- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

Czy to już kult jednostki?

- Myślę, że intencją tego typu przedsięwzięć jest stworzenie kultu Lecha Kaczyńskiego i w podtekście usunięcie z tych świetlanych kart historii Lecha Wałęsy - mówi radny Andrzej Dec. Fot. Wit Hadło
– Myślę, że intencją tego typu przedsięwzięć jest stworzenie kultu Lecha Kaczyńskiego i w podtekście usunięcie z tych świetlanych kart historii Lecha Wałęsy – mówi radny Andrzej Dec. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Kontrowersyjny konkurs w szkołach o roli Lecha Kaczyńskiego w obaleniu systemu komunistycznego.

„Działalność Lecha Kaczyńskiego w opozycji antykomunistycznej” i „NSZZ „Solidarność”, Lech Kaczyński, św. Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 r.” – to dwa z pięciu tematów konkursu skierowanego do uczniów z Podkarpacia. Radni PiS organizują go z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Internauci piszą o wyolbrzymionej roli zmarłego prezydenta, a niektórzy wręcz o „praniu mózgów” dzieciom.

Konkurs ma przebiegać pod hasłem „Działalność społeczna i polityczna oraz rola prezydenta Lecha Kaczyńskiego w odbudowie niepodległej Polski”. Uczniowie mogą wybrać z pięciu tematów. Trzy pozostałe to: „Prezydent Lech Kaczyński jako lider państw Europy Środkowej i Wschodniej”; „Polityka historyczna prezydenta Lecha Kaczyńskiego”; „Życiowa postawa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czy warto być wiernym do końca?” Główne cele konkursu to m.in. zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski czy przybliżenie roli „Solidarności” i Lecha Kaczyńskiego w obaleniu systemu komunistycznego.

Czy autorzy nie przesadzili? – Zdecydowanie pomieszali trochę porządki, bo w nazwie konkursu jest mowa o odbudowie niepodległej Polski. Rozumiem, że to jest okres po 89 r., natomiast odzyskanie niepodległości to są zasługi przed tym rokiem. Wówczas „Solidarność”, Jan Paweł II oraz podziemie mieli olbrzymie zasługi, ale w tym Lecha Kaczyńskiego w znaczący sposób nie było. Tu się narzucają przede wszystkim nazwiska: Adama Michnika, Jacka Kuronia i innych opozycjonistów, których można by długo wymieniać – zaznacza Andrzej Dec, radny Rzeszowa. – Z kolei po 89 r. główne zadanie w odbudowie nowej Polski mają politycy, nie zaś Jan Paweł II. Lech Kaczyński należy do grona polityków tego okresu, ale nie jest czołowy – dodaje.

Organizatorem przedsięwzięcia jest m.in. Grzegorz Nieradka, radny z Iwonicza-Zdroju – Konkurs zostanie ogłoszony dopiero w połowie maja. To trzecia edycja i on od samego początku był poświęcony postaci Lecha Kaczyńskiego. Rozstrzygnięcie następowało w okolicy 10 kwietnia, przy okazji uroczystości upamiętniających tragiczną śmierć prezydenta – mówi. Tłumaczy, że konkurs zorganizowano przy okazji jubileuszu odzyskania niepodległości, ale nie ona jest głównym tematem. – Chciałem podkreślić, że temat jest poświęcony postaci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Gdyby formuła tego konkursu była szersza i obejmowała np. temat odzyskania niepodległości, historię ruchu społecznego, jakim była „Solidarność”, na pewno postać Lecha Wałęsy byłaby uwzględniona – zaznacza radny Grzegorz Nieradka.

Wioletta Kruk