Czy prezydent Rzeszowa może pobierać emeryturę?

Tadeusz Ferenc

Po publikacji w ubiegły czwartek (27 stycznia) tekstu pod tytułem „Ile zarabiają prezydenci i burmistrzowie?” do naszej redakcji zadzwoniło kilku czytelników z pytaniami czy Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa może równocześnie pobierać pensję i emeryturę.

W odpowiedzi na pytania czytelników wyjaśniamy, że samorządowcy wybrani w wyborach podlegają tym samym przepisom dotyczącym emerytur co zwykli obywatele, ponieważ według przepisów pozostają w stosunku pracy. Oznacza to, że według obowiązujących przepisów prezydent Ferenc, jak i inni samorządowcy mogą bez przeszkód pobierać równocześnie emeryturę i pensję. Przypominamy jednak, że przepisy dają taką możliwość tylko do końca września 2011 roku.

Czytelnicy mieli też inną wątpliwość. Jeden z nich przedstawiający się jako pan Kowalski twierdził, że istnieją przepisy zabraniające pobierania emerytury jeżeli równocześnie posiadamy wysokie zarobki.

– Każde emeryt, który ma ustawowy wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) może osiągać przychody bez ograniczeń – wyjaśnia Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału ZUS. – Natomiast do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emeryta obowiązują limity zmieniające się co kwartał.

Wynika z tego, że prezydent Ferenc nie podlegał, żadnym limitom ponieważ już kilka lat temu osiągnął on wiek emerytalny. Aby nie było wątpliwości dane zostały dwukrotnie sprawdzone w oświadczeniu majątkowym za rok 2010 złożonym przez prezydenta Rzeszowa. Oświadczenie to powinno niebawem zostać opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rzeszowa i każdy będzie mógł je tam przeczytać.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments