Czy kościół pw. Świętej Trójcy będzie służył tylko grekokatolikom?

Na razie z kościoła przy ul. Targowej korzystają wierni wyznania rzymskokatolickiego, a od ośmiu lat również greckokatolickiego. NZ. Mszę greckokatolicką odprawia metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Mówi się, że Rzeszowska Diecezja chce oddać kościółek przy ul. Targowej.

- Kościół Świętej Trójcy przejmują całkowicie grekokatolicy. Gdzie teraz będziemy chodzić na msze święte – niepokoi się jedna z naszych Czytelniczek. O ewentualnym przekazaniu świątyni przy Targowej słychać już od pewnego czasu. Spróbowaliśmy sprawdzić, czy zapadły decyzje w tej sprawie.

W rzeszowskiej kurii poinformowano nas tylko: – Nic się nie zmienia. Godziny, o których się odbywają msze święte są wywieszone. Proszę mnie nie próbować ciągnąć za język! To nie jest sprawa do roztrząsania w mediach.

Czy po przejęciu zmieni się wystrój kościoła? Czy rzymsko-katolickie msze będą się nadal odbywały – zapytaliśmy więc Mirona Michaliszyna, greckokatolickiego księdza pełniącego posługę duszpasterską w Rzeszowie. – Sprawa jest w toku, nic więcej nie mogę powiedzieć – oznajmił.
Kościół rektoralny p.w. Trójcy Przenajświętszej przy ul. Targowej był znakomitym przykładem ekumenizmu. Spokojnie odbywały się tu msze święte dla wiernych wyznania rzymskokatolickiego, a od 2004 r. również dla wiernych wyznania greckokatolickiego. W tych ostatnich uczestniczyli Kościoła greckokatolickiego z Rzeszowa i okolic oraz Ukraińcy. Społeczność ta przez kilkadziesiąt lat nie miała własnej świątyni, gdzie odbywałyby się msze święte. Przed wojną miejscowi grekokatolicy mieli swoją cerkiew na Zalesiu, ale ta została przemianowana na kościół Wniebowzięcia NMP.

bes

do “Czy kościół pw. Świętej Trójcy będzie służył tylko grekokatolikom?”

 1. Wiesław Walat

  Na początek posłużę się dwoma cytatami. Oto one:
  Kościoły lokalne – pisze arcybiskup Alfons Nossol – postawione w dramatycznym dylemacie między solidarnością ze sprawą narodową i uniwersalno-biblijnym posłannictwem, nie zawsze potrafiły dokonać właściwego wyboru. Stąd też, zauważa znany polski działacz ekumeniczny,. Jest to szczególnie dotkliwe dla świata Słowian, rozdartego podziałem na chrześcijaństwo łacińskie i grecko-ortodoksyjne, stwierdza Nosol [A.Nosol, Znaczenie ekumeni w jednoczącej się Europie,(w)Europa. Drogi integracji, red. A. Dylus,Warszawa 1999,s.184]
  Bohdan Cywiński z kolei tak definiuje ów dylemat: Organiczny i wypróbowany związek naszych tożsamości narodowych i wyznaniowych to wielka zaleta i puklerz – i dla narodu, i dla kościoła. To także wielki garb. Sadzę, że musimy być świadomi tej przewrotnej dwuznaczności moralnej owego zjawiska.[B. Cywiński, Swoi i obcy, Plus-Minus (dodatek do Rzeczypospolitej , 14-15.11.1998 s.17]
  Oba te cytaty zaczerpnąłem z niedawno wydanej książki Radosława Zendrowskiego pt Religia a tożsamość narodowa i nacjonalizm w Europie środkowo-wschodniej, Wrocław 2011, s.247
  Mając na uwadze powyższe, uważam:
  1. Nikt ( przy zdrowych zmysłach) nie kwestionuje obecności grekokatolików w Rzeszowie. Są takimi samymi obywatelami miasta jak każdy.
  2. Wśród mieszkańców Rzeszowa są również tacy, którzy pamiętają ekspatriację (mylnie nazywaną repatriacją) w wyniku czystek etnicznych na wschodzie w latach 40 XX w., co rodzi dalszy niepokój , mając na uwadze jeszcze obecne obchody na zachodniej Ukrainie z tymi wydarzeniami związane.
  3 Siłą wrastania społeczności greckokatolickiej w społeczność miasta Rzeszowa powinien być Ich trud budowy lub przeniesienia swojej własnej świątyni
  4. Za całkiem niepoważną, a nawet boleśnie śmieszną, uważał bym taką sytuację: obecny gość staje się gospodarzem, a dotychczasowy gospodarz (od 1469 r) gościem.

  Żywię głęboką nadzieję, sądząc po wiadomościach z lokalnej prasy, że do tak dotkliwej sytuacji rektoralnego kościoła Świętej Trójcy, tak mocno związanego ze Starym Cmentarzem w Rzeszowie nie dojdzie.

  Powiadamiaj o nowych wpisach

 2. Patrick

  A wie ktoś może w jakich godzinach i kiedy są odprawiane msze dla greko-katolików?

 3. jarozpis

  Skoro odebrano grekokatolikom cerkiew, to uczciwość i miłość chrześcijańska nakazuje oddać im ich własność. Jeżeli KK nie wie jak to zrobić to podpowiem: tak jak Państwo oddawało KK rzekomo utracony majątek poprzez komisję majątkową. Jak zrobić wiadomo, a teraz należy wyjść naprzeciw swoim braciom w wierze Chrystusa i dostosować się do nauk Mistrza.

 4. rzeszowiak2

  „Gdzie teraz będziemy chodzić na msze święte – niepokoi się jedna z naszych Czytelniczek.”

  Uspokoić babę, podać jej adresy innych najbliższych kościołów .
  A jak jej nie pasuje – niech siedzi w domu.

 5. teresa

  Kościół Sw. Trójcy jest nie tylko obiektem kultu religijnego katolików, ale tez miejscem szczególnie historycznie związanym z pochówkiem naszych zmarłych przodków z rzeszowskich rodzin. Z tego kościółka maja zmarła babcia w 1964r wyprowadzana była na cmentarz Pobitno.Póżniej za komuny zamknięto kościółek. Byłam świadkiem ponownego otwarcia po 1989r, budynek był zniszczony , ile trudu , serca , poświęcenia włożyli kapłani, wierni na odbuwowe i renowacje kościólka .
  Wydaje się ,że decyzja władz kościelnych jest wielce nie sprawiedliwa, budzi w naszych sercach sprzeciw ……i ……….” przyszedl obcy i robi co chce nie licząc się z odczuciem wiernych których korzenie są związane z rodowodem i historią miasta .” To tak jakby oddać cząstkę naszej małej ojczyzny …?
  Wydaję się ,że prościej byloby wybudować kościólek grekokatolikom , których jest nie wielka garstka, aniżeli podejmować tak drastyczne decyzje.

 6. olo

  Skoro cerkiew na Zalesiu została kiedyś grekokatolikom odebrana, to teraz trzeba im ją zwrócić i po problemie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.