet lepiej niż tym, którzy harują na etatach lub ciągną lawirującą na skraju opłacalności własną działalność gospodarczą.

Swoistym remedium dla tych, którzy brzydzą się pracą jest ustawa o pomocy społecznej. To na jej podstawie mogą uzyskać: zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek celowy lub specjalny zasiłek celowy. Z zapisów tej ustawy korzystają także osoby, którym należy się pomoc dla rodzin zastępczych oraz pomoc na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki. Drugim dokumentem, który zna na pamięć każdy sprytny bezrobotny, jest ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Ona pozwala na wypłatę osobom, które nie przekraczają miesięcznego dochodu na jednego członka rodziny w kwocie 456 zł, kolejnej pomocy, w tym: zasiłku stałego, zasiłku okresowego, a także całego wachlarza innych świadczeń społecznych: świadczenie pielęgnacyjne, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, świadczenia rodzinne i dodatek do zasiłku rodzinnego. Kwoty poszczególnych zasiłków zależą od dochodów rodziny. Becikowe wynosi 1000 zł, zasiłki celowe od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, zasiłki okresowe i stałe także liczone są w setkach złotych na rodzinę.

Nauka i jedzenie za darmo
Na pomoc mogą liczyć także uczniowie, którym państwo funduje stypendia i zasiłki szkolne, osobną pomoc stanowi dożywianie i tzw. wyprawki szkolne. Z kolejną pomocą spieszą niezdolnym do pracy samorządy. One przyznają najuboższym dodatek mieszkaniowy, zapewniają darmowe posiłki w jadłodajni i pomocą rzeczową. Z pomocą żywnościową spieszą ubogim utworzone w całym kraju Banki Żywności, które regularnie dostarczają osobom, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 456 zł żywność unijną, a w okresie przedświątecznym paczki uzbierane dzięki darowiznom ludzi dobrej woli. Ile rocznie można dzięki takiej pomocy zaoszczędzić? Minimalnie kilkaset, a w przypadku rodzin wielodzietnych nawet kilka tysięcy złotych.

Czteroosobowa rodzina
Na jaką pomoc może liczyć małżeństwo z dwójką dzieci w wieku przedszkolnym? Ona pracuje na etacie, on pracuje na zasadzie samo zatrudnienia. Ich miesięczny dochód netto nie przekracza 3500 zł.

– Za mieszkanie płacimy około 500 zł z kablówką i Internetem. Do tego rata kredytu za 50-metrowe mieszkanie, która wynosi około 400 zł i oczywiście rachunki – około 200 zł. Za pobyt dzieci w przedszkolu ze wszystkimi zajęciami dodatkowymi płacimy około 700 zł miesięcznie – mówi 35-letnia Anna z Tarnobrzega. – Na jedzenie i zakupy z tzw. chemii gospodarczej wydajemy około 1000 – 1200 zł miesięcznie. Na pozostałe wydatki, czyli ubrania, buty dla dzieci, które cały czas rosną, a także inne pilne wydatki zostaje nam nie więcej niż 500 zł miesięcznie. Nie daj Boże, żeby trafiła się choroba, wizyta u lekarza, czy niespodziewany wyjazd, albo konieczny remont mieszkania. Żyjemy od pierwszego do pierwszego, mimo, że oboje mamy wyższe wykształcenie, oboje pracujemy i poświęcamy na tę pracę nie mniej niż 40 godzin tygodniowo. Nieraz zastanawiam się, czy nie prościej byłoby odejść z pracy i żyć z pomocy społecznej. Wszystko, za co ja muszę zapłacić, osoby bezrobotne dostają za darmo.

Państwo Roszczeniowi
Według aktualnych danych na Podkarpaciu bezrobocie nieco przekracza 15 proc. W skali kraju, bez pracy w wieku produkcyjnym pozostaje około 12 proc. osób. Tylko w tym roku, na aktywizację osób bezrobotnych w naszym województwie z Funduszu Pracy wydanych zostanie 103,5 mln zł.

Pomoc społeczna, na którą będą mogli liczyć ci, którzy nie mają wypracowanych przez siebie środków do życia zależy od zasobności gmin, a te wiadomo, że także zmuszone zostały do tego, by zacisnąć pasa.

– Nie da się ukryć, że wiele osób, które od lat korzystają z pomocy społecznej tak bardzo się do niej przyzwyczaiły, że niemal niemożliwym wydaje im się zrezygnowanie z niej i wykazanie aktywności zawodowej – przyznaje Elżbieta Miernik – Krukurka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. – Wiele tych osób ma bardzo roszczeniowe podejście do pomocy społecznej. Uważają, że są oni w takiej sytuacji, że pomoc im się po prostu należy.

Przywieźcie mi węgiel, chcę się ogolić
Dyrektor tarnobrzeskiego MOPR na co dzień styka się z osobami, które nie tyle zwracają się o pomoc, co jej po prostu żądają. – Mamy panią, która nie dalej jak kilka dni temu żądała od nas przywiezienia jej węgla. Upominała się o niego, mimo tego, że niedawno został on jej już dostarczony i miała jeszcze zapas na kilka dni. Gdy transport został załatwiony, zaczęła mieć pretensje o to, że ma nie odśnieżone podwórko i nie pozwala w takiej sytuacji zrzucić węgla.

We wtorek, gdy rozmawialiśmy z panią Elżbietą Miernik – Krukurką, do jej gabinetu wparował inny klient tarnobrzeskiego MOPR. Młody mężczyzna bez ogródek wezwał panią dyrektor do tego, by przyspieszyła decyzję w sprawie prośby o talon, o który się zwrócił.

– Niech pani zobaczy jak ja wyglądam. Chcę się ogolić, niech mi pani wyda zgodę na ten talon, chcę sobie kupić mydło, piankę do golenia – mówił nie kryjąc zniecierpliwienia niespełna 30-letni mężczyzna.

Nie tędy droga
– Takich postaw jest bardzo dużo i ubolewam nad tym – nie kryje pani dyrektor. – Marzy mi się i staram się wcielać w życie takie pomysły jak pomoc asystentów rodziny, “czas na aktywność w gminie Tarnobrzeg”. Zależy mi na tym, aby wyrwać rodziny z tej pasywności, w którą popadły i skłonić do działania, póki jednak będą mogły liczyć na pomoc państwa, pewnie będzie to trudne.

Małgorzata Rokoszewska

32
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
XRCPracownik AdministracjiMartaPracowitapaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adas
Gość
adas

kobieta mówi że klienci z mopsu maja roszczeniową postawe ale gdyby nie oni to ona by nie miała ciepłej państwowej posady za ok 3tys miesiecznie gdzie siedzi przy biurku i przerabia przez 8 godzin kofeine na uryne chętnie bym się z nią zamienił i mówił że te biedaki i pasożyty ciągle przychodzą po zasiłki i mają postawe roszczeniową

XRC
Gość
XRC

Ja bym nie chciał siedzieć 8 h. Chce pracę na nienormowany czas , mieć dużo wolnego, nie chcę spędzać najpiękniejszych dni i godzin w budynku w zimnych murach albo zaduchu… Nikt nie chce zatrudniać na część etatu, tych szybkich, zaradnych jak ja którzy nie ściemniają tylko chcą szybko i sprawnie wykonać robotę i wychodzić z pracy, jak coś jest do zrobienia to się nie snuję tylko robię nie palę, nie piję kaw. Ale nie mogę pracować krócej, wymaga się ode mnie by odsiedzieć 8 godzin, jak w ubiegłej epoce. Jeśli nie ma pracy to albo trzeba udawać albo wcisną cokolwiek… Czytaj więcej »

Kornelia
Gość
Kornelia

Witam tych tak zwanych „pracusiow ” co tylko na fejsie siedzą kawki spijaja i pizzę zamawiają nawet nie w czasie przerwy i nie wstydzą się jakoś brać pensji w wysokości 4 tyś. Miesięcznie a jak tak ZAZDROSCICIE tym co korzystają z MOPS -U to nic innego tylko proszę się zwolnić z pracy i iść po zasiłek oczywiście spełniając wszystkie kryteria , odwiedziny pracownicy socjalnej , oględziny mieszkania itp. I brać wielkie pieniądze i żyć za to cały miesiąc albo parę miesięcy za 200 złotych POLECAM i życzę miłego życia !!!!!!!

Pracowita
Gość
Pracowita

Nie pracuje w mopsie. Ale mnie to też delikatnie mówiąc WKU…jak ludzie zdrowi bez żadnych zachamowan ani przeszkód by móc iść do pracy siedzą w domu i biorą kasę za wszystko im płacą. Inni musza zapierdzielac aby od 1 do 1 było przy czym wogole nie widzi się z dziećmi rodzina czasami . Ci pracownicy socjalni to powinni coś z takimi zrobić.

XRC
Gość
XRC

Zazdrośnica. Odpowiedź maszz powyżej

Pracownik Administracji
Gość
Pracownik Administracji

Koleżanka nie wie co to praca bo chyba nigdy nie pracowała ze tak pisze 😉 Nie zamierzam przejść na Mops bo po pierwsze nie mam takiej możliwości skoro minimalna krajowa ciągle wzrasta a progi dochodowe nie ..A po drugie jak Ci nie wstyd tak pisać ! Żal Ci dupe ściska że Pani sobie w pracy kawkę spija? ! Ma do tego prawo bo kończyła studia i sobie na to zapracowala sama A Ty nierobie jeden, nic nie robisz A bierzesz pieniądze z naszych wypracowanych podatków więc dziewczyno co Ty w ogóle masz w głowie ! Widać że jesteś ograniczona i… Czytaj więcej »

XRC
Gość
XRC

„kończyła studia i sobie na to zapracowala sama” hahaha skończenie studiów nie czyni nikogo lepszym, a na pewno nie mądrzejszym, zrozumcie to studenciaki. Mało jest pasjonatów reszta to udawacze którzy przepychają się przez studia na 3- oczywiście państwowych (czyli pasożyty). Sami nie widzicie swoich wad.

barbara
Gość
barbara

Znam osobe 35 lat/ ani dnia nie pracowała/ ima 15letnia córkaw rodzinie zastepcej 2 chłopców 11i 10 lat i ona jest kompletnie utraymywana przez państwo. Dzieci obiady w szkole, ciagle zapomogi z MOPS, ,zywnosc za darmo/ już jej koty i psy nie chcą jesc bo maja za duzi/ Kobieta ta jest w MOPS w Jaktorowie. i wszystko załatwia . Jak nie przez urzedniczka to burmistrza gminu. Proszę doliczyć jeszcze 500 plus . jej się lepiej zyje niż niejednej ptacujacej. dodatek mieszkaniowy oczywiści . Nie ma rzeczy co nie dawa ł by Mops. Proszę powiedzieć —-DLACZEGO????Trzeba mieć znajomości czy cos innego!!!

adas
Gość
adas

takie są przepisy jak ci żal dupę ściska to też tak możesz robić, ale nie bo ty uważasz się za coś lepszego niż ona i wolisz tylko krytykować Proszę powiedzieć DLACZEGO?

Marta
Gość
Marta

Zal dupę ściska ? To dobrze bo każdemu pracującemu będzie ściskał..ale Ty pewnie coś pokroju opisywanej Pani jesteś. Dlatego że Chce zapewnić dzieciom swoim lepsze życie o czym taka sobie babka wogole nie myśli Dlatego że Dużo bardziej człowiek szanuje pieniądze i rzeczy kupione za nie niż jak dostanie z mopsu a tacy co dostają często jeszcze wybrzydzają bo przecież trzeba dla nich zamawiać kreacje z pokazow mody w Paryżu bo im się należy nie mogą chodzi. W szmatach Dlatego że Mama wychowała mnie tak a nie inaczej że na wszystko trzeba sobie zapracować a nie żądać od kogoś przy… Czytaj więcej »

paweł
Gość
paweł

Uboga Betlejemska Stajnia dla Syna Bożego….

Blady Józek
Gość
Blady Józek

Prawda jest taka że prawie wszyscy Polacy chodzą do pracy aby niej utrzymać siebie i swoją rodzinę. Jeżeli zarobki za wykonywaną pracę tego nie umożliwiają (np jeśli żeby przeżyć kolejny miesiąc -> uregulować wszystkie czynsze i opłaty, wyżywić siebie i rodzinę itp – do wypłaty trzeba się jeszcze zapożyczać u znajomych lub w różnych parabankach) to nie ma sensu tam pracować. To jest podobne do działania przedsiębiorcy: jeżeli mu firma przynosi nie przynosi zysków tylko straty a on nie może własnymi siłami tego zmienić, to przestaje prowadzić dany biznes. To chyba całe wyjaśnienie, dlaczego nie wszyscy bezrobotni garną się do… Czytaj więcej »

menda
Gość
menda

Dajcie im uczciwą prace – nie zasiłki. Honoru i godności jeszcze chyba każdy w sobie odrobinę posiada.

mariusz
Gość
mariusz

my sobie na to cfaniactwo bezrobotne w cześniej sobie zapracowali i to porzadnie my pracowali anie tak jak wy

SANDRA
Gość
SANDRA

DRODZY PAŃSTWO!PATRZĘ NA TE KOMENTARZE I NIE DOWIERZAM…..JESTEM OSOBĄ WYKSZTAŁCONĄ I W TEJ CHWILI STUDJUJĄCĄ . WYPADEK KOMUNIKACYJNY SPRAWIŁ ŻE NIE MOGĘ NIESTETY PRACOWAC I JESTEM ZMUSZONA DO KORZYSTANIA Z POMOCY MOPS A DO NIEDAWNA TA SAMA INSTYTUCJA MNIE ZATRUDNIAŁA OPIEKOWAŁAM SIĘ TAM OSOBAMI STARSZYMI CHORYMI LEŻĄCYMI I SAMOTNYMI……ZA DOSC MAŁE PIENIADZE ALE ZA TO Z POWOŁANIEM PRZYKRE ŻE LUDZIE UWAŻAJA NAS KORZYSTAJĄCYCH ZA NIEROBÓW I WYGODNISÓW…….ZASTANÓWCIE SIE PAŃSTWO CO I O KIM PISZECIE BO LOS MOZE WAS POSTAWIC W TAKIEJ SYTUACJI ZUPEŁNIE NIE SPODZIEWANIE…….I TO O SOBIE SAMYM MOŻECIE USŁYSZEC WTEDY ZŁODZIEJU …NIEROBIE…. ITP POZDRAWIAM WSZYSTKICH PRACUJĄCYCH….

nikita
Gość
nikita

są osoby,które poprostu nie pracują i nie pracowały nigdy,nie chcą pracować,to są nieroby

XRC
Gość
XRC

Skoro mają pracować w zawodzie który ich nie interesuje to nie muszą. Po co? Żeby przegrać życie i obudzić się, że stracili całe życie na harówę z dala od rodzin! Najcenniejszego czasu nikt im nie odda! Są oczywiście tacy mający to gdzieś ale jeżeli ktoś nie chce przegrywać czasu w pracy to się mu nie dziwię!

Wojciech
Gość
Wojciech

Darmozjadow i nierobow bym wywalal na bruk. A kim jest darmozjad i nierob? To ten, ktory moze ale mu sie nie chce. Ja rozumiem, ze sa w naszym spoleczenstwie osoby poszkodowane, chore, ulomne oraz takie ktore nagle stracily prace. Takim osoba mozna i trzeba pomagac. A co do reszty – DO ROBOTY!

Monika
Gość
Monika

Witam., jestem z Przemysla mam trojke dzieci jedno przedszkolne , drugie szkolne a trzecie ma dopiero dwa latka. Maz pracuje za 1286 zl i plus rodzinne ktore wynosi 369 zl w tym jest dodatek z tytulu wielodzietnosci i wynosi on 80 zl . Do pracy nie mam mozliwosci pujsc z dwoch powodow brak pracy i brak opieki do dziecka ale jak juz by taka opieka byla minimum 5 zl za godzine trzeba zaplacic wiec w miesiacu godzinowo wyszla by cala moja pensja. Czytajac Panstwa komentarze , ze osoby korzystajace z roznych form pomocy z MOPS sa ” NIEROBAMI” to prosze… Czytaj więcej »

Julia
Gość
Julia

brak pracy? wolne zarty. proszę sobie wejsc na jakiekolwiek portale typu praca.pl lub przejsc się ulicą. Ja co rusz widzę ogloszenia typu zatrudnię kasjera. tylko trzeba chciec. to nie brak mozliwosci lecz chęci i pewnie tez brak wyksztalcenia (odsylam do pisowni pÓjsc). Ponadto trzeba tez mierzyc sily na zamiary. Chce miec Pani trojkę dzieci to musi Pani na nie zarobic. Koniec kropka. W przeciwnym razie pracowac muszą na Panią inni.

Pracowita
Gość
Pracowita

Bez przesady. Pani ma 2 letnie dziecko zaopiekujesz się nim ? Rozumiem i wiem dokładnie że zatrudniać nianie byłoby bez sensu bo wtedy ta Pani zarabiała by tylko aby opłacić nianie czy to ma sens ?

kunszt
Gość
kunszt

W innych krajach są tzw socjale. Tylko u nas nie dość, że nie ma, to jeszcze polaczek Polakowi dop***la z powodu ubóstwa będącego wynikiem losu nie zawsze zależnym od niego.

Johan
Gość
Johan

Są ludzie którzy potrzebują do przeżycia i to wszystko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

olokolo
Gość
olokolo

robota to głupota p…ie to jest zycie

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Najlepszy jest MOPS w Łancucie i tamtejsze 2 kierowniczki, uklady ukladziki az dziw bierze ze burmistrz temu sprzyja ale on jest panem od prezencji i dla swietego spokoju nie widzi problemu

łancucianin
Gość
łancucianin

no wlasnie widze kogos kto odwaznie o MOPS w Łancucie sie wypowiedzial mam nadzieje ze rozpocznie to szersza dyskusje o tym pseudo urzedzie a burmistrza skloni do przyjrzenia sie jako gospodarzowi, swiete krowy urzedniczki ktorym od biurka sie nie chce wstac i ze wszystkim maja problem

bob
Gość
bob

TO ZWYKŁE ZŁODZIEJSTWO NIEROBY !

elemelek
Gość
elemelek

Bedziesz nierobem i tez bedziesz zlodziejem.

iza
Gość
iza

Są osoby, które całe lata nie pracują a wiedzą skąd pomoc dostać. Szczególnie w okresie świąt, kiedy to różne organizacje charytatywne włączają się ze swoimi darami. Osoby te dobrze wiedzą, co i gdzie jest oferowane.
Niech no tylko czegoś nie dostaną – paczki czy innych darów. Awantura, taka, że organizatorzy swoje pieniądze wyciągają, aby skończyć temat. Wiem bo sama byłam kiedyś w tak kłopotliwej sytuacji.
Od tej pory nie włączam się do organizacji akcji charytatywnych,

pola
Gość
pola

to są właśnie cholerne nieroby, do pracy nie pójdą bo nie, ale korzystać z pomocy to jak najbardzieej, sama znam taką rodzinę a papieroch za papierochem palą……………………….

elemelek
Gość
elemelek

Poj**ana id**tko papierochy palą bo sytuacja jest dla nich permanentnym stresem. Dołączysz do tej grupy. I pracusie będą tobie ujadać.

Kaśka
Gość
Kaśka

Niech się za prace wezmą , a nie palenie!!! Cholerne pasożyty i darmozjady, z pokolenia na pokolenie takie leniwe ku…. się mnożą