Czy “sok naturalny” jest rzeczywiście naturalny?

Czy sok po intensywnej obróbce i sztucznym witaminizowaniu może być naturalny? Według prawa tak.

PODKARPACIE. Soki poddawane są intensywnym procesom technologicznym.

Czy sok, który został poddany intensywnym procesom technologicznym i sztucznie odtworzony i witaminizowany może nazywać się sokiem naturalnym? Odpowiedź brzmi tak. Właśnie takie soki możemy najczęściej kupić w sklepach. Wielki napis “100 procent naturalny sok” a w rzeczywistości zawartość znajdująca się w kartonie przeszła długą drogę po której można mieć wątpliwości, czy wciąż jest naturalna.

Zwykły sok owocowy podgrzewa się, najpierw uwalniają się aromaty, które są odsysane i zamykane w pojemnikach. Potem odparowuje z soku woda trzeba dodać, że razem z witaminami. Po wszystkim zostaje nam sok zagęszczony. Po co to wszystko? Kiedy odparujemy wodę sok zagęszczony zajmuje mniej miejsca, dlatego łatwiej go transportować.
Jak się odtwarza sok?
Przed wlaniem soku do butelek lub kartonów odtwarza się go z soku zagęszczonego. W tym celu do zagęszczonego soku dolewa się wodę i wtłacza aromaty “odessane” podczas zagęszczania. Następnie sok taki trzeba „nawitaminizować”. Oczywiście w sposób sztuczny bo proces zagęszczania niszczy naturalne witaminy. Najczęściej odbywa się to poprzez dodanie chemicznie uzyskanych witamin.

Naturalny?
Następnie sok trafia do kartonów, a na opakowaniu wielkimi literami wypisuje, się, że sok jest w 100 procentach naturalny. Małym drukiem z boku opakowania zamieszcza się informację, że jest odtwarzany z soku zagęszczonego. Należy sobie postawić pytanie czy po tylu przeróbkach łącznie z odparowaniem wody i sztucznym dodaniu witamin sok ten wciąż pozostaje naturalny.

Sok z ukraińskich jabłek
- W 2010 roku poprzez przejście graniczne w Korczowej na teren Polski importowano ogółem 1342 tony soku zagęszczonego jabłkowego, z czego 1007 ton z Ukrainy i 335 ton z Mołdawii – mówi Jerzy Wiśniewski, dyrektor Podkarpackiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Taki sok po odtworzeniu trafia na sklepowe półki, my kupujemy go będąc przekonani że skoro sok wyprodukowano w Polsce to zrobiono go z polskich jabłek.

Artur Getler

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.