Czy pod kościołem Bernardynów spoczywa Spytek Ligęza?

Pod posadzką kościoła oo. Bernardynów w Rzeszowie archeolodzy znaleźli pozostałości cmentarza z początku XVI wieku i szczątki ludzkie. Fot. Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego

Pod posadzką kościoła oo. Bernardynów w Rzeszowie archeolodzy znaleźli pozostałości cmentarza z początku XVI wieku i szczątki ludzkie. Fot. Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego

RZESZÓW. Pod posadzką świątyni odkryto cmentarz z początku XVI wieku.

W rzeszowskim kościele Bernardynów pod posadzką odkryto pozostałości jam grobowych ze szczątkami ludzi. Zdaniem archeologów, to pozostałości cmentarza z początku XVI wieku. Być może archeolodzy znajdą w tym miejscu szczątki byłego właściciela Rzeszowa.

W tej świątyni prowadzone są prace remontowo-konserwatorskie. Dołączyli też archeolodzy z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. W trakcie robót natrafiono na wejście do krypt nieotwieranych od co najmniej 100 lat.

- Pod usuniętą posadzką odkryte zostały pozostałości jam grobowych, które należy wiązać z dawnym cmentarzem – mówi Dariusz Bobek z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. – W tym miejscu przed budową obecnego kościoła funkcjonowała drewniana świątynia, czyli mogła powstać na początku XVI wieku i w tym samym okresie powstał cmentarz. Dotąd udało nam się odsłonić dwie krypty.

Większa krypta ulokowana jest po południowej stronie w poprzecznej nawie kościoła i składa się z kilku pomieszczeń. Pochowanych zostało w niej co najmniej pięć osób. Szczątki złożone były w trumnach w pozycji wyprostowanej z rękami złożonymi do modlitwy.

Są tam też fragmenty trumien, elementy strojów oraz części różańca. Druga krypta jest mniejsza. Mieści się po przeciwnej stronie. Są tam pozostałości kilku trumien. Szczątki ludzkie oraz pozostałości trumien zostaną poddane analizom. Pozwolą one określić wiek, płeć i kondycję fizyczną pochowanych osób.

Zdaniem rzeszowskich archeologów, badania krypt pod posadzką kościoła oo. Bernardynów prawdopodobnie wykażą, kto został tam pochowany. Być może są tam szczątki Mikołaja Spytka Ligęzy. W tym miejscu bowiem, jak twierdzą historycy, ten właśnie właściciel Rzeszowa został pochowany .

Mariusz Andres

do “Czy pod kościołem Bernardynów spoczywa Spytek Ligęza?”

  1. antek

    śpi smacznie nie bódźmy go…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.