Ćwierć wieku po nuklearnej katastrofie

CZARNOBYL. 26 kwietnia 1986 r. wybuch zniszczył czwarty reaktor radzieckiej elektrowni atomowej. Była to największa katastrofa nuklearna w historii ludzkości. Skażone zostało ponad 100 tys. km kwadratowych na pograniczu obecnej Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Z okolic Czarnobyla ewakuowano wówczas 120 tys. ludzi. Wokół elektrowni powstała ściśle kontrolowana strefa ochronna o promieniu około 30 km. Dziś, po 25 latach od katastrofy, rejon Czarnobyla stanowi największy, 2,6 tys. km kw., rezerwat przyrody w Europie. W czarnobylskich lasach można spotkać większość gatunków zwierząt dziko żyjących w naszych szerokościach geograficznych.
W Czarnobylu do 1986 r. mieszkało 14 tys. ludzi. Obecnie jest ich około 500 i wszyscy pracują przy zapewnieniu bezpieczeństwa nieczynnej elektrowni atomowej.

– Sytuacja w strefie wokół reaktora jądrowego w bloku czwartym jest stabilna – deklaruje Wołodymyr Hołosza, szef ukraińskiej agencji państwowej, zarządzającej strefą wokół Czarnobyla. – Sytuacja ekologiczna nie wywołuje zaniepokojenia. Obecny sarkofag nad reaktorem zapewni izolację jeszcze przez 15 lat, lecz w tym samym czasie zostanie zbudowany nowy, dodatkowy sarkofag, który zapewni bezpieczeństwo na następne 100 lat.

Pod niszczejącym sarkofagiem znajduje się 185 ton wysoce radioaktywnego paliwa.

kr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments