Czy opłaty za śmieci pójdą w górę?

Będziemy płacić więcej za wywóz śmieci? Fot. Wit Hadło

Będziemy płacić więcej za wywóz śmieci? Fot. Wit Hadło

KRAJ. Opłaty za wywóz śmieci mogą wzrosnąć na skutek rozporządzenia Ministerstwa Środowiska.

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, okazało się, że opłaty za wywóz niektórych odpadów produkowanych przez gospodarstwa domowe mogą wzrosnąć.

Powodem ewentualnej podwyżki cen jest zamieszanie spowodowane problemem z kodami, które naklejane są na workach z śmieciami. Dokładnie chodzi o odpady po węglu i miale węglowym, który używany jest do ogrzewania domów.

Do tej pory większość gmin umieszczała popiół w pomnikach lub w workach z frakcją odpadów zmieszanych. Odpady po spalonym węglu nie były osobno segregowane, więc zdarzało się, że na workach naklejano różne kody, dla oznaczania tego typu odpadów. Brak porządku w tym wypadku wprowadzał chaos w administracyjny, bo dla tego samego typu śmieci funkcjonowały różne wzory kodów.

Posłowie zwrócili uwagę na ten fakt i na drodze oficjalnej wystąpili do Ministerstwa Środowiska o właściwą interpretację przepisów. Urzędnicy z resortu kierowanego przez Jana Szyszkę, uznali, że popioły z palenisk domowych winny być klasyfikowane tylko pod kodem 20 01 99. Dotychczas dopuszczane było używanie kodu 10 01. Zmiana może mieć istotne znaczenie dla polskich podatników, zwłaszcza tych, którzy mieszkają na Śląsku, lub jak wspomniano wyżej ogrzewają domy węglem.

W praktyce więc jedyną praktyczną możliwością, która pozwoliłaby na realizację interpretacji Ministerstwa Środowiska byłoby oddawanie odpadów do firm, które profesjonalnie zajmują się utylizacją, lub unieszkodliwianiem odpadów. Decyzja ta spowodowałby wzrost opłat za tego typu usługi, a więc mieszkańcy miast zapłaciliby za wywóz śmieci więcej, niż dotychczas.  

W przypadku Rzeszowa i okolic wydaje się, że na obecną chwilę nie ma powodu do niepokoju. Ceny mają pozostać stabilne przynajmniej do 2018 roku. – Nie ma na razie powodów do obaw. Przetarg na wywóz śmieci obowiązuje do 2018 roku, w związku z tym ceny na pewno wzrosną – powiedział prezes Juliusz Sieczkowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami.

dw

do “Czy opłaty za śmieci pójdą w górę?”

 1. ROMAN

  No właśnie a dla czego nie ma tak jak np. W Belgii –
  gdzie za odpady nikt nic nie płaci / płaci za określone worki przy ich zakupiw
  No bo na tych odpadach zarabia ten co je : segreguje i sprzedaje innym do dalszego przerobienia
  Czyli znowu władza robi nas w ciula : mamy segregować/ pakować/ gromadzic/ a ten co odbiwra ma wszystko na przysłowiowym talerzyku i robi kase a my z całego interesu mamy co : no przysłowiowe la’ gówno a to nam powinni płacić za segregowanie .

  • zarobkiewicz z Saksow

   Bredzisz !
   Wlasciiel kazdej posesji placi w oplatach za ziemie, kolejna pozycje na tym rachunku a to jest za wywoz smieci. Podnajemca lokalu ma to wliczone w koszt wynajmu.
   Za wywoz surowcow wtornych i odpadow zielonych nie placi sie jako ze firmy recyklingowe po sortowaniu tych odpadow zarabiaja sprzedajac je do dalszego uzytkowania jako surowce wtorne.

 2. hijena

  jak zwykle ,podwyzki w Rzeszowie będą wielokrotnie przewyższać oficjalną inflację,inflacje rekordowo niską

 3. emigrant

  Na calym swiece ceny wszelkich towarow i uslug rosna.
  Co jest tego powodem ?
  Spadek wartosci pieniadza – DEWALUACJA.
  Prosze to zakuc w swoje lby ze tak bylo ZAWSZE i tak ZAWSZE BEDZIE !
  Jak komu nie pasuje taka sytuacja, to moze reflektuje na komunistyczne wyscigi uliczne z Milicja ?

  • ROMAN

   No Emigrancie co ty bredzisz – zCejrowskim biegasz na golasa po dżungli brazylijskiej – czy z pigmejami
   Ok- wszystko drożeje fakt bo garstka darmozjadów na tyn ziemskim padole ( 3 ℅) albo i mniej posiada ponad 90℅ całego majątku na który od tat pracują niewolnicy na kuli ziemskiej dzisiaj ponad 7 miliardów
   I tu jest pies pogrzebany brak proporcji : grupa pociągająca za sznurki / niewolnik/ zapłata za praca / cena towaru / koszty jego wytworzenia / wszelkiw proporcje i zależności – ale temat jest szeroki i głęboki a mieszanie do tego jeszcze ” czerwonych” i wyścigi no prosze : może na 3-go Maja ?

   • emigrant

    Nie jest juz wazne kto jest wlascicielaem majatku.
    Wazniejsze ze na swoje wlasne utrzymanie kazdy musi pracowac a nie oczekiwac ze bedzie mu DAWANE bo JEMU SIE NALEZY !
    Do roboty leniuchu. Nie jestem bogaty ale razem z zona utrzymujemy nasza rodzine, a wcale nie interesuje mnie ani mojej zony ile ci bogaci nagarneli na swoje konta.
    Ciebie cos ciagnie do tych wyscigow ulicznych z Policja i robienie rozrob bo a nuz co ukradniesz albo bedziecie dzielic ludzkie majatki to sie pewnie wbogacisz ! Zglos sie do PREZESA !

 4. Oldres

  urzędnicy stworzyli problem z którym teraz dzielnie i ochoczo walczą, nic nowego, za komuny to była normalka więc wniosek taki, że urzędnicza mitręga jest niezależna od formacji ustrojowej a swiadczy o ich nie najwyższym poziomie intelektu.

  • ROMAN

   Tak intelekt nastawiony jest tylko na jeden kierunek :
   Kierunek ten to pełne koryto i pędzą do niego bez względu na wszystko aby ryje napełnić

 5. ROMAN

  No prosze znowu ceny wzrosną – a kiedy spadną na cokolwiek np. Na parowozy i szyny kolejowe bo na te artykuły w latach 60-tych była obniżka gdy inne artykuły drożały
  Czyli nic nowego sitwy się zmieniają czas płynie ceny w góre potem utną znowu cztery zera i znowu banialuki o tym co to nie zrobią i jak to bedzie cudownie a bedzie ponownie : La’ gówno O !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.