Cypr nie utonie

We wtorek (26.03) na Cyprze mają być otwarte banki. Fot. PAP

BRUKSELA. 10 mld euro dla państwa zagrożonego bankructwem.

Dzięki kompromisowi ze strefą euro Cypr uniknie bankructwa.

Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wys. 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian za udzielenie pomocy Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.
Program nie przewiduje obciążenia depozytów jednorazowym podatkiem, co rozważano wcześniej. Opodatkowaniu depozytów sprzeciwił się parlament w Nikozji, odrzucając w zeszły wtorek pierwszy program ratunkowy.

Likwidacja banku
Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. W banku tym swoje depozyty ma wielu obywateli Rosji. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro.

Rosjanie mają w bankach na Cyprze około 31 mld euro, na rachunkach prywatnych i firmowych. Rosja nie zgadzała się na wprowadzenie jednorazowego podatku od (wszystkich) depozytów

To nie jest polski problem
– Problem cypryjski nie jest problemem Polski. Podstawowe banki w naszym kraju są w dobrej kondycji finansowej, zaś nadzór bankowy jest mocny, jeden z najlepszych w Europie – mówi prof. Stanisław Gomułka z Business Centre Club. Gomułka podkreślił, że na Cyprze banki działały praktycznie jak parabanki, spekulacyjnie i bez nadzoru bankowego. – Władze cypryjskie do tego dopuściły, w związku z tym Cypr musi ponieść konsekwencje – powiedział ekonomista.

Tvn24/ps

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o