Czy autostradowa obwodnica Rzeszowa będzie płatna?

RZESZÓW. Projekt rządowego rozporządzenia przewiduje, że zwolnienie z opłat za korzystanie z autostrad będzie dotyczyć odcinków tylko przy największych aglomeracjach

Największe miasta w Polsce wywalczyły sobie, że odcinki autostrad przebiegające wokół tych aglomeracji będą bezpłatne. Odpowiedni projekt rozporządzenia został już przygotowany. Niestety wśród wymienionych tam odcinków nie ma fragmentu A4 w pobliżu Rzeszowa.

Według projektu rozporządzenia zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury zwolnienie z opłat ma dotyczyć odcinków autostrady A1 obok Wrocławia i na Śląsku, A2 w rejonie Łodzi i Warszawy, A4 na Śląsku i w rejonie Krakowa oraz A8 w okolicy Wrocławia. Odcinka A4 w rejonie Rzeszowa tam nie wymieniono.

Tymczasem od kilku lat mieszkańcy Podkarpacia są karmieni wizją “autostradowej obwodnicy Rzeszowa”. W domyśle bezpłatnej, która pomoże rozwiązać część problemów komunikacyjnych stolicy regionu.

- Jest tylko jeden mały problem. Tadeusz Ferenc zapomniał powiedzieć, że rzeszowski odcinek autostrady, która miałaby niby stać się obwodnicą miasta, będzie płatny – zwraca uwagę Ireneusz Dzieszko z Prawicy Podkarpackiej, krytyk działań prezydenta. – Mieszkańcy będą szukać raczej innych rozwiązań, wszystkie zaś inwestycje służyć będą koncesariuszowi pobierającemu opłaty.

Ferenc nie załatwił
Projekt rozporządzenia faworyzuje mieszkańców w okolicach pięciu największych aglomeracji. Odcinki autostrad przewidziane do zwolnienia z opłat liczą łącznie ok. 160 km. Wśród organizacji, z którymi konsultowano projekt, wymieniono Unię Metropolii Polskich, której członkiem jest Rzeszów.
- Tadeusz Ferenc jest członkiem zarządu tej organizacji – przypomina Dzieszko. – Niestety, z interesami Rzeszowa nie zdołał się przebić i skutecznie ich zrealizować. Jak to możliwe, że podobno tak znakomity gospodarz, świetny polityk, któremu dla realizowania talentów nie wystarcza Rzeszów, tylko musi przenieść się do Senatu – nie zdołał załatwić kluczowej dla rozwoju nie tylko miasta, ale i całego regionu sprawy?

Jest jeszcze szansa dla Rzeszowa
Czy jest szansa na zmiany w projekcie rozporządzenia i dopisanie do niego rzeszowskiego odcinka autostrady?
- To wciąż jest tylko projekt – podkreśla Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury. – Kluczowe decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Zbieramy opinie ze wszystkich zainteresowanych miast. Prace nad dokumentem potrwają jeszcze kilka miesięcy.
Rzecznik przypomina, że kilka lat temu zdecydowano, że autostrady w Polsce będą płatne i kolejne rządy nie podważały tej zasady. Na odstępstwa zdecydowała się dopiero obecna koalicja.

Krzysztof Kuchta

do “Czy autostradowa obwodnica Rzeszowa będzie płatna?”

 1. Można Można

  tak tylko odcinek autostradowej obwodnicy miasta biedzie również odcinkiem S19 ekspresówki a one są bezpłatne i Rzeszów nie musi się nigdzie o nic starać.

  Głupota pana Dziewuszki nie zna granic cały Mielec się z niego śmieje od lat. Tematy drogowe to jego konik, nie zna się na niczym ale do powiedzenia ma bardzoooo dużo

 2. polo

  Wychodzi na to, że gdyby nnie ten Dzieszko to byśmy się dowiedzieli wtedy jakbyśmy zobaczyli szlaban prze maską i wyciągniętą do naszego portfela łapę

 3. elmo

  Łukacijewska ,Rząsa, Rynasiewicz – Gawlik ?? – to chyba posłowie , eurposłowie z naszego regionu rządzący krajem to chyba ich poletko — z drugiej strony Pan Grabarczyk ciężko go ruszyć :)?

 4. roman

  i proszę teraz ktoś się obudził z ręką w nocniku i raptem larum- a gdzie była nasza władza do tej pory – jak pilnowała naszych interesów w warszawce- co zrobiła-tamte bogate rejony mogły temat załatwić a tu nic- widać że bała się o swój stołek i nie chciała podskoczyć – a teraz wyszło szydło z worka i pan redaktor puścił temat – a może by tak jeszcze głębiej sięgnąć – jak to jest że tam/ wrocław-śląsk-łódż-warszawa-kraków/ można było a u nas nie – wprawdzie to projekt ale przeważnie już wszystko zaklepane.

 5. Rzeszowianka

  No tak w końcu na Podkarpaciu mamy tyle kasy, że możemy sobie spokojnie płacić za przejazd obwodnicą… co za chory kraj…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.