Czy to już koniec szkoły w Staniszewskiem?

Temat redukcji oddziałów w SP w Staniszewskiem wiele razy pojawiał się na obradach radnych. Za każdym razem w dyskusji tej tłumnie uczestniczyli mieszkańcy. Na pierwszym planie sołtys Staniszewskiego, Kazimierz Mikołajczyk (47 l.). Fot. Autor

RANIŻÓW, STANISZEWSKIE. Ostateczny cios w uczniów, nauczycieli i wieś.

To już przesądzone. Od 1 września br. Szkołę Podstawową w Staniszewskiem czeka bolesna redukcja oddziałów. Na ostatniej (15 bm.) sesji Rady Gminy stosunkiem głosów 7-5 zdecydowano o przeniesieniu dzieci z klas IV-VI do SP w Raniżowie. Mieszkańcy, dyrekcja i nauczyciele szkoły są załamani. – Takiej placówki nie niszczy się w wolnej Polsce – mówi rozgoryczona Anna Żak (48 l.), dyrektor SP w Staniszewskiem.

O reorganizacji szkoły w Staniszewskiem mówi się od dawna. Radni w styczniu br. podjęli już uchwałę intencyjną w tej sprawie. W minioną środę (15 bm.) tylko ją potwierdzili.

Zdaniem lokalnych władz, likwidacja IV, V i VI klasy w Staniszewskiem przyniesie gminie ok. 200 tys. zł oszczędności rocznie. – Na płace nauczycieli wydajemy tam 38 tys. zł miesięcznie, po zmianach byłoby 16 tys. zł – mówią raniżowscy urzędnicy.

Z taką argumentacją nie godzą się jednak mieszkańcy. – My kochamy tę szkołę, nasi rodzice pracowali przy niej w czynie społecznym. Jakim więc prawem mamy ratować oświatę w gminie? W imię czego mamy się poświęcać dla szkół w Woli Raniżowskiej czy Raniżowie? – pytała Elżbieta Rembisz (44 l.), przedstawicielka rodziców ze Staniszewskiego.

Żalu nie krył również Janusz Grochala (41 l.), radny ze Staniszewskiego. – Nie wierzę, że reorganizacja tej szkoły przyniesie jakiekolwiek oszczędności. Wierzę natomiast w oszczędność w Urzędzie Gminy, tu można znaleźć duże pieniądze – przekonywał Grochala.

Paweł Galek

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
anonimgnom Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
anonim
Gość
anonim

Ja słyszałem ojeżdzących po pijaku wójtach posłach,celebrytach,księżach, atu jakaś nowośc sołtys

gnom
Gość
gnom

to ten sołtys co jechał skuterkiem pijany przez wieś?