Czy radny może głosować sam na siebie?

- Nie wiedziałem czy mogę głosować w wyborach w których kandydowałem na przewodniczącego rady gminy, czy nie – mówi Jan Oliwa, przewodniczący RG Czudec – Ja mogę się wycofać w każdej chwili. Gdybym wtedy wiedział, że będzie taki problem, wolałbym wyjść z sali i nie uczestniczyć. Fot. Wit Hadło

CZUDEC, RZESZÓW. Problemy z interpretacją przepisów

W grudniu 2010 r. odbyły się wybory na Przewodniczącego Rady Gminy Czudec.  Spośród 15 obecnych na sesji radnych, głosowali wszyscy, w tym kandydaci zgłoszeni na stanowisko przewodniczącego rady. Jan Oliwa, który wygrał przewagą głosów 12 do 3 głosował na siebie. Ale czy mógł? Nie wiadomo, chociaż był taki okres, że sądy unieważniały głosowania w których kandydaci oddawali głosy na siebie samych.

- Głosowałem sam na siebie? Nie pamiętam – mówi zapytany przez nas Jan Oliwa, przewodniczący RG Czudec. – A na przeciwnika by pan głosował? – drążymy temat.  – Nie, no na konkurenta raczej nie – odpowiada przewodniczący. – No to w takim razie musiał pan głosować na siebie, skoro udział w głosowaniu brało 15 radnych i tyle samo głosów oddano – mówimy. – No tak. Ale jakbym wiedział, że nie można, to przecież bym wolał wyjść z sali i wrócić jak już będzie po wszystkim. A zresztą jakby zadecydował tylko mój głos, to było by co innego,  a ja przecież wygrałem znaczną przewagą – tłumaczy Oliwa.

No to może głosować czy nie?

Co do tego, czy kandydat na przewodniczącego rady gminy może głosować na siebie czy nie, jest jak się okazuje kwestią sporną. Wprawdzie art. 25a ustawy o samorządzie gminnym  mówi, że radny gminy nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego. Zostało to poparte wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w 2009 r. (sprawa dotyczyła gminy Fredropol, gdzie wybrany na przewodniczącego rady został odwołany). Trudno jednak jednoznacznie określić na czym interes prawny miałby polegać. – Jest to kwestia definicji interesu prawnego, który przez różne osoby jest różnie postrzegany – wyjaśnia Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, który jak przyznał w 2005 r. głosował sam na siebie w wyborach na przewodniczącego RM i wygrał przewagą jednego głosu – Był taki okres, że sądy unieważniały głosowania, później to się zmieniło. Respektowanie i ścisłe trzymanie się tej zasady może prowadzić do absurdu w innych gremiach jak sejm czy wybory na  przewodniczącego komisji. Bo skoro tak, to tam też powinni tego zabronić. Moim zdaniem to absurdalna interpretacja ustawy.

Katarzyna Szczyrek

do “Czy radny może głosować sam na siebie?”

 1. Tomek

  Debile zamiast napisac czy moża czy nie to sie rozpisujecie jak gupki największe :)

 2. Mieszkaniec

  Cytując przedmówcę:
  „Pan Oliwa twierdzi ze nie wiedział ,ze możne glosować na siebie to może niech się przeniesie do przedszkola”
  Nie wiedziałem, ze Program Wychowania Przedszkolnego przewiduje realizację interpretacji ustaw?
  W którym Przedszkolu uczą tego, to wyślę tam swoje dziecko.

 3. Mieszkaniec

  Pan Oliwa twierdzi ze nie wiedział ,ze możne glosować na siebie to moze niech sie przeniesie do przedszkola. ponieważ podobno twiedzi ze jest magistrem ,a zwykli ludzie lepiej znają te przepisy i ustawy.

  Jak prawnie Pan Oliwa nie byl Przewodniczącym Rady Gminy Czudec to , wszystkie jego podpisy przetargów, kupna i ustaw itp. mozna rzucic do kosza

  Ktos w Gminie Czudec odpowiada za przebieg ustawowy wyborow na przepodniczacego Rady Gminy i podkomisji itd podobno P. Sekretarz a do pomocy ma Radce Prawnego

 4. Mieszkaniec

  Pan Oliwa według ustawy i przepisow jakie byly w 2010 r. nie powiniene glosować sam na siebie . gdyz jest to bezprawne , ponadto jest prezesem G-su i przewodniczącym Rady Gminy.

  Informuje Mieszkanicow ze prawdopobnie Pan Oliwa ma dwa sklepy G-esowskie w budynkach gminnych w Wyżnym i Pstrągowej. gdzie nie powinien byc nawet radnnym gminy ponieważ moze kolidowac z zajmowanym stanowiskiem.

 5. Karol

  A jak są wybory na posła prezydenta to jak myślicie i jak kandydat głosuje na siebie czy przeciwnika?

 6. ekar

  Jeżeli temu przewodniczącemu RG nikt nie odebrał prawa głosu, to wg mnie może głosować jak chce.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.