Czują się dyskryminowani dlatego, że są Romami

- Magistraccy urzędnicy traktują nas gorzej niż innych, bo jesteśmy Romami – uważa Ryszard Maciałek. – Bywają zdumieni, że umiemy czytać i pisać i dają to odczuć – dodaje. Fot. Autor

PRZEMYŚL.  Romska rodzina ma nakaz eksmisji, ale miasto nie ma mieszkań socjalnych.

Ryszard Maciałek (51 l.) mieszka wraz z synem, córką  i maleńkim wnukiem w kamienicy przy Zacisznej w Przemyślu. – Żyjemy, jak na bombie zegarowej, bo mamy przecież eksmisję z tego mieszkania – mówi Maciałek. – Sąd przyznał nam lokal socjalny, ale go nie dostajemy – dodaje. Od wyroku sądu minęły 3 lata i Maciałkowie są przekonani, że na to, iż przez ten czas miasto nie znalazło dla nich mieszkania wpływ ma ich romskie pochodzenie. – To nieprawda – stanowczo zaprzecza zastępca prezydenta Przemyśla, Grzegorz Hayder. – Oczekujących na lokale socjalne mamy wielu, a mieszkań mało – tłumaczy.

Ryszard Maciałek z dziećmi sprowadził się na Zaciszną 10 lat temu. Mieszkanie było do remontu, ale dał radę. Teraz lokal nie przypomina w niczym rudery, którą był, gdy Maciałek samotnie wychowujący córkę i syna je zasiedlał. – Proszę zobaczyć, czy my jesteśmy jakimś marginesem społecznym – zachęca mężczyzna.

A skąd pomysł, by ktoś miał tak postrzegać tę rodzinę? – Nie widać po nas, że jesteśmy Romami? – pyta Ryszard Maciałek. Owszem, smagła cera, charakterystyczny strój Janiny, córki pana Ryszarda wskazują na romskie pochodzenie rodziny, ale dlaczego ktoś miałby zaraz uważać, że stanowią tzw. margines społeczny? – Tak jesteśmy traktowani na przykład przez urzędników – utrzymują Maciałkowie.

Maciałkowie: – Jesteśmy dla urzędników Romami, więc nikim
Mieszkanie, które zajmują, zostało sprzedane przez miasto wraz z częścią kamienicy prywatnemu właścicielowi. Ten wypowiedział Maciałkowi lokal, chciał bowiem remontować swoją już nieruchomość. Sprawa trafiła do sądu, który Maciałków wyeksmitował, ale jednocześnie zobowiązał miasto do przydzielenia im lokalu socjalnego. – Trzy lata temu to było – relacjonuje Ryszard Maciałek. – I nadal nie mam żadnych propozycji mieszkania – stwierdza. W międzyczasie córka Maciałka wyszła za mąż, na świat przyszedł 20-miesięczny dziś Sajmonek. Dziecko tylko czasowo zostało zameldowane na Zacisznej, po pół roku meldunek wygasł i mały Rom nie jest nigdzie zameldowany. – Ale to najmniejszy kłopot – mówi dziadek Sajmonka.

– Największy to ten, że o mieszkaniu ani słychu, a urzędnicy traktują nas jak obywateli drugiej kategorii – utrzymuje Maciałek. Na zmianę z córką opowiadają, że są traktowani w magistracie jak intruzi, a urzędniczki nie szczędzą im upokarzających sytuacji. – Mnie pani z magistratu powiedziała, że napisze mi pismo i przeczyta, a ja mam podpisać – opowiada Janina (24 l.). – Kiedy powiedziałam, że umiem czytać i pisać nie dowierzała – mówi zbulwersowana kobieta. R. Maciałek, które swoje dzieci wychował sam jes,t z nich bardzo dumny. – Oboje mają średnie wykształcenie – podkreśla. – W romskich społecznościach nie jest to powszechne – dodaje.

G. Hayder: – Serdecznie przepraszam
Zastępca prezydenta Przemyśla, Grzegorz Hayder sytuację rodziny zna. – Mamy takich rodzin z nakazem przydzielenia mieszkania socjalnego wiele – wyjaśnia. – Kolejka jest ustalona według najprostszego klucza, czyli daty wpłynięcia do nas wyroku sądu. W tej chwili realizujemy w miarę możliwości wyroki z 2005 roku – tłumaczy Hayder. – Naprawdę fakt, że państwo Maciałkowie są Romami nie ma tu nic do rzeczy – zastrzega wiceprezydent Przemyśla. – Jeśli ze strony urzędników spotkała ich z tego powodu jakaś przykrość, to chcę ich serdecznie przeprosić – dodaje.

Monika Kamińska

do “Czują się dyskryminowani dlatego, że są Romami”

 1. adsf

  Ja jestem Polakiem i też jestem dyskryminowany w Przemyślu.

 2. ruskowsianin

  Niech sobie sami znajda miejsce zamieszkania. Polska to BARDZO BOGATY KRAJ. Rozdaje to co nie ma !
  W innych krajach jest SPRAWIEDLIWOSC i tam kazdy musi sobie sam znalezc mieszkanie.
  O co chodzi ? Dlaczego panstwo ma obowiazek utrzymywac oszustow, zlodzieji i leserow ?
  Do pracy i wynajac sobie mieszkanie !

  • janina

   TA WYPOWIEDZ WLASNIE WSKAZUJE NA TO JAK POLACY SA ANTYPATYCZNI CO DO ROMOW.TO SA LUDZIE JAK KAZDY INNY I TEZ CHCA FUNKCJONOWAC ,JAK KAZDY INNY CZLOWIEK.

 3. ROMAN

  no to muszą wyznaczyć teren na slamsy- najlepiej aby ktoś kompetentny pojechał na delegację do;Rio de Janeiro- dzielnica Fawele
  Bombaj- dzielnica Dharavi
  Caracas -dzielnica Petare [ 1 miolion osób]
  Osaca- dzielnica Kamagasaki
  Bagdad- dzielnica Sadr City[ 2 miliony osób]
  Nairobi- dzielnica Kibera[ 800 tyś. osób]
  Stambuł- dzielnica Sultanbeyli [ 200 tyś. osób]
  i zapoznał się jak to funkcjonuje i wprowadził na teren Przemyśla nie ?

 4. Brzęczyszczykiewicz

  Zostali poinformowani, że najmując lokal muszą płacić czynsz?
  Niski, komunalny?
  I że dotyczy to również Romów/Cyganów?
  No to należy ich poinformować.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.