- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

Czy rząd po raz kolejny oszukuje emerytów?

- Moim zdaniem to kolejne oszukiwanie emerytów - twierdzi Leszek Wołoszyński, przewodniczący Rady Wojewódzkiej Krajowej Partii Emerytów i Rencistów w Rzeszowie. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Wciąż nie wiadomo ile podniesione zostaną emerytury.

Są małe szanse, że w przyszłym roku emeryci dostaną kwotową waloryzację emerytur i rent. Planowano bowiem ich podwyżkę w takiej samej wysokości zarówno dla osób dostających niższe świadczenia, jak i najwyższe. Prawdopodobnie jednak nie uda się przyjąć projektu ustawy w tej sprawie, bo musiałby on być przyjęty przez Sejm w ciągu kilku lub kilkunastu dni,  a to raczej niemożliwe.

Gdyby zdążono przegłosować nowelizację ustawy o waloryzacji emerytur uwzględniającą kwotową podwyżkę, to od marca każdy emeryt dostałby o 77 zł więcej. W przypadku np. świadczenia w wysokości 1000 zł taki wzrost byłby odczuwalny, ale przy 3000 zł już nie. Bardziej jest jednak pewne, że będzie to wzrost procentowy o 4,8 proc. (przy 1000 zł – to podwyżka 48 zł, a przy 3 tys. zł – blisko o 150 zł więcej).

Trzeba się śpieszyć

Na przeszkodzie w realizacji zapowiedzi ogłoszonej w expose premiera Donalda Tuska stoją terminy. Do marca, gdy wypłaca się zwaloryzowane renty i emerytury, zostały niecałe trzy miesiące. W tym czasie trzeba przygotować projekt ustawy, skonsultować go, uchwalić w Sejmie i przekazać prezydentowi do podpisu. Trzeba też wprowadzić go w życie z zachowaniem 14-dniowego vacatio legis. To będzie bardzo trudne do przeprowadzenia, bo nie ma jeszcze projektu, a musiałby on trafić do Sejmu najpóźniej przed świętami Bożego Narodzenia.
Kolejny problem to konieczne konsultacje społeczne, które trwają od trzech tygodni do miesiąca. Nawet, gdyby Ministerstwo Pracy przedstawiło projekt do końca tego tygodnia, to i tak do parlamentu trafi on najwcześniej 10 stycznia. Sejm i Senat oraz prezydent miałby tylko 20 dni na uchwalenie projektu i podpisanie go przez Bronisław Komorowskiego. Szybkie tempo jest konieczne, bo ZUS musi poznać szczegóły waloryzacji z wyprzedzeniem.

Kwotowa emerytura niezgodna z Konstytucją?

Może się też okazać, że kwotowa podwyżka emerytur (taki sam wzrost dla wszystkich niezależnie od wysokości świadczenia), może być niezgodna z Konstytucją RP. Trybunał Konstytucyjny informował już, że emerytury i renty powinny rosnąć co roku przynajmniej o wskaźnik inflacji. Tak, aby nie traciły na wartości. Waloryzacja kwotowa, gdy wszyscy emeryci dostają tyle samo podwyżki, tego warunku nie spełnia.

Mariusz Andres