Czy powiat uratuje szpital?

Szpital ma być rozbudowany w oparciu o PPP, ale już w wersji robienia tego wyłącznie w oparciu o samorząd, spółkę CM i wynajętą kancelarię prawną. Fot. Anna Moraniec

ŁAŃCUT. Radni powiatu łańcuckiego podjęli decyzję o rozbudowie szpitala w oparciu o partnerstwo publiczno – prywatne.

Szpital w Łańcucie działa na zasadzie spółki prawa handlowego. Termin dostosowania oddziałów zabiegowych do wymogów Ministerstwa Zdrowia mija w 2016 roku. Potrzebny jest nowy pawilon. Na tę inwestycje szpital, ani powiat nie mają pieniędzy. Radni powiatu łańcuckiego zdecydowali się powrócić do projektu partnerstwa publiczno – prywatnego.

Ten pomysł już raz był. Pierwsze podejście do PPP nie powiodło się, ponieważ było oparte na założeniu, że w obsługę prawną i „rozruszanie” tego przedsięwzięcia zaangażuje się Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Niestety z tego nic nie wyszło, miesiące uciekały i wówczas zrodził się pomysł prywatyzacji części usług medycznych.  Nie było jednak chętnych na spełnienie warunków stawianych przez samorząd. Stąd pomysł by wrócić do PPP, ale już w wersji robienia tego wyłącznie w oparciu o samorząd, spółkę Centrum Medyczne i wynajętą kancelarię prawną. Za wejściem w PPP głosowało 13 osób, 5 było przeciw, 1 się wstrzymała.

- Szanse powodzenia PPP też stoją pod znakiem zapytania. W Polsce nie powstał jeszcze żaden szpital w oparciu o to rozwiązania. Dlatego nie jestem entuzjastą tego rozwiązania, ale nie widzę w tym momencie lepszego wariantu.  Opowieści, że powiat stać na budowę szpitala to są bajki – mówi Jakub Czarnota, radny powiatu łańcuckiego.

- Przez lata utarło się przekonanie, że szpitalowi w Łańcucie nie ma sensu pomagać. Gdy w maju wraz z radnymi z komisji zdrowia forsowaliśmy koncepcję, by powiat systematycznie z budżetu dokładał do szpitala na inwestycje, to w pewnych środowiskach wywołało to falę oburzenia – dodaje Czarnota, członek komisji zdrowia.

Justyna Paszkiewicz

do “Czy powiat uratuje szpital?”

  1. moher

    W PIS-du pozamiatane

  2. obywatel

    I PO szpitalu buahaahahahahhahahahahhahhhhhhhhhhhhhhahahhaa

  3. Ambroży

    Wygląda mi to na pytanie umarłego o przyszłość na tym świecie?.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.