Czy naszym dzieciom grozi alkoholizm?

Do picia przyznaje się nawet 98 procent nieletnich. Najczęściej sięgają po piwo.

PODKARPACIE. Szokujące badania socjologów w jednym z podkarpackich gimnazjów. Nieletni piją na potęgę!

Badania socjologiczne przeprowadzone w jednym z podkarpackich gimnazjów wskazują, że 98 procent gimnazjalista przyznaje się, że piło alkohol. W 2010 roku rzeszowską Izbę Wytrzeźwień odwiedziło 56 nieletnich chłopców i 6 dziewcząt.

W ciągu samych ubiegłych wakacji policja ujawniła na Podkarpaciu 84 nieletnich pod wpływem alkoholu.
W jednym z podkarpackich gimnazjum mieszczącym się w małej miejscowości przeprowadzono badania socjologiczne ukazujące rozmiar problemu alkoholowego wśród młodzieży. Nawet jeżeli uczniowie odpowiadali nieco na wyrost to i tak wyniki są zatrważające. Do picia przyznało się ponad 98 procent ankietowanych gimnazjalistów. Okazało się, że najczęściej sięgają oni po alkohol dla zabawy, tak deklaruje 58 procent przebadanych. Zwykle z alkoholem gimnazjaliści mieli kontakt na dyskotekach i zabawach – tak stwierdziło 75 procent ankietowanych uczniów.

Co pijają?
Ulubionym alkoholem nieletnich jest piwo. 75 procent ankietowanych gimnazjalistów odpowiedziało, że spożywa właśnie ten napój wyskokowy. 15 procent uczniów przyznaje się do picia wina a 12 procent do picia wódki. Picie 1-2 razy w tygodniu w ankiecie zadeklarowało 21 procent gimnazjalistów. Kilka razy w miesiącu pije nawet 43 procent nieletnich.
Statystyki policji
Tylko podczas ubiegłorocznych wakacji policjanci ujawnili 84 pijanych nieletnich, z czego 64 chłopców i 20 dziewcząt. Policja zwraca uwagę na młodych ludzi szczególnie podczas wakacji, kiedy maja bardzo dużo wolnego czasu i nie zawsze wiedzą jak go sensownie spożytkować. Jak co roku policja, tak i podczas tegorocznych wakacji policja poprowadzi prewencyjne działania pod hasłem “Bezpieczne Wakacje” – Jednym z elementów naszych działań będzie edukacja młodych ludzi na temat szkodliwości środków psychoaktywnych oraz działania mające na celu zapobieganie, ujawnianie i zwalczanie przypadków sprzedaży i podawania niepełnoletnim napojów alkoholowych – mówi nadkomisarz Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Wojewódzkiej Komendy Policji w Rzeszowie.

KOMENTARZ
Tadeusz Boratyn, lekarz medycyny, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Terapii Uzależnień w Rzeszowie
Młodzi ludzie są znacznie bardziej niż dorośli podatni na szkody fizyczne, emocjonalne i społeczne wynikające ze spożywania alkoholu. Znacznie bardziej narażeni są też na uzależnienie, które postępuje u nich szybciej i jest bardziej destrukcyjne. W codziennej praktyce obserwuję obniżanie wieku inicjacji alkoholowej, a także stale wzrastającą liczbę młodych ludzi uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm to nie tylko picie, to także szereg zmian psychicznych, zaburzeń zachowania i zmian osobowości. Uzależnienie to postępująca przewlekła choroba nieuchronnie prowadząca do zupełnej degradacji fizycznej, psychicznej, społecznej człowieka i do jego śmierci.

Artur Getler

do “Czy naszym dzieciom grozi alkoholizm?”

  1. bob

    Biorac pod uwage ilosc spozytego piwa na 1 mieszkanca , Niemcy , pijac 3 X wiecej od Polakow rzeczywiscie ” … doprowadzaja sie do zupelnej degradacji fizycznej, psychicznej , spolecznej i popelniaja zbiorowe samobojstwo … ” Dziwne , ze te wyprodukowane przez nich / na kacu / buble chce ktos kupowac ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.