Czerniak z nimi nie ma szans!

Podkarpackie Pogromczynie Czerniaka z Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach. Fot. Archiwum szkoły

PODKARPACIE. Kilkadziesiąt szkół z regionu zmaga się z czerniakiem w VI edycji programu “Mam Haka na Raka”.

Do końca lutego 5-osobowe zespoły młodzieży będą zachęcać społeczność lokalną do badań profilaktycznych w kierunku czerniaka. Kulminacją akcji będzie Dzień Hakowicza, 4 lutego, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.

– W programie bierzemy udział po raz drugi i tak jak poprzednio, chcemy wyedukować jak największą grupę osób – mówi Bożena Piekarska, koordynatorka i opiekun zespołu z Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach. – W tym roku zajmujemy się profilaktyką czerniaka.

Czerniak zbiera coraz większe żniwo
Młodzież będzie rozwieszać ulotki i plakaty, chodzić na prelekcje do innych szkół, rozmawiać z rodzicami. Spotka się z dermatologiem, który powie im co robić, żeby nie zachorować i na jakie objawy zwrócić uwagę, kiedy iść do dermatologa. – Kulminacją naszych działań będzie Dzień Hakowicza, 4 lutego, kiedy będziemy zbierać podpisy pod deklaracją “Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”. Zorganizujemy wtedy marsz przez miasto, będą transparenty, wykrzykiwane hasła, będzie barwnie i głośno, wszystko po to, by zwrócić uwagę na nowotwór, który atakuje coraz częściej – mówi Piekarska.

– Co roku na czerniaka skóry zachorowuje 2500 osób, a prawie połowa z nich umiera. W okresie ostatnich 30 lat stwierdzono 3-krotny wzrost zachorowalności na czerniaki. Tak dramatyczny wzrost dynamiki przyrostu zachorowań na te nowotwory, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, związany jest z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne oraz modą na korzystanie z solariów – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Dotychczasowym efektem działań młodzieży były kampanie: promujące profilaktykę raka piersi (“Wystarczy tak niewiele”), raka szyjki macicy (“Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”), raka prostaty (“Nie krępuj się, zerwij z milczeniem”), rak płuc (“Nie wiąż się z papierosem”), rak jelita grubego (“Zabezpiecz tyły. Zrób kolonoskopię!”).

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o