Cztery tony tlenu dziennie

Szpital Specjalistyczny w Sanoku decyzją wojewody podkarpackiej od października ubiegłego roku pełni funkcję placówki jednoimiennej, leczy wyłącznie pacjentów z potwierdzonym koronawirusem Sars-Cov-2. Fot. Martyna Sokołowska

– W sanockim szpitalu hospitalizowanych jest najwięcej pacjentów z COVID-19.
w ubiegły poniedziałek padł kolejny rekord – informuje Grzegorz Panek, dyrektor szpitala w Sanoku. Aby walka z wirusem była bardziej skuteczna, placówka otrzymała kolejną dostawę sprzętu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Koronawirus nie odpuszcza. Od miesiąca w sanockim szpitalu, który decyzją wojewody jest placówką jednoimienną, przeznaczoną wyłącznie do leczenia osób z COVID-19, próżno szukać wolnych miejsc dla chorych z potwierdzonym koronawirusem. – W poprzedni poniedziałek (29 marca przyp. red.) pod opieką mieliśmy 228 pacjentów, najwięcej w całym województwie podkarpackim – informuje Grzegorz Panek. Taka sytuacja utrzymuje się od kilku tygodni, a każde zwolnione łóżko od razu się zapełnia. Zarówno kierownictwo szpitala, jak i lekarze wielokrotnie apelowali o przestrzeganie obostrzeń – noszenie maseczek i dystans społeczny, bo tylko tak można powstrzymać transmisję wirusa.
Decyzją wojewody podkarpackiej kierownictwo szpitala zobowiązane zostało do przygotowania 217 łóżek dla chorych na koronawirusa i 20 łóżek respiratorowych. Od kilku tygodni liczba pacjentów wymagających hospitalizacji nie spada poniżej 200. – Wczoraj mieliśmy 205 pacjentów, z czego 24 pod respiratorem – mówi nam dyrektor sanockiego szpitala. 90 procent pacjentów wymaga tlenoterapii. Na szczęście tlenu w sanockim szpitalu nie brakuje. Placówka posiada centralną instalację tlenową i dwa duże zbiorniki po kilka ton każdy, z których tlen tłoczony jest do wszystkich szpitalnych budynków. Dziennie placówka zużywa cztery tony tlenu.

Szpital musiał pożyczać respiratory

Wojewoda zobowiązała sanocki szpital do zapewnienia najciężej chorym pacjentom 20 łóżek z dostępem do respiratorów. potrzeby są jednak większe. Aby im sprostać i zapewnić potrzebującym dostęp do sprzętu ratującego życie, szpital musiał pożyczyć respiratory w sąsiednich placówkach z Brzozowie i Krośnie.
Aby skutecznie walczyć z pandemią, w ostatnim czasie sanocki szpital dostał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych kolejną partię sprzętu, w tym m.in.: respiratory, kardiomonitory, defibrylatory, dozowniki tlenu i pompy infuzyjne. To w sumie kilkadziesiąt sztuk specjalistycznego sprzętu do diagnostyki i leczenia pacjentów z COVID-19.

Martyna Sokołowska

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pompo
Pompo
8 dni temu

Ewa Leniart z PiS zabiera specjalistyczne zespoły ratownictwa Tarnobrzegowi, Strzyżowowi i Przeworskowi a jak zostanie prezydentem Rzeszowa to i Rzeszowowi zabierze.
Mieszkańcy powiatu i miasta Tarnobrzeg jeśli ktoś z waszych ziomków w karetce umrze to do Ewy Leniart pukać bo to ona odebrała Wam SPECJALISTYCZNE ZESPOLY RATOWNICTWA.
To samo mieszkańcy powiatu przeworskiego i strzyżowskiego.
A tak wygląda ta Pani ktora oddala od Was specjalistyczna służbę zdrowia.

574c7026b845a_o_full.jpg