Czasem bolą „zdrowe” zęby

– Dbam o zęby i systematycznie odwiedzam stomatologa. Nie mam próchnicy, a wszystkie ubytki mam wyleczone i zaplombowane. Dlatego tak zaniepokoił mnie ból zęba podczas lotu samolotem. Zaniepokoił tym bardziej, że zniknął „jak ręką odjął” tuż po wylądowaniu. Nie wiem, czy ból może znowu powrócić i kiedy? Czy ząb będzie mnie bolał tylko w samolocie? – pyta pani Paulina z Rzeszowa.

– Ból zębów pojawiający się u pasażerów podczas lotu samolotem, bez odczuwania jakichkolwiek dolegliwości przed startem, określa się terminem aerodontalgii – mówi dr Paweł Strzępek. – Cechą charakterystyczną tego bólu jest jego nasilanie się w miarę wzrostu wysokości lotu. Co jest tego przyczyną? W kanałach zębów wypełnionych nieprawidłowo może dojść do uwięzienia pęcherzyków powietrza, które w warunkach gwałtownej zmiany ciśnienia powodują rozpieranie tkanek około wierzchołkowych i wyzwalają ból. To samo może dotyczyć osób nurkujących na dużych głębokościach (z butlami).

Skoki ciśnienia mają wpływ na cały organizm

Organizm ludzki adaptuje się w pewnych granicach do wahań ciśnienia atmosferycznego. Próg tej tolerancji zależy od cech indywidualnych, przy czym największe obciążenie dla organizmu ludzkiego stanowi gwałtowna zmiana ciśnienia. Znana jest choroba górska “wysokościowa” i choroba głębinowa, zwana “kesonową”. – Niekorzystny wpływ zmian ciśnienia atmosferycznego dotyczy również narządu żucia – mówi Paweł Strzępek. – Ból zębów może występować zarówno przy dużym spadku ciśnienia, jak i jego skoku w górę.

Czy przy skokach ciśnienia bolą zupełnie zdrowe zęby?

Nie. Do aerodontalgii predysponują: ubytki próchnicowe, nieprawidłowe wypełnienia, stan zapalny miazgi (nerwu zęba) wywołany przez bakterie, niecałkowicie wypełnione kanały zębów, a także czynniki zewnętrzne doprowadzające do podrażnienia lub uszkodzenia miazgi – wyjaśnia Paweł Strzępek.

– Ból w zębach “aerodontalgicznych” może wiązać się ze zwiększoną przepuszczalnością naczyń włosowatych (krwionośnych), uwolnieniem i wzrostem ciśnienia pęcherzyków azotu w miazdze i zatkaniem przez nie naczyń. To z kolei przenosi ciśnienia gazu na ozębną – tkankę łączną otaczającą korzeń zęba i łączącą go ze ściana zębodołu (zawiera naczynia krwionośne, limfatyczne i nerwowe). Aerodontalgii sprzyja również założenie zbyt grubego podkładu pod plombę (z wodorotlenku wapnia), co doprowadza do powstania pod nią pęcherzyków powietrza. Wypełnienia z takimi przestrzeniami w normalnych warunkach nie wykazują nieszczelności, nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Jednak w przypadku gwałtownej zmiany ciśnienia, powstałe szczeliny mogą wykazywać działanie tłoczni i wyzwalać ból. Wtedy najlepiej przyjść do stomatologa, który zdiagnozuje problem i ewentualnie zleci wymianę wypełnienia zęba – dodaje Paweł Strzępek.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments