Czy uda się odzyskać skradziony obraz Malczewskiego?

Jeden z zatrzymanych przez warszawskich policjantów paser, u którego w samochodzie znaleziono dwa niezwykle cenne obrazy. Fot. KSP

WARSZAWA, ROPCZYCE. Będzie przełom w sprawie napadu w Ropczycach?

Jak informują policjanci wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji zatrzymali oni trzech mężczyzn podejrzewanych o paserstwo obrazów. Chodzi o płótna Jacka Malczewskiego “Portret mężczyzny na tle pejzażu” oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza “Portret kobiety”. Obydwa obrazy są warte bagatela pół miliona złotych. Obrazy zostały skradzione w listopadzie 2008 roku z jednej z warszawskich galerii. Czy paserzy mogą również coś wiedzieć o kradzieży, o jakiej Super Nowości pisały w 2010 roku? Chodziło o brutalny napad w Ropczycach i kradzież obrazu Malczewskiego „Portret Jakuba Orzechowicza”.

Przypomnijmy. W Ropczycach przy ulicy Wierzbowe Miasto doszło do brutalnego napadu na Ryszarda M. Mężczyzna już spał kiedy zbudził go brzęk tłuczonej szyby. Gdy wszedł do pokoju dostał potężne ciosy w tył głowy. Zauważył w ręce jednego z napastników pistolet. Zaczął krzyczeć „Co chcecie ode mnie!?”. Jeden z bandytów całkiem spokojnie odpowiedział mu, że go zastrzeli jak się nie uspokoi. Jego drugi kompan bił Ryszarda M. dłońmi, na który miał nałożony kastet. Gdy napadnięty upadł, obydwaj zaczęli go kopać, po chwili stracił przytomność. Bandyci mieli na głowach kominiarki i czarne skórzane rękawiczki. Obydwaj mierzyli około 180cm, byli szczupli, a po głosie Ryszard M. stwierdził, że mieli około 25 lat.

Zlecenie na Malczewskiego

To nie był zwykły napad, bo złodziei nic nie interesowało prócz obrazu. Należy zaznaczyć cennego obrazu, namalowanego przez znanego artystę Jacka Malczewskiego. Ekspert ocenił, że wówczas był on wart 70 tys. zł. Obraz nigdy nie był wystawiany na aukcjach, wisiał w domu jako pamiątka. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na M. napadli „zawodowi bandyci”, którzy dostali zlecenie na kradzież tego dzieła sztuki.
Obraz poszukiwany jest przez Interpol. Dzieło figuruje także w „Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem” prowadzonym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Czy złapani paserzy w Warszawie – 26-letni Mariusz K., 47-letni Jacek L. oraz 26-letni Rafał Z. mogą coś wiedzieć o skradzionym obrazie? – Kryminalni pracują cały czas nad tą sprawą i ustalają czy mężczyźni nie są zamieszani w inne kradzieże dzieł sztuki – słyszymy od policjantów w stołecznej komendzie.

***

Środowisko przestępcze „bawiące” się w sztukę jest hermetyczne i nie są to pierwsi lepsi złodzieje oraz paserzy. Co więcej ludzie z takiego środowiska często posiadają cenną wiedzę o innych przestępstwach związanych z kradzieżami dzieł sztuki. Ciężko takie osoby złapać, ale być może stołecznym kryminalnym uda się trzech zatrzymanych mężczyzn odpowiednio przycisnąć. A wtedy wyjawią oni informacje, jeśli jakiekolwiek posiadają o kradzieży z Ropczyc. To byłby naprawdę ogromny sukces policji gdyby udało się odzyskać cenne dzieło z Podkarpacia.

Grzegorz Anton

do “Czy uda się odzyskać skradziony obraz Malczewskiego?”

  1. kamil

    Wszystkiego teraz bedą szukać w jednych rękach a sami kradną taka sprawiedliwość!!!

Skomentuj

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.