Cynk pomaga przy przeziębieniu

Nieleczony katar trwa tydzień, leczony tylko 7 dni – mówi powiedzenie. Na pospolite przeziębienia nie znaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa. Okazuje się, że w walce z nimi bardzo pomocny może być cynk. Łagodzi objawy i chroni przed zachorowaniem.

Do takich wniosków doszli uczeni z Indii na podstawie analizy 15 badań, w których ochotnikom podawano preparaty z cynkiem lub placebo.

Uzyskane wyniki są jednoznaczne. Podanie preparatu w ciągu 24 godzin od pojawienia się pierwszych objawów łagodziło przebieg choroby i pomagało szybciej wrócić do zdrowia. Prawdopodobieństwo, że przeziębienie będzie trwało jeszcze 7. dnia spadało o połowę u osób przyjmujących suplement z cynkiem.

Zaobserwowano także prewencyjny efekt działania pierwiastka. Osoby, którym podawano go przez 5 miesięcy zapadały na przeziębienia aż o 1/3 rzadziej w porównaniu do grupy kontrolnej.

Uczeni przestrzegają jednak przed samodzielnym dawkowaniem tego mikroelementu, szczególnie przez długi czas. U niektórych osób występowały bowiem skutki uboczne takie, jak mdłości. Dodatkowo, suplementy z cynkiem mogą obniżać wchłanianie innych ważnych pierwiastków. Konieczne jest więc dopasowanie odpowiedniej dawki.

Dietetycy i lekarze często przypominają, ze najlepszym źródłem wszystkich, potrzebnych organizmowi substancji jest urozmaicona dieta. Cynk występuje w orzechach, nasionach, mięsie, owocach i warzywach.

(PAP Life)

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments