Czy rząd przeje nasze oszczędności emerytalne?

Rząd zapewnia, że wczesne przekazywanie pieniędzy z OFE do ZUS zapewni przyszłym emerytom bezpieczeństwo. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Pieniądze z OFE zamiast być inwestowane,  załatają dziurę w ZUS.

Rząd chce dorżnąć reformę emerytalną. W najbliższych miesiącach prawdopodobnie zadecyduje, że pieniądze z OFE będą stopniowo przenoszone do ZUS-u już na 5-10 lat przed emeryturą. Zdaniem ministerstwa finansów ma to zapewnić przyszłym emerytom bezpieczeństwo finansowe, ale, jak łatwo przewidzieć, oszczędności z II filaru posłużą zapewne do łatania bieżących dziur w budżecie ZUS-u.

Zgodnie z założeniami reformy emerytalnej z 1999 roku, oszczędności z II filaru miały być inwestowane również po przejściu na emeryturę, dzięki czemu z roku na rok byłaby ona nieco wyższa. Jej bezpieczeństwo gwarantować miały inwestycje w mało ryzykowne obligacje. Ustawa z 1999 roku nie określiła jednak dokładnie kto miałby się zając wypłatą emerytur z OFE i dalszym inwestowaniem uzbieranych w nich pieniędzy. Póki co, do 2014 roku świadczenia wypłacają za pośrednictwem ZUS same OFE, ale jest to mechanizm tymczasowy. Teraz rząd zamierza go zreformować.

Polacy zgromadzili dotychczas w OFE ponad 233 mld zł i ta suma cały czas rośnie, dlatego jest to smakowity kąsek dla rządzących. Jeśli rozważane w ministerstwie finansów rozwiązanie, zakładające wczesne przenoszenie pieniędzy z OFE do ZUS, wejdzie w życie, to nasze oszczędności będą zależne od polityków i sytuacji budżetowej Polski. Prawdopodobnie zamiast pracować na większą emeryturę, zasypią dziurę w ZUS-ie.

Arkadiusz Rogowski

do “Czy rząd przeje nasze oszczędności emerytalne?”

  1. ANKA

    JUZ DAWNO KTOS POWIEDZIAL: „DAJCIE POLAKOM WOLNOSC, NIECH SAMI SIE ZADZA, A ZOBACZYCIE ZE Z GLODU ZDECHNA”…..

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.