
RZESZÓW. Mówi się, że Rzeszowska Diecezja chce oddać kościółek przy ul. Targowej.
– Kościół Świętej Trójcy przejmują całkowicie grekokatolicy. Gdzie teraz będziemy chodzić na msze święte – niepokoi się jedna z naszych Czytelniczek. O ewentualnym przekazaniu świątyni przy Targowej słychać już od pewnego czasu. Spróbowaliśmy sprawdzić, czy zapadły decyzje w tej sprawie.
W rzeszowskiej kurii poinformowano nas tylko: – Nic się nie zmienia. Godziny, o których się odbywają msze święte są wywieszone. Proszę mnie nie próbować ciągnąć za język! To nie jest sprawa do roztrząsania w mediach.
Czy po przejęciu zmieni się wystrój kościoła? Czy rzymsko-katolickie msze będą się nadal odbywały – zapytaliśmy więc Mirona Michaliszyna, greckokatolickiego księdza pełniącego posługę duszpasterską w Rzeszowie. – Sprawa jest w toku, nic więcej nie mogę powiedzieć – oznajmił.
Kościół rektoralny p.w. Trójcy Przenajświętszej przy ul. Targowej był znakomitym przykładem ekumenizmu. Spokojnie odbywały się tu msze święte dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego, a od 2004 r. również dla wiernych wyznania greckokatolickiego. W tych ostatnich uczestniczyli Kościoła greckokatolickiego z Rzeszowa i okolic oraz Ukraińcy. Społeczność ta przez kilkadziesiąt lat nie miała własnej świątyni, gdzie odbywałyby się msze święte. Przed wojną miejscowi grekokatolicy mieli swoją cerkiew na Zalesiu, ale ta została przemianowana na kościół Wniebowzięcia NMP.
bes
Na początek posłużę się dwoma cytatami. Oto one: Kościoły lokalne – pisze arcybiskup Alfons Nossol – postawione w dramatycznym dylemacie między solidarnością ze sprawą narodową i uniwersalno-biblijnym posłannictwem, nie zawsze potrafiły dokonać właściwego wyboru. Stąd też, zauważa znany polski działacz ekumeniczny,. Jest to szczególnie dotkliwe dla świata Słowian, rozdartego podziałem na chrześcijaństwo łacińskie i grecko-ortodoksyjne, stwierdza Nosol [A.Nosol, Znaczenie ekumeni w jednoczącej się Europie,(w)Europa. Drogi integracji, red. A. Dylus,Warszawa 1999,s.184] Bohdan Cywiński z kolei tak definiuje ów dylemat: Organiczny i wypróbowany związek naszych tożsamości narodowych i wyznaniowych to wielka zaleta i puklerz – i dla narodu, i dla kościoła. To… Czytaj więcej »
A wie ktoś może w jakich godzinach i kiedy są odprawiane msze dla greko-katolików?
Skoro odebrano grekokatolikom cerkiew, to uczciwość i miłość chrześcijańska nakazuje oddać im ich własność. Jeżeli KK nie wie jak to zrobić to podpowiem: tak jak Państwo oddawało KK rzekomo utracony majątek poprzez komisję majątkową. Jak zrobić wiadomo, a teraz należy wyjść naprzeciw swoim braciom w wierze Chrystusa i dostosować się do nauk Mistrza.
„Gdzie teraz będziemy chodzić na msze święte – niepokoi się jedna z naszych Czytelniczek.”
Uspokoić babę, podać jej adresy innych najbliższych kościołów .
A jak jej nie pasuje – niech siedzi w domu.
Kościół Sw. Trójcy jest nie tylko obiektem kultu religijnego katolików, ale tez miejscem szczególnie historycznie związanym z pochówkiem naszych zmarłych przodków z rzeszowskich rodzin. Z tego kościółka maja zmarła babcia w 1964r wyprowadzana była na cmentarz Pobitno.Póżniej za komuny zamknięto kościółek. Byłam świadkiem ponownego otwarcia po 1989r, budynek był zniszczony , ile trudu , serca , poświęcenia włożyli kapłani, wierni na odbuwowe i renowacje kościólka . Wydaje się ,że decyzja władz kościelnych jest wielce nie sprawiedliwa, budzi w naszych sercach sprzeciw ……i ……….” przyszedl obcy i robi co chce nie licząc się z odczuciem wiernych których korzenie są związane z… Czytaj więcej »
Skoro cerkiew na Zalesiu została kiedyś grekokatolikom odebrana, to teraz trzeba im ją zwrócić i po problemie.