Czy Bruksela wycofa się z kontrowersyjnego rozporządzenia?

- Pierwotna wersja rozporządzenia oznacza tak naprawdę utratę pracy przez kilkaset tysięcy osób niepełnosprawnych - mówi europoseł PiS Tomasz Poręba. Fot. Arkadiusz Rogowski
– Pierwotna wersja rozporządzenia oznacza tak naprawdę utratę pracy przez kilkaset tysięcy osób niepełnosprawnych – mówi europoseł PiS Tomasz Poręba. Fot. Arkadiusz Rogowski

PODKARPACIE, KRAJ. Europoseł PiS Tomasz Poręba apeluje do Komisji Europejskiej o ochronę miejsc pracy osób niepełnosprawnych w Polsce.

Tomasz Poręba zwrócił się z interpelacją do Komisji Europejskiej w sprawie nowego rozporządzenia dotyczącego m.in. dofinansowania miejsc pracy osób niepełnosprawnych. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości liczy, że KE zmieni niekorzystne zapisy, które, jego zdaniem, oznaczają de facto dyskryminację niepełnosprawnych pracowników na rynku pracy.

– Pierwotna wersja rozporządzenia była nie do przyjęcia. Oznaczała tak naprawdę utratę pracy przez kilkaset tysięcy osób niepełnosprawnych – mówi europoseł PiS, przypominając, iż zwracał już na to uwagę w interpelacji skierowanej w tej sprawie pół roku temu. – Mam nadzieję, że Komisja Europejska gruntownie przeanalizowała sprawę i uwzględniła skutki społeczne, jakie będzie niosło ze sobą proponowane rozporządzenie – dodaje Poręba.

Nowe rozporządzenie, które początkowo miało wejść w życie 1 stycznia 2014 roku, wprowadzało m.in. przepis zakładający limity kwotowe pomocy publicznej przeznaczonej na jeden program w ciągu roku. Zgodnie z propozycją KE, miałyby one wynosić 0,01 proc. PKB państwa członkowskiego lub kwotę stanowiącą równowartość 100 milionów euro. W przypadku Polski kwoty te wynosiłyby zatem 150 mln zł lub 420 mln zł. Tymczasem dziś roczne wydatki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczane na dofinansowanie miejsc pracy osób niepełnosprawnych wynoszą 3 mld 750 mln zł.

Rozporządzenie nie wejdzie jednak w życie z początkiem nowego roku. – KE zapowiedziała zmiany a czas obowiązywania obecnych przepisów wydłużono do czerwca. W listopadzie miał zostać przedstawiony projekt nowego rozporządzenia ws. wyłączeń blokowych, jednakże jak sygnalizuje m.in. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, do tej nie został on podany do wiadomości publicznej.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

coś mi tak świta; czy sami Pan Poręba nie pochodzi z rejonu Gorlic albo z rejonu miejscowości Stróże – to tak do tej dyskusji – to chyba Podkarpacie – nie ? bo geografii to mnie uczyli 55 lat temu –

tomasz
tomasz
7 lat temu

Ambroży nie daj się manipulować. Poręba to jeden wielki cwaniaczek. Z podkarpaciem ma tyle wspólnego co Michael Jordan z Rzeszowem. Skąd wy sobie ubzduraliście, że on jest z podkarpacia? W dupie się wam przewraca.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu
Reply to  tomasz

Tomasz – jeśli ci się nie podoba moja opinia o takich europosłach jak T. Poręba, Wojciechowski, Piotrowski itd., to Twoja sprawa. Mnie póki co w głowie i d…e się nie poprzewracało , wprost przeciwnie. nie dam sobie wmówić głupot wygodnych dla ekipy rządzącej red. Monice Olejnik, T. Lisowi, Lewickiej z Info, czy obu narratorkom z ” Polityki przy kawie”, TVN-24 . Dwa przykłady z wczoraj i dziś. M.O namawiała wczoraj Hofmana i PIS aby świętowali 11listopada w W-ie z prezydentem , a nie w Krakowie. No cóż min. Sienkiewicz liczył na konfrontacje w jednym miejscu , prezydentowi nie w smak… Czytaj więcej »

tomasz
tomasz
7 lat temu
Reply to  Ambroży

Ambroży, o czym ty piszesz? Poniosło Cię trochę i się rozpisałeś. Zacznijmy od tego, skąd masz te wszystkie informacje z których snujesz swoje wnioski? Z mediów? Zakładam, że TAK. Ja nie wskazuje kto jest dobry a kto zły, kto jest praworządny a kto nie, kto jest patriotą a kto udaje patriotę. Dlaczego miałbym tych ludzi osądzać, przecież ich nie znam (Porębę zdążyłem poznać). Dlaczego ty ich osądzasz? Robisz to wszystko na podstawie informacji jakie serwują Ci media? Pora się obudzić z pięknego snu o treści „Prawda miodem i Wisłą płynie prosto z Wiadomości, Faktów czy Rzeczpospolitej”. Nabierz dystansu do tego… Czytaj więcej »

Ambroży
Ambroży
7 lat temu
Reply to  tomasz

Tomasz -” kto czyta nie błądzi ” , choć nie to akurat co sugerujesz!. Co do pouczania , znam lepszych od ciebie. Jak chcesz dyskutować to z faktami , a nie uprzedzeniami pod szyldem „bo z PIS” – to stare i zdarte płyty kolportowane przez Niesiołowskiego!.

zarobkiewicz z Saksow
zarobkiewicz z Saksow
7 lat temu

Polscy pracodawcy wyzyskuja niepelnosprawnych i ich ponizaja oraz oszukuja. Niepelnosprawni nie nadaja sie do prac w jakich zostaja zatrud0nieni jak np ochroniarze i podobne im stanowiska.
Unia po tym jak zorientowala sie ze niepelnosprawni nie pracuja JAKO PRACOWNICY PRODUKCJI zaprzestaje dotacji i w ten sposob sknczy sie oszustwo jakie dzieje sie w Polsce.
Zadne odwolywanie sie poslow nic nie pomoze. Te interpelacje moga se sadzic w odbytnice.
KONIEC OSZUSTWA I WYZYSKU NIEPELNOSPRAWNYCH.
Oszusci w Polsce maja uciete kolo samej odbytnicy !

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Jedno cieszy iż do PE z Podkarpacia trafił się jeden z porządniejszych polityków i bez owijania w bawełnę można powiedzieć że myśli za wielu bezczynnych parlamentarzystów , którzy de facto jadą tam po odbiór apanaży !. No bo co tam robi taka Łukacijewska, czy Jarek Wałęsa , który po roku małżeństwa podobnie jak ojciec myśli co ważniejsze rodzina , czy droga w polityke !. A ilu jest tam oprócz wym.zupełnie niewidocznych takich w PE jak Z.Ziobro, Cymański, Kalinowski i cała ekipa PO !!! Poręba nam się udał w tej roli i życzę mu dalszych sukcesów w tej solidnej pracy i… Czytaj więcej »

Ludek
Ludek
7 lat temu
Reply to  Ambroży

Ambroży nie z Podkarpacia na Podkarpacie Jarek wysłał „kapciowego”, a nawiasem mówiąc może sobie pisać i pisać cop papier przyjmie, bo jest z marginalnej grupy w PE

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no proszę pozwolą jeszcze wegetować – a już wyglądało że totalna eutanazja nadchodzi jak nadlatująca kometa.