Czas działać, panie ministrze!

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas konferencji prasowej w Szczecinie. Zapowiedział, że w poniedziałek spotka się z konsultantami ds. pediatrii, ratownictwa medycznego i medycyny rodzinnej w związku z śmiercią dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej. Fot. PAP

SZCZECIN. 2,5 – letnia Dominika ofiarą chorego systemu.

– Ta sytuacja mnie oburza, czuję ogromny ból związany ze śmiercią tego dziecka. Jestem zobowiązany do tego, by wyjaśnić błąd i przykładnie ukarać tego, kto go popełnił. Chcę wierzyć, że takie sytuacje nie będą miały miejsca w przyszłości i że ta sytuacja wzbudzi czujność lekarzy – tak o głośnej sprawie śmierci 2,5-letniej Dominiki z Łodzi powiedział Bartosz Arłukowicz.

W piątek śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 2,5-letniej Dominiki wszczęła prokuratura w Skierniewicach. Śledczy ustalają, czy śmierć dziecka mogła być efektem błędów medycznych: złej diagnozy lub zbyt późnego udzielenia pomocy.

Za późno
Okazało się bowiem, że rodzice zadzwonili na pogotowie, ale dyspozytor nie wysłał do chorej karetki. Zgłosili się do lekarza nocnej i świątecznej pomocy medycznej, który jednak – według prokuratury – odmówił przyjazdu do dziecka i kazał leczyć je objawowo. Rodzice po raz drugi wezwali pogotowie; karetka, który tym razem przyjechała, zabrała dziewczynkę w stanie krytycznym do szpitala w Łodzi, a dziewczynka zmarła.

Owsiak tonuje emocje
– Proszę być spokojnym, nie mówimy „do widzenia”. Ale to stawia pod znakiem zapytania nasze decyzje na przyszłość, czy za rok znowu będziemy prosili obywateli tego kraju, aby pomagać polskiej służbie zdrowia – powiedział o swoim sobotnim oświadczeniu ws. dalszego funkcjonowania WOŚP Jurek Owsiak. Szef Orkiestry przyznał, że było ono „bardzo spontaniczne”.

W sobotę wieczorem Jerzy Owsiak wraz ze swoją żoną Lidią oświadczyli, że zarząd fundacji stawia „pod znakiem zapytania swoje dalsze działania na rzecz pomocy polskiej medycynie dziecięcej”.

TVN 24/ps

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o