Czy palacze będą omijać wszechobecny zakaz palenia?

PODKARPACIE. Miasta czyste od dymu tytoniowego. Od 15 listopada koniec z paleniem papierosów w miejscach publicznych.

Za zapalenie papierosa w pociągu, na stadionie, placu zabaw, przystanku, a także szpitalu, kinie, szkole czy uczelni, grozi mandat 500 zł. Palić nie będzie można również w barach, restauracjach czy pubach, które mają jedną salę. Gdy lokal jest większy, właściciel może przeznaczyć jedną z sal dla palących, ale musi to być oddzielne pomieszczenie, zamknięte i z odpowiednią wentylacją. Ustawa nie nakazuje restauratorom zorganizowania palarni, czy sali dla palących, jedynie daje im taką możliwość.

Za puszczanie „dymka” w miejscu zakazanym palacz może zapłacić 500 złotych kary, ale już 2 tys. złotych będzie kosztowało prowadzącego lokal nieumieszczenie zakazu palenia na sali dla niepalących. Duże pieniądze, bo nawet 200 tys. złotych, a nawet więzienie!, może grozić komuś, kto będzie reklamował papierosy, promował palenie w lokalu lub je sprzedawał. – Tam, gdzie będzie wydzielona sala dla palących nie będzie zakazu sprzedaży papierosów w lokalu – mówi Anna Wójcik, koordynator Stowarzyszenia „Manko” promującego akcję „Lokal bez papierosa”. – Pod warunkiem, że nie będą one specjalnie wyeksponowane.

Przepisy są po to by je obchodzić

Niektórzy restauratorzy szukają jednak sposobów na obejście ustawy. Można np. założyć kluby palaczy, w których goście przy wejściu podpisywaliby deklarację członkowską i wtedy mogliby palić do woli – mówi anonimowo jeden z rzeszowskich restauratorów, sam nałogowo palący i niewyobrażający sobie życia „bez dymka”.

Zakaz palenia w miejscach publicznych obowiązuje w prawie wszystkich państwach starej UE oraz w Skandynawii, a także w Bułgarii, Estonii i na Litwie.

Rzeszów od dawna walczy o „Polskę bez dymu” Jako jedno ze 100 miast w Polsce promował niepalenie w miejscach publicznych i lokalach. Od roku w 65 restauracjach, kawiarniach, pizzeriach, klubach i hotelach można było przebywać z dala od dymu tytoniowego. Oprócz przystanków MPK w Rzeszowie nie wolno było palić na: Placu Ofiar Getta, Placu Wolności, Ogrodzie Miejskim im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego, Parku Jedności z Macierzą przy ul. Pułaskiego, Parku Sybiraków przy ul. Ofiar Katynia 6, Olszynkach, Rezerwacie na Lisiej Górze.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments