– Czy ta rudera w końcu przestanie straszyć?

Na ostatniej sesji Rady Miasta Krosna radni zgodzili się na nieodpłatne przejęcie przez miasto obiektu będącego własnością PKP. Chodzi o znajdujący się na dworcu zrujnowany budynek, który powinien zostać wyremontowany. Fot. Autor

KROSNO. – To fatalna wizytówka miasta – mówią bez owijania w bawełnę mieszkańcy Krosna.

Mowa o zrujnowanym budynku zlokalizowanym na dworcu, a należącym do PKP. –  Władze miasta chwalą się, że w mieście powstało okazałe Centrum Dziedzictwa Szkła, mające przyciągać turystów do Krosna. Tymczasem niestety do dziś “miasto szkła” szpeci rudera znajdująca się w dodatku w tak licznie uczęszczanym przez ludzi miejscu  – bulwersują się krośnianie. Jak dowiedzieliśmy się na ostatniej sesji Rady Miasta Krosna radni  głosowali “za” nieodpłatnym przejęciem tejże nieruchomości przez miasto.

Mieszkańcy Krosna i nie tylko z obrzydzeniem patrzą na znajdującą się na krośnieńskim dworcu ruderę. Budynek jest w opłakanym stanie, gruntowny remont obiektu jest wręcz niezbędny.

Władze miasta już parę lat temu podejmowały działania w celu przejęcia tego budynku. Jak już informowaliśmy w Super Nowościach, włodarz Krosna zaproponował następujące rozwiązanie problemu: miasto przejęłoby majątek w zamian za długi PKP z tytułu podatku od nieruchomości. Jednakże taki plan nie został wdrożony.

Stosowna uchwała już jest
I choć początkowo wydawało się, że nic już w tej sprawie nie da się zrobić, temat dotyczący zrujnowanej nieruchomości powrócił na ostatnią sesję RMK jak bumerang.

Radni podjęli uchwałę w sprawie nieodpłatnego przejęcia nieruchomości przez miasto. A jak czytamy w uzasadnieniu tejże uchwały “PKP S.A. może przekazać nieodpłatnie, w drodze umowy na własność Gminie Krosno przedmiotową nieruchomość na podstawie ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego “Polskie Koleje Państwowe” ( Dz. U. Nr 84, poz. 948 z późn. zm. ), który mówi, że “Mienie PKP może być przekazane jednostkom samorządu terytorialnego na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych tych jednostek w dziedzinie transportu.”

I co dalej?
Jak ustaliliśmy, aktualnie  PKP prowadzi procedurę przygotowania tej nieruchomości do nieodpłatnego przekazania. Jest więc szansa, że zrujnowany budynek zostanie wyremontowany. Na razie nie wiadomo jaka konkretnie działalność miałaby być prowadzona w tymże obiekcie.

Do sprawy wrócimy.

Wioletta Zuzak

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
robol bez domu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
robol bez domu
Gość
robol bez domu

Przeciez wladze miasta moga zarzadac od wlasciciela odremontowania obiektu. Jezeli ten nie wyraza zgody lub zaangazowania wladze miasta MAJA PRAWO zrobic to na koszt wlasciciela.
W razie niewyplacalnoosci wlasciciela maja prawo przejac obiekt na poczet zadluzenia !
O co chodzi ? Dlaczego wladze miasta sa nieudolne ?
Widocznie te osoby ktore reprezentuja wladze miasta nie nadaja sie na te stanowiska.
Jezeli nie nadaja do wykonywania tych obowiazkow nalezy ich NIZWLOCZNIE USUNAC i na ich miejsce powolac takie osoby ktore beda wykonywaly POPRAWNIE TE OBOWIAZKI !!
Poszli WON nieroby i nieudaczniki ZROZUMIANO ?